News

tradenewsIn 2021, the grant pool for export promotion will double from DKK 34.7 to 69.3 million.

Danimarka enerji politikalarından 2020 yılında gündeme gelen en önemli gelişmeleri haberimizden okuyabilirsiniz.

MFT LOGO A RGBWe would like to welcome a new member, MFT Energy SEE Enerji Ticaret A.Ş. that joined our Danish Green Growth Network in December 2020. With their presence in the Network, we aim to share the global expertise in dynamic power markets with the industry players. We look forward to create synergy by learning new technologies and having possible cooperation opportunities between Denmark and Turkey.

BWSC logo YGEP BLUE RGBWe would like to welcome a new member, Burmeister & Wain Scandinavian Contractor A/S (BWSC) that joined our Danish Green Growth Network in October 2020. With their presence in the Network, we believe that the power plants' life cycle will be more sustainable in cooperation with biomass, waste-to-energy and hybrid energy-efficiency technologies developed by Denmark and Turkey. 

Resim3AVK'nın global websitesi başta ana sayfasındaki interaktif uygulama kılavuzu ve detaylı ürün bulucu ile vana sektörü ile ilgili tüm taraflardan büyük ilgi görmektedir. AVK Türkiye ekibi, Türkiye pazarına olan güvenimizi ve ilgimizi pekiştirmek adına AVK'nın global sitesini tüm özellikleri ile Türkçe'ye çevirdi ve Eylül 2020'de www.avkvana.com.tr  adresinde yayına geçti.

Üyelerimizden en güncel gelişmelere haberimizden ulaşabilirsiniz: Grundfos'tan önemli atama, Logstor'dan bölgesel enerji işbirliği, Hempel'e Vestas'tan 2020 Sürdürülebilirlik Ödülü, MFT Energy Türkiye'de, Vestas'tan stratejik girişim yatırım programı...

PR foto 2Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği ve Danimarka Sanayicileri Konfederasyonu (DI) ile ortaklaşa düzenlenen "Smart and Green Energy in Turkey" çevrim-içi buluşması 16 Eylül'de 200'ün üzerinde paydaşın katılımı ile gerçekleşti. Sanal buluşmada Türkiye'de akıllı ve yeşil enerji alanında iyi uygulamalar ve Danimarka ile işbirliği çerçevesinde hayata geçirilen projeler, kamu ve özel sektörün üst düzey yetkilileri tarafından aktarıldı. Danimarka Enerji Heyeti'nin Mart 2021'de Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret öncesi düzenlenen bu paydaş buluşmasına katılan değerli konuşmacılarımız ve tüm misafirlerimize teşekkür ederiz.

PR foto 2The Confederation of Danish Industry and the Trade Council in Turkey organised the Smart and Green Energy in Turkey web-event to create awareness for relevant Danish companies and stakeholders on the Danish/Turkish energy partnership and in relation to the planned Smart and Green energy delegation from Denmark to Turkey in March 2021. The successful event hosted more than 10 distinguished speakers and 200 guests all over the world.

48163949 303AB Komisyonu, Birlik'in 2019'da sera gazı emisyonlarını azaltmadaki ilerlemesini kapsayan yıllık AB İklim Eylemi İlerleme Raporunu kabul etti. AB-27'de sera gazı emisyonları yıllık yüzde 3,7 azalırken GSYİH yüzde 1,5 arttı. Rapora göre emisyonlar 1990 seviyelerine kıyasla yüzde 24 oranında azaldı.

AETAalborg Energie Technik a/s (AET) will assist NOVAWOOD in achieving cleaner air and preventing soil contamination in addition to providing a commercial income from waste wood and railway sleepers, which were previously seen as a waste product.

1440 Social Media Sustainable finance for zero waste in post covid recovery LinkedIn 1024x1024Zero Waste Europe, COVID-19 sonrası toparlanmada Sıfır Atık Döngüsel Ekonomi için Sürdürülebilir Finansmanın önemini vurgulayan bir rapor yayınladı.

logo 2In their 20-year retailing adventure, Smarte managed to save up to 35% energy and manpower smart products within the framework of the project to reduce operating costs and employee burden for Teknosa.

