News

Danfoss headquarters logo on wallNORDBORG, DANİMARKA – Danfoss Eaton'ın hidrolik şirketinin 3,3 milyar dolarlık (yaklaşık 3 milyar €) devrini, gerekli tüm düzenleme onayları ve kapanış koşulları teyit edildikten sonra resmi olarak tamamladı. Bu hamleyle birlikte, Danfoss Grubu üçte bir büyüyecek ve taşınabilir ve endüstriyel hidrolik alanında dünya liderliğine ulaşacak.

AETDanimarkalı Aalborg Energie Technik A/S firması, 9 Mart 2022'de "Biyokütle ve Atıklar Yoluyla Yeşil Enerji Dönüşümü" adlı bir web semineri düzenledi.

 

danfoss district energy schemeDanimarka Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği, bölgesel ısıtma sektör raporunu güncelledi.

icisleri bakanligi ndan yeni trafik genelgeleri h264531 e093fİstanbul sokaklarında öne çıkan en son temiz enerji atılımıyla akan trafikten rüzgâr türbini aracılığıyla enerji üretilmektedir.

denizcilikDanimarka'da 90'dan fazla armatör ve açık deniz şirketinin üye olduğu bir ticaret ve işveren kuruluşu olan Danish Shipping (Danimarka Denizciliği), sektörün küresel yeşil dönüşümünü hızlandırmak amacıyla önümüzdeki üç yıl için yeni bir strateji açıkladı.

 

Group LogoWe would like to welcome a new member, Bayramoğlu Group Company that joined our Danish Green Growth Network in July 2021. With their presence in the Network, we aim to raise awareness on offshore opportunities and equipment supplying the potential of Turkey. Bayramoğlu Group, in collaboration with DGGN, would like to share knowledge and best practices and make connections to enlarge the green network with Danish green growth stakeholders.

COP26 UK PresidencyYüksek karbon emisyonları, yeşil bir geleceğin önündeki en büyük engellerden biri. Bu nedenle Danimarka, yeşil bir geleceğe geçişte çok önemli bir adım olarak, 2022 yılının başından itibaren yurtdışında enerji sektöründe fosil yakıtların kamu finansmanını ve ihracat teşvikini durdurma kararı aldı.

12345Grundfos Türkiye ve Sürdürülebilirlik Adımları Derneği, 'Sürdürülebilirliğin Sorumlu Mühendisleri' projesini duyurdu. Başlatılan proje ile sürdürülebilirlik ve mühendislik arasındaki ilişkiye dikkat çekmek, genç mühendislerin çevresel, sosyal problemler karşısında çözümler üretmelerini sağlamak amaçlanıyor.

 

310719 biking denmark 2 ruby travelDanimarka, üst üste ikinci kez dünyanın en önde gelen iklim uzmanlarından olumlu görüş alarak, 2022 Çevresel Performans Endeksi'ne (EPI) göre dünyanın en sürdürülebilir ülkesi unvanına layık görüldü.

vandeksport strategi 16x9 foto ulrik hasemann miljoministeriet size DibTopImage version 20211105111742Yeni strateji, Danimarka su endüstrisine yol göstererek dünyadaki su sektöründe iklim değişikliğine uyum ile ilgili sorunları çözmeyi hedefliyor. Strateji, Danimarka'nın su teknolojisi ihracatını ikiye katlamak amacıyla talepler doğrultusunda oluşturulmuştur.

19195Danimarkalı ithalatçılar, Türk konfeksiyon ürünlerini ithal etmek için İstanbul ve İzmir'de B2B toplantıları gerçekleştirdi. Danimarka'dan gelen 9 ithalatçı firma, İstanbul'da 35, İzmir'de 33 Türk konfeksiyon ihracatçısıyla 'Alım Heyeti'nde buluştu. Buna ek olarak Danimarka Başkonsolosluğu sektörde sürdürülebilirlik alanında fiziksel çalışmalara başladı.

velux picMüze yapılarındaki sergi alanları için aydınlatma tasarımı oldukça zorlayıcı bir işe dönüşebilir; çünkü ışığın iç mekanı iyileştirmesi, sanat eserlerinin fiziksel bütünlüğünü koruması ve aynı zamanda ziyaretçilerin keyif alması için en iyi koşulları sağlayacak şekilde eserlere dikkatleri toplaması gerekir.