120660903 3301446766571228 1733554614037235917 oGeleceğe bir yolculuğa var mısınız? Danimarkalı ünlü fütürist ve yazar Thomas Geuken (Kopenhag Gelecek Çalışmaları Enstitüsü Direktörü) ve Başkonsolos Anette Galskjot, "Future Talks: The Vision of Tomorrow from Denmark" isimli çevrim-içi yayında bir araya geldi.

1BSNkqbi20 8bh5uTVVcNAVironance Technology is the novel coronavirus neutralizing technology in the world!

SDR 2020 Linkedin Post 940x750Pandemi süreci ve sonrasında aktif olarak çalışmalarına devam eden Boğaziçi Üniversitesi Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı – Türkiye'den en güncel gelişmeleri haberimizden okuyabilirsiniz.

27 Ekim'de Danimarka Krallığı Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ve Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2013 yılından sonra ikinci kez düzenlenen Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi (JETCO) toplantısında, Türk-Danimarka ticari ilişkilerinin geliştirilmesi için bir araya geldi.

logo 2We would like to welcome a new member, SMARTE Technology and Energy Turkey that joined our Danish Green Growth Network in June 2020. With their presence in the Network, we believe that there will be increasing cooperation for innovation and technology among SMEs and start-ups producing smart solutions in line with UN Sustainable Development Goals both in Turkey and Denmark.

1536429Danimarka'nın Taastrup şehrinde kurulan ülkenin en büyük topraksız dikey tarım girişiminin basın tanıtımı yapıldı. 7 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulu 14 katlı 'dikey tarlalar'da ürünler pestisit ve haşere ilacı kullanılmadan ve normal tarıma göre yaklaşık yüzde 95 su tasarrufuyla yetiştiriyor.

Grundfos Presents iSolutions Range To Meet Taiwans Smart And Sustainable Manufacturing Needs 1 e1561516593391Grundfos, suyun güvenli ve etkin şekilde yeniden kullanımına imkan tanıyan yeni atık su arıtma tesisi ile Danimarka'daki üretim yerinde su tasarrufu sağlıyor.

worldwatercongress water for smart liveable citiesDanimarka ve tüm kuzey bölge ülkelerinin ev sahipliği yaptığı 9-14 Mayıs 2021'de düzenlenecek olan IWA Dünya Su Kongresi ve Sergisi, su döngüsünü kapsayan tüm paydaşlar ve uzmanları bir araya getirmek için küresel bir etkinliktir. Kongre şehirler ve ülkeleri hedef alırken, aynı zamanda her etkinlikte bölgeyi özel olarak ilgilendiren konulara ekstra vurgu yapılacaktır.

DCube Döngüsel Ekonomi Kooperatifi Kurucu Ortağı Gülcan Ergün'ün moderatörlüğünde, Danimarka İstanbul Başkonsolosu Anette S. Galskjøt ile Boyner Grup İç Denetim Risk Yönetimi ve Sürdürülebilirlik Direktörü Dr. Emrah Özbay'ın konuşmacı olarak katıldığı Döngüsel Ekonomiye Bakış çevrimiçi buluşması 11 Kasım'da gerçekleşti. Webinar, AB İklim Diplomasisi haftasında gerçekleşerek iklim krizine ve çözüm yollarına vurgu yaptı.

unnamedAvrupa Birliği fonu altında, sürdürülebilir kent içi ulaşımı çevresel, sosyal, ekonomik boyutlarıyla geliştirmek amacıyla Türkiye'de kurulan ilk ağ olan Kavşak'ın açılışı gerçekleştirildi. Projenin hedefi sürdürülebilir ulaşım konusunda seslerini duyurabilmek, kamuya destek olacak çözümler üretmek ve politika geliştirme süreçlerinde yer almalarını sağlamak için STK'ları bir platformda buluşturmak.

indir 1Apple, Viborg'da faaliyete geçen devasa veri merkezinin sürdürülebilir enerji ihtiyacı için Danimarka'da dünyanın en büyük rüzgâr türbinlerinden ikisine yatırım yapacak.

EXzJhCmWoAEfh2jDanimarka hükümeti ve iş dünyası, 2030 yılına kadar CO2 emisyonlarında yüzde 70'lik bir düşüş gibi iddialı bir hedefe nasıl ulaşılacağı konusunda çözüm bulmak için işbirliği yapıyor. İklim Ortaklıkları (Climate Partnership) inisiyatifi özellikle imalat sanayine odaklanarak sorumluluk almaya hazırlanıyor.

Danimarka Istanbul Başkonsolosluğu, Israil İnovasyon Merkezi ve Health Tech Hub Copenhagen iş birliğinde hayata geçirilen üç oturumluk webiner serisinde, Danimarkalı, Türk ve İsrailli başarılı dijital sağlık uygulamaları tanıtıldı. Bölgesel iş birliği fırsatları ve yatırım olanaklarının tanıldığı webiner serisinde Danimarkalı sağlık startuplarının bölgemize yoğun ilgisi gözlendi.

Foods croppedBir yılda üretilen tüm yiyeceklerin üçte biri boşa harcanıyor ve küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 8'i bu şekilde doğaya karışıyor. Bu durum günümüzde en büyük küresel zorluklardan biri ve acil eylem gerektiriyor. Boston Consulting Group'un raporuna göre, küresel olarak kaybedilen veya boşa harcanan toplam 1,6 milyar ton gıda yaklaşık 1,2 trilyon dolar değerinde. Bu nedenle gıda kaybını ve israfı azaltmak sadece sürdürülebilir kalkınma için gerekli bir adım değil, aynı zamanda karlı bir iş.

gunes enerjisi uzmanligi ve danismanligi egitimi 600x375Danimarka'daki güneş enerjisi sektörüne yönelik destek mekanizmaları, sektöre yönelik ilgiyi artıyor. Danimarka enerji sektörü paydaşları Dansk Industry, Energinet.dk ve DONG Energy, güneş enerjisi sektöründeki bu gelişmenin 2020 itibariyle 1000 MW ve 2030 itibariyle 3400 MW ile sonuçlanacağını tahmin ediyor.

20200211082730 88Gıda endüstrisi, Danimarka endüstrisinin toplam enerji tüketiminin yüzde 30'unu oluşturuyor ve bu alandaki yeşil projeler büyük fark yaratma potansiyeli taşıyor. Gıda endüstrisindeki şirketler, fosil yakıtları yeşil elektrikle değiştirerek, Danimarka'nın yıllık CO2 emisyonunu yüzde iki oranında azaltabilirler.

Screenshot 2020 05 06 21.36.05Bugünlerde rüzgâr enerjisinde neler olup bittiğini öğrenmek ister misiniz? Avrupa evden çalışıyor! Kendinize bir fincan kahve yapın ve WindEurope uzmanlarına katılın, çünkü rüzgâr enerjisi dünyasından en son gelişmeleri sektörün en tepe temsilcilerinin katılımıyla WindEurope evinize getiriyor.

Odense Facebook data center2017 yılında DHF ve Facebook'un yaklaşık 7.000 haneyi ısıtacak proje kapsamında yaptığı anlaşma sonucu Danimarka'nın en büyük ve dünyanın en gelişmiş ısı pompası sistemlerinden biri, 2020 ilkbaharında faaliyete geçti. Veri merkezinden çıkan 45 MW ısıya ek olarak rüzgardan enerji kullanımı sayesinde gelecekte yaklaşık 10.000 hane ısıtılacaktır. Nihai projenin toplam yatırımı 30 milyon € olacaktır. Facebook veri merkezinin bitişiğinde kurulan ve yeni bir bölgesel ısıtma şirketi olan Fjernvarme Fyn, 2022 yılında şehrin ısıtılmasında kömürün aşamalı olarak kaldırılmasını planlamaktadır.

gettyimages 1125840430Danimarka Enerji Ajansı ve EKF yeni bir işbirliği anlaşması imzaladı. Amaç, enerji sektörünün yeşil geçişi içindeki Danimarka deneyimlerini dünyaya duyurmak.

why image homeEnerji politikaları ve finansman mekanizmaları takip sistemleri, tüm dünyada kamunun enerji politikalarına verdiği finansal (hibe, kredi vb.) ve regulatif desteği takip etmek için kurulmuş bir sistem olup, www.enerpolicytracker.org sitesinde ulaşılabilir.