Burak Gürkan Mert Fırat Thierry Hoppe 2 1024x731Yakın gelecekte dünyamızı büyük bir su krizi bekliyor… Dünya çapında daha fazla insanın güvenli ve temiz suya erişimini sağlamak, değerli su kaynaklarımızı korumak ve küresel iklim krizi konularında farkındalık yaratmak amacıyla kurulan GRUNDFOS VAKFI, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen belgesel film INTO DUST projesini hayata geçirdi. Küresel bir su krizinin arka planında Perween Rahman’ın çarpıcı hikayesini anlatan INTO DUST, suyumuz bitmeye başladığında neler yaşayabileceğimizi anlatıyor.

fina enerji baglama res geTürkiye 10 GW'lık kurulu güce en yüksek rakımlı rüzgâr enerjisi projesinde ulaştı. Türkiye'nin rüzgâr enerjisi gücünün 10 GW'ı aştığı bildirildi.

thumbs m c 5d8cc69bdd2f64efa2b23009a5779aceSağlıklı beslenmenin yanı sıra aynı zamanda minimum gıda israfı ile gıda bilincini artırmayı amaçlayan Danimarka Başkonsolosluğu, sürdürülebilir bir çevre vizyonuyla faaliyet gösteren CarrefourSA ile Maltepe Park Hiper’deki Lezzet Arası restoranında bir araya geldi.

Robotics Nordic TalksDanimarka İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği, Nordic Talks webinar serisinin beşincisini "İş Dünyasında Robotik ve Yapay Zekâ Uygulamaları" başlığıyla düzenledi.

maxresdefaultGlobal karbon emisyonlarının yüzde 10’una, su kirliliğinin yüzde 20'sine sebep olan tekstil endüstrisi temalı ‘Nordic Talks - Gelecek için Döngüsel, Yaratıcı ve Sürdürülebilir Tekstil’ webinarı gerçekleşti. Etkinlikte, dijitalleşme, yenilenebilir enerji, geri dönüşüm teknolojileri ve inovasyon tartışıldı.

climateDanimarka'nın İklim Büyükelçisi Tomas Anker Christensen, 16-17 Mayıs 2022'de İstanbul'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında enerji dönüşümü ve ekonominin dekarbonizasyonu hakkında Türk yetkililerle görüş alışverişinde bulundu ve ortak bir seminerde konuşma yaptı. Bunun yanında, İklim Büyükelçisi Christensen, akademisyenler, şirket temsilcileri ve gazeteciler ile de bir araya geldi.

Marmara Belediyeler Birliği, Danimarka Başkonsolosluğu ve Türkiye Belediyeler Birliği ortaklığında Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında Su ve Atıksu Yönetiminin Sürdürülebilirliği isimli çevrimiçi eğitim serisi üç önemli oturumda gerçekleşti.

196839484 3986337008082197 5240251892312673737 nSu en temel insan hakkıdır ve doğadaki en kıt kaynaktır. İstanbul şehri, günde 3 milyon metreküp tüketen 16 milyondan fazla insana her gün temiz su sağlıyor. Yenilikçi su teknolojileri, uluslararası iş birliği ile İstanbul'un karşı karşıya olduğu kaynak yetersizliği riskini durdurabilir.

615c3adaeb10bb21d417f2eeCOVID-19 pandemisi nedeniyle seyahatlerin sınırlandırıldığı bir yıldan fazla sürenin ardından, Türk-Danimarka stratejik sektör işbirliği uzman ziyaretleri ve fiziki heyetlerle yeniden ivme kazandı.

1655290193217Esbjerg'deki Kuzey Denizi Zirvesi'nde Almanya, Belçika, Hollanda ve Danimarka'dan Hükümet Başkanları, AB'nin iklim hedefine ulaşmak için büyük bir adım attı. Dört ülke, Kuzey Denizi'ni yeşil bir Avrupa santrali yapacak ortak bir bildirgeyi birlikte imzalayarak, 2050 yılına kadar 150 GW'lık açık deniz rüzgarı enerjisi elde etmeyi hedefliyor.