SBIstanbulMarkalar "İyi Yaşam" için İstanbul'da buluşuyor! Sustainable Brands® Global Platformu'nun Istanbul buluşması olan Sustainable Brands Istanbul'20, 'Delivering The Good Life – İyi Yaşamı Sunmak' temasıyla 16-17 Eylül'de 8. Kez buluşacak. Danimarkalı yazar ve iyi iletişim aktivisti Thomas Kolster ve VICE kurucusu Frederik Andersen'in moderatör ve konuşmacı olarak katılacağı etkinliğe kayıtlar başladı.

maritimeapplications 1024x681Danimarka Limanları, Birleşmiş Milletlerin 17 Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerine bağlı, yeşil bir vizyona sahiptir. Danimarka Limanları Şube Örgütü, limanların en geç 2030 yılına kadar CO2-nötr olmaya odaklandığını, yeşil geçişin sadece iş gelişimi için değil aynı zamanda çevre için önem taşıdığını vurguluyor.

WastewaterState of Green Eylül ayı raporunda; dünyanın dört bir yanından toplanan verilere yer vererek, atık suların çevresel bozulmaya yol açtığını ve atık su arıtma konusunda Danimarkalı paydaşlardan öğrenilen dersleri sunarak, ilham verici çözüm önerileri sunmuştur. Rapora göre küresel ölçekte atık suların yarısından azı toplanmakta ve bunun %20'sinden azı arıtılmaktadır. Bu, dünyadaki birçok yeryüzü suyunda ciddi çevresel bozulmaya yol açmıştır.

foodCOVID-19 sonrasında yeşil dönüşüme olan ihtiyaç katlanarak hızlandı ve daha az girdiyle daha çok üretme konusunda, ülkeler arası bilgileri paylaşmak her zamankinden daha önemli hale geldi. Danimarka tarım ve gıda şirketleri, deneyimlerini paylaşmaya ve tüm dünyadaki ortaklarla yeşil dönüşümü hızlandırmak için yeni ortaklıklara girmeye hazır olduklarını belirttiler.

DSC 5882Düşük Karbonlu ve Verimli Isıtma ve Soğutma konusuna odaklanan Danimarka-Türkiye Stratejik Sektör İşbirliği projesinin ikinci fazı 18 Mart 2020 tarihinde imzalandı. Başarılı bir şekilde tamamlanan birinci fazın devamı niteliğinde olan Faz 2, üç yıl boyunca devam edecek olup, yeni ısı piyasası birincil ve ikincil mevzuatının geliştirilmesine, Danimarka'dan ısı planlaması ile ilgili örneklerin paylaşılmasına ve çeşitli konularda Türk paydaşların kapasite geliştirmesine odaklanacak.

1909 ARC Aerial by Amager BakkeŞehirlerde, denizcilik, tarım ve sanayi üretiminde temiz hava küresel bir sağlık meselesidir. State of Green'in yeni teknik raporu, ortam hava kirliliğini azaltmak için farklı sektörlerde uygulanabilen Danimarka temiz hava çözümlerinin en iyi uygulama örneklerinden bazılarını vurgulamaktadır.

Succesful businessman Emrah İnce, the CEO of Tekfen Agriculture, a venture of Tekfen Holding A.Ş. has become the new chairperson in Turkish side of Denmark Business Council of DEIK.

Sürdürülebilir ve uygun fiyatlı enerji eksikliği, temiz su kıtlığı, hızla büyüyen mega şehirler ve sürdürülebilir olmayan kaynak kullanımı... Bunlar, bugün dünyanın uğraştığı en büyük küresel sorunlardan dördü. Küçük bir ülke olmasına rağmen, Danimarka bu sorunların çözümüne aktif olarak destek vermektedir.

eurostarsDanimarka, Norveç, İsveç ve Türkiye arasında, Avrupa Birliği proje desteği olanağı sağlayan Eurostars-2 programı kapsamında ortak bir Proje Fikirleri Çağrısı duyuruldu.

SDGs poster 12030 yılına kadar dünya nüfusunun kaliteli yaşama erişmesi için belirlenen 17 Birleşmiş Milletler Kalkınma Amacını gerçekleştirmek için, Danimarkalı Gelişmekte olan Ülkeler Kalkınma Fonu IFU'nun yönetimini üstlendiği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Destek Fonu (SDG Fund) gelişmekte olan ülkelerde ticari yatırımları desteklemeye devam ediyor. IFU ve altı emeklilik fonunun oluşturduğu toplam 11 yıl devam edecek SDG Fonu, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının uygulanmasını kolaylaştırmayı amaçlayan; sürdürülebilir enerji, sağlık, gıda üretimi, su yatırımları, alt yapı yatırımları gibi alanlarda özel sektörü desteklemeyi amaçlıyor. 

indirBM'nin 75 yıllık tarihinde ilklerin yaşandığı genel kurul çalışmalarına liderler, Koronavirüs salgını nedeniyle fiziki olarak katılamadı. Üye ülkelerin devlet başkanları, hükümet başkanları ve dışişleri bakanları, geleneksel genel kurul konuşmalarını önceden kaydedilmiş video kayıtlarından yaptı.

4A99BD46 5B2A 474A B7FB B669F0EFBA66 1 201 aWe would like to welcome a new strategic partner, Bogazici University United Nations Sustainable Development Solutions Network Turkey (UN SDSN Turkey) that joined our Danish Green growth Network in February 2020. With this strategic alliance, we believe that there will be increasing cooperation for networking of the companies and orgazations actively pursuing UN Sustainable Development Goals between Turkey and Denmark. Please kindly follow us for future announcements and updates for the upcoming news/events.

photo 1489706920962 640fcad4b4632019’da Avrupa genelinde 3.6 GW'lık yeni denizüstü rüzgar enerjisi santrali kuruldu. Danimarka'da ise denizüstü rüzgar kapasitesi yüzde 28 arttı.
 
Avrupa’da temiz ve erişilebilir enerji dönüşümü 2019 yılında 3,6 GW denizüstü rüzgar enerjisi santrali kurularak daha da güçlendi. Böylece, Avrupa'nın denizüstü rüzgar kapasitesi 2019 sonunda toplamda 22.072 MW'a ulaştı. Kısmi şebeke bağlantılı siteler de dahil olmak üzere, şu anda 12 Avrupa ülkesinde 110 açık deniz rüzgar çiftliği ve 5.047 şebekeye bağlı rüzgar türbini bulunmaktadır.

denmarkDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEIK) Türkiye-Danimarka İş Konseyi ve Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği ortaklığında gıda güvenliği ve sürdürülebilir gıda & tarım konularında ilham veren Danimarka-Türkiye örneklerinin paylaşıldığı "Food Security & Sustainability in the Post-Corona Era: Turkey & Denmark" webineri 15 Haziran tarihinde düzenlendi.

LOGOWe would like to welcome a new strategic partner, The Association for the Development of Biogas Investments that joined our Danish Green Growth Network in October 2019. With this strategic alliance, we believe there will be increasing cooperation for biomass, biogas and other renewable energy sources and investments upon these both for Turkey and Denmark. Please kindly follow us for future announcements and updates for the upcoming news/events.

84741039 2668897393159505 5708918435908419584 oDanimarka merkezli global taşımacılık şirketi Martin Bencher Group, Türkiye'deki ofis açılışını düzenlediği bir resepsiyonla duyurdu. Danimarka Başkonsolosu Anette Galskjot'un ev sahipliğinde düzenlenen açılış resepsiyonuna Martin Bencher CEO'su Peter Thorsoe Jensen, yönetim kurulu üyeleri ve Martin Bencher Türkiye Ülke Müdürü Enes Yılmaz ile birlikte Türkiye'deki iş ortakları da katıldı.

Christiansborg Folketingssalen 20120420 0222F 8188480571Danimarka hükümetinin 2020-2030 yıllarını kapsayan İklim Eylem Planı, ülke parlamentosunda 17 Haziran 2020 tarihinde, büyük çoğunlukla kabul edildi.