 

ruzgar enerjisiÜlke genelinde 2,3 TWH'lik bir üretimle Danimarka rüzgâr türbinleri, Ocak 2022'de şimdiye kadar ki en yüksek aylık üretimi sağladı.

csm 16ENG04 railway station with beautiful modern red commuter train at suns picture id613783168 9d279aed37Özel şirketlerin enerjiye ve düşük maliyetli operasyonlara odaklanmasıyla birlikte uluslararası çevre düzenlemeleri, havacılık ve denizcilik sektörlerinde yeşil dönüşümü hızlandırmaktadır ve giderek daha katı hale gelmektedir. Danimarka, nakliye ve ulaştırma endüstrilerinde mümkün olan en kısa sürede ve en geç 2050 yılına kadar sektörü karbon nötr hale getirmeyi hedeflemektedir. Günümüzde teknolojik gelişme ve küresel işbirlikleri ile bu çıta yükselmiş ve Danimarka'nın önde gelen iştirakleri daha hırslı iklim hedefleri belirlemiştir.

Photo2 NewMulti terminal PortEsbjergDanimarka denizcilik endüstrisi bir ilk olarak yenilenebilir denizüstü rüzgâr enerjisi ve akıllı enerji yönetim sistemi kullanarak karbon emisyonlarında yüzde 70'lik azalma hedefliyor.

Bisikletli ulaşımı İstanbulluların hayatlarının bir parçası haline getirmek için Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi birlikte 'Sağlıklı bir Kent için Kamusal Alanlar ve Düşük Karbonlu Hareketlilik Merkezleri' projesine imza attı. İyi planlanmış ulaşım bağlantılarına sahip, yaya ve bisikletli gibi aktif ulaşım türlerinin talep ve ihtiyaçlarına cevap verebilen kamusal alanların ekonomik, çevresel ve toplumsal sürdürülebilirliğe önemli katkı sağladığı vurgulanan proje, sürdürülebilir bir hareketlilik modelinin hayata geçirilebilmesi için kentsel hareketlilik ile kamusal alan ilişkisinin doğru şekilde tasarlanması gerektiği anlayışıyla geliştirildi. Projenin hedefi, bisiklet ve yürüyüş alanlarının geliştirilmesi ve şehir içi ulaşıma entegre edilmesi.

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ev sahipliğinde 1 Mart 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ve Danimarkalı paydaşların katılımıyla "Kamu Binalarında Enerji Verimliliği ve Danimarka'dan Başarılı Örnekler" isimli bir sanal yuvarlak masa toplantısı gerçekleşmiştir.

SEPEVWe would like to welcome a new strategic partner, SEPEV - Zero Energy and Passive Houses Association that joined our Danish Green Growth Network in February 2021. With their presence in the Network, we aim to raise awareness and to establish the convenient environment for designers, contractors and end users for enabling their green projects. SEPEV, in collaboration with DGGN, would like to share knowledge and best practices and make connections to enlarge the green and cleantech society.

Pandemi süresince sanal etkinliklerle çeşitli aktiviteler gerçekleştiren Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu, 16 Nisan'da Danimarkalı şirketlere Türkiye Su ve Atıksu Sektörü fırsatlarını tanıttı. Ayrıca, Danimarka Başkonsolosu Anette Galskjot, Sürdürülebilirlik Akademisi'nin düzenlediği Yeşil İş Zirvesi'ne konuşmacı olarak katıldı.

Maersk Line e1611131708544 780x470Dünyanın en büyük konteyner nakliye şirketi olan A.P. Møller-Mærsk, ilk karbonsuz konteyner gemisini 2023 yılına kadar denize indirmeyi planlıyor.

Danimarka enerji politikalarından 2020 yılında gündeme gelen en önemli gelişmeleri haberimizden okuyabilirsiniz.

MFT LOGO A RGBWe would like to welcome a new member, MFT Energy SEE Enerji Ticaret A.Ş. that joined our Danish Green Growth Network in December 2020. With their presence in the Network, we aim to share the global expertise in dynamic power markets with the industry players. We look forward to create synergy by learning new technologies and having possible cooperation opportunities between Denmark and Turkey.

water smart cities"Akıllı Su Şehirleri / Water Smart Cities" projesinin, son dört yıldır kentsel su yönetimi ile ilgili araştırması, yeşil dönüşüm ve çevrenin artan dijitalleşme ile gelişmiş su yönetiminden faydalanacağını gösteriyor.

power plant carbon emissionsKüresel karbon salınımı 2020'de yüzde 7 oranında rekor düzeyde azaldı. Araştırmacılar, korona virüs kaynaklı hareketliliğin azalması ve serbest piyasaların kapanması nedeniyle küresel karbon emisyonlarının bu yıl tahmini 2,4 milyar metrik ton düştüğünü söylüyor.

PR foto 2Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği ve Danimarka Sanayicileri Konfederasyonu (DI) ile ortaklaşa düzenlenen "Smart and Green Energy in Turkey" çevrim-içi buluşması 16 Eylül'de 200'ün üzerinde paydaşın katılımı ile gerçekleşti. Sanal buluşmada Türkiye'de akıllı ve yeşil enerji alanında iyi uygulamalar ve Danimarka ile işbirliği çerçevesinde hayata geçirilen projeler, kamu ve özel sektörün üst düzey yetkilileri tarafından aktarıldı. Danimarka Enerji Heyeti'nin Mart 2021'de Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret öncesi düzenlenen bu paydaş buluşmasına katılan değerli konuşmacılarımız ve tüm misafirlerimize teşekkür ederiz.

1612158623367Türkiye-Danimarka Enerji Bakanlıklarının başarıyla yürüttüğü Stratejik Sektör İşbirliği - Düşük Karbonlu ve Verimli Isıtma, Soğutma Projesi kapsamında 2017-2020 yılları arasında farklı konularda hazırlanan bilgi notları derlendi ve sektöre katkı sağlamak amacıyla Türkiye Enerji Bakanlığı EVÇED tarafından raporlandı.

Danimarka Başkonsolosluğu Ticaret Ekibi "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri" doğrultusunda etkinlik serilerine devam ediyor. Gerçekleştirilen etkinlikler hakkında bilgi almak ve yeniden izlemek için haberimizi okuyabilirsiniz.

120660903 3301446766571228 1733554614037235917 oGeleceğe bir yolculuğa var mısınız? Danimarkalı ünlü fütürist ve yazar Thomas Geuken (Kopenhag Gelecek Çalışmaları Enstitüsü Direktörü) ve Başkonsolos Anette Galskjot, "Future Talks: The Vision of Tomorrow from Denmark" isimli çevrim-içi yayında bir araya geldi.

Florawise LogoWe would like to welcome a new member, Florawise that joined our Danish Green Growth Network in June 2020. With their presence in the Network, we believe that there will be increasing cooperation for innovation and technology among SMEs and start-ups producing smart solutions in line with UN Sustainable Development Goals both in Turkey and Denmark.

decombladesOn proje partnerinden oluşan bir konsorsiyum, rüzgâr türbini kanatlarının geri dönüşümü için sürdürülebilir tekniklerin ticarileştirilmesi için temel oluşturmayı amaçlayan üç yıllık 'DecomBlades' projesi için fon aldı.

1536429Danimarka'nın Taastrup şehrinde kurulan ülkenin en büyük topraksız dikey tarım girişiminin basın tanıtımı yapıldı. 7 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulu 14 katlı 'dikey tarlalar'da ürünler pestisit ve haşere ilacı kullanılmadan ve normal tarıma göre yaklaşık yüzde 95 su tasarrufuyla yetiştiriyor.