WRI LCS 2WRI Türkiye, 22 Kasım tarihinde Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ile Hollanda Başkonsolosluğu stratejik ortaklığı ile 7. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu'nu düzenledi. Bu yılın teması "Düşük karbon yetmez, artık sıfır karbon zamanı!" olarak belirlendi.

Hybrid system 2400W windturbines 4000W solar modules island Zirje CroatiaDanimarka'da rüzgâr ve güneş gibi temiz enerji kaynakları birbirini desteklemek, istikrarlı ve uygun fiyatlı bir enerji teminini sağlamak için bir arada kullanılmaktadır. 

circular economy 2504Danimarka ve Türkiye arasında işbirliklerini desteklemek ve Danimarkalı firmalara Türkiye pazarını tanıtmak amacıyla, Akıllı ve Yeşil Enerji Webinari 16 Eylül 2020 saat 14:00'da çevrim-içi gerçekleşecek.

48292103446 eaf2efc6ef bDanimarka merkezli Resolux Group, Bayramoğlu şirketi ile kurduğu "Resolux Türkiye" ortak girişimi ile Türkiye'de rüzgâr türbini iç aksamı üretecek. İşbirliği sektöre örnek olacak.

small business trendsİstanbul'daki Danimarka Ticaret Ataşeliği, Danimarka ile Türkiye arasındaki ticaret hacmini yükselten ve yükseltme potansiyeli olan önemli sektörler hakkında iş geliştirme ve ortaklıkları hedeflemektedir. Buradan hareketle, yakın zamanda Rüzgâr Enerjisi, Güneş Enerjisi, Sağlık Sektörü ve Gıda ve Tarım Sektörü ile ilgili özel sektör raporlarımızı güncelledik.

Offshore Rüzgar Enerjisi 2030'da 200 GW'a Yaklaşabilir

ABD merkezli National Renewable Energy Laboratory (NREL) tarafından yeni yayınlanan raporda, dünyada 2030'da 193 GW kurulu deniz rüzgar kapasitesi olabileceği ve bu rakamın 2050'de 500 GW'ye çıkabileceği belirtildi.

COLOURBOX9893488BM, 2015 yılında 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacını (Sustainable Development Goals, SDG) başlattı. 193 üye ülke tarafından kabul edilen hedefler, insanlığın sürdürülebilir kalkınma yolunda ilerlemesinde önemli bir uluslararası adımı temsil etmektedir. Eğitim platformu Coursera'da yer alan, Kopenhag Üniversitesi'nin desteklediği ücretsiz online eğitimde, sürdürülebilirliğin tarih boyunca nasıl anlaşıldığına ve SDG'lere kapsamlı bir girişin yanı sıra; ne olduklarına, ilerlemenin nasıl ölçülebileceğine ve SDG'lerin küresel sistemlerin yönetimi ile insanlığı destekleme arasında nasıl ilişkili olduğuna dair tarihsel bir genel bakış elde edebilirsiniz. Eğitim, çeşitli toplumsal aktörlerin SDG'lere nasıl tepki verdiğini ve uyguladığını da inceliyor.

Dg20i8RXUAEpbo2Danimarka'nın resmi ihracat kredi ajansı EKF yaklaşık 100 yıllık deneyimiyle tüm dünyada sürdürülebilirlik ve yenilebilir enerji alanında alt yapı projelerine yönelik farklı finansal çözümler sunuyor. Türkiye'de de enerji verimliliği, bölgesel ısıtma ve yenilenebilir enerjiye yönelik finansal destekler konusunda aktif olan EKF, bu alandaki çalışmalarını arttırmak istiyor.

Bisiklet Otoyollarının Sosyo-Ekonomik Ve Çevresel Faydaları

Danimarka bisiklet otoyol ağını günden güne genişletiyor. Bisiklet yolları sadece başkent Kopenhag'da genişlemekle kalmıyor, bu inisiyatif artık Danimarka’nın ikinci en büyük şehri olan Aarhus'a da yayılıyor.

genişletiyor. İlk bisiklet otoyolu 2012 yılında Danimarka’nın, Albertslund kentinde açılmıştı ve yaklaşık 13 milyon EUR’luk bir bütçesi olan yeni rota da Aarhus belediyesi tarafından başlatıldı. 4 km uzunluğunda ve 4 m genişliğinde olan rota, Aarhus’un yeni konut ve sanayi bölgelerini birbirine bağlıyor.