Danimarka, Kuzey Denizi'nde bir enerji merkezinin inşası konusunda önemli bir anlaşmaya vardı. Enerji merkezi, Jutland yarımadası kıyısından 80 kilometre uzaklıkta yapay olarak inşa edilecek ve kamu-özel sektör ortaklığına ait olan bir ada olacak. Merkez, Avrupa'nın elektrik şebekelerinin entegrasyonunu güçlendirecek ve iklim açısından nötr bir Avrupa için gerekli olan yenilenebilir elektrik üretimini artıracak.

worldwatercongress water for smart liveable citiesDanimarka ve tüm kuzey bölge ülkelerinin ev sahipliği yaptığı 9-14 Mayıs 2021'de düzenlenecek olan IWA Dünya Su Kongresi ve Sergisi, su döngüsünü kapsayan tüm paydaşlar ve uzmanları bir araya getirmek için küresel bir etkinliktir. Kongre şehirler ve ülkeleri hedef alırken, aynı zamanda her etkinlikte bölgeyi özel olarak ilgilendiren konulara ekstra vurgu yapılacaktır.

copenhagen travel guideDanimarka'nın en büyük kamu idarelerinden HOFOR, bölgesel ısıtma şebekesindeki sızıntıları bulmak için geceleri insansız hava araçlarını (İHA) gökyüzüne gönderiyor. İHA'lar, önleyici bakım çalışmalarını destekliyor, maliyetlerini ve CO2 emisyonlarını düşürüyor.

indir 1Apple, Viborg'da faaliyete geçen devasa veri merkezinin sürdürülebilir enerji ihtiyacı için Danimarka'da dünyanın en büyük rüzgâr türbinlerinden ikisine yatırım yapacak.

Danimarka Istanbul Başkonsolosluğu, Israil İnovasyon Merkezi ve Health Tech Hub Copenhagen iş birliğinde hayata geçirilen üç oturumluk webiner serisinde, Danimarkalı, Türk ve İsrailli başarılı dijital sağlık uygulamaları tanıtıldı. Bölgesel iş birliği fırsatları ve yatırım olanaklarının tanıldığı webiner serisinde Danimarkalı sağlık startuplarının bölgemize yoğun ilgisi gözlendi.

gettyimages 1125840430Danimarka Enerji Ajansı ve EKF yeni bir işbirliği anlaşması imzaladı. Amaç, enerji sektörünün yeşil geçişi içindeki Danimarka deneyimlerini dünyaya duyurmak.

Odense Facebook data center2017 yılında DHF ve Facebook'un yaklaşık 7.000 haneyi ısıtacak proje kapsamında yaptığı anlaşma sonucu Danimarka'nın en büyük ve dünyanın en gelişmiş ısı pompası sistemlerinden biri, 2020 ilkbaharında faaliyete geçti. Veri merkezinden çıkan 45 MW ısıya ek olarak rüzgardan enerji kullanımı sayesinde gelecekte yaklaşık 10.000 hane ısıtılacaktır. Nihai projenin toplam yatırımı 30 milyon € olacaktır. Facebook veri merkezinin bitişiğinde kurulan ve yeni bir bölgesel ısıtma şirketi olan Fjernvarme Fyn, 2022 yılında şehrin ısıtılmasında kömürün aşamalı olarak kaldırılmasını planlamaktadır.

why image homeEnerji politikaları ve finansman mekanizmaları takip sistemleri, tüm dünyada kamunun enerji politikalarına verdiği finansal (hibe, kredi vb.) ve regulatif desteği takip etmek için kurulmuş bir sistem olup, www.enerpolicytracker.org sitesinde ulaşılabilir.

maritimeapplications 1024x681Danimarka Limanları, Birleşmiş Milletlerin 17 Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerine bağlı, yeşil bir vizyona sahiptir. Danimarka Limanları Şube Örgütü, limanların en geç 2030 yılına kadar CO2-nötr olmaya odaklandığını, yeşil geçişin sadece iş gelişimi için değil aynı zamanda çevre için önem taşıdığını vurguluyor.

WastewaterState of Green Eylül ayı raporunda; dünyanın dört bir yanından toplanan verilere yer vererek, atık suların çevresel bozulmaya yol açtığını ve atık su arıtma konusunda Danimarkalı