Bisiklet otoyollarının sağlığa yararları

Danimarka bisiklet otoyolları üzerinde yapılan sosyo-ekonomik araştırma sonucuna göre, bisiklete binmenin toplum için birçok yararlı etkiye sahip olduğu görülmektedir. Bu etkilerden bazıları, çalışanların hasta günlerinin azalması, daha az trafik tıkanıklığı ve CO2 emisyonlarının azaltılmasıdır. Araştırmanın sonucu, bisiklet otoyollarının uygulanmasının yalnızca kullanıcılar için sağlık yararlarıyla sınırlı olmayıp, aynı zamanda sosyo-ekonomik tasarruflarda da görülebileceğini göstermektedir. Gelecek 50 yıl içinde 7,7 milyar Avro tasarruf sağlanacağı düşünülmektedir.

Projenin finanse edilmesine yardımcı olacak hükümet fonları

2013 yılında Danimarka Ulaştırma Bakanlığı, 22.8 milyon Euro'luk bir bisiklet süper otoyolu havuzu oluşturdu. Havuz, Danimarka'nın altı en büyük şehri olan Kopenhag, Aarhus, Odense, Aalborg, Esbjerg, Vejle ve Kolding'deki bisikletçiler için daha iyi koşullar yaratma amacı ile oluşturulmuş, aynı zamanda vatandaşları araba yerine bisikletlerini sürmeye teşvik etmiştir. Bu girişim işe yaramış gibi görünüyor. Süper şeritlerin uygulanmasından bu yana, bisikletçilerin sayısı Kopenhag'da 2013'ten 2016'ya yüzde 61 arttı. Bugün süper otoyollar 19 Danimarka belediyesini birbirine bağlamaktadır. Gelecekte de belediyeleri ve başkenti birbirine bağlayan 45 süper otoyol ağının daha kurulması bekleniyor.

Bu havuz tarafından finanse edilen başka bir girişim ise Kopenhag Belediyesi tarafından bisikletçiler için oluşturulan bir mobil uygulama. CykelPlanen uygulaması bisikletçilerin yolculuklarını planlamasına, hangi rotanın en hızlı olduğunu hesaplamasına ve bisiklet yolculuğunu toplu taşımayla birleştirmesine olanak tanıyor.

Bisiklet otoyolu nedir?

Vatandaşların işlerine veya okullarına başka ulaşım araçlarını kullanmak yerine bisiklet kullanmaya teşvik edecek kadar uzunluk ve zemin açısından kalitesi artırılmış özel bisiklet yollarıdır.

Şeritler trafik ışıkları ve kavşaklar gibi daha az engelle inşa edilmektedir. Bu fikrin üzerinde yer aldığı en önemli bileşenler ise erişilebilirlik, konfor, güvenlik ve güvenlik olmaktadır. Şeritlerin rotaları, yerleşim alanları, eğitim kurumları ve iş için işe gidip gelen birçok insanın kullandığı alanları birbirine bağlayacak şekilde belirlenmiştir.

İlginç Bir Enerji Depolama Yöntemi: Taş Üzerinde Rüzgâr Enerjisini DepolamaDanimarka Eğitim ve Araştırma Bakanı, Thomas Ahlers, DTU’da (Danimarka Teknik Üniversitesi) taşlar üzerinde enerji depolama sistemin açılış törenine katildi. SEAS-NVE adlı enerji şirketi ve DTU bu projenin gerçekleşmesini sağlayan iki ortak.

Yeşille İç İçe Bir Çocukluk Akıl Sağlığımızı KoruyorAarhus Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre yeşille iç içe büyüyen çocukların ileride akıl hastalıklara yakalanma riski yüzde 55 daha az. Araştırma sonuçları, yeşil ve sağlıklı şehirleşmenin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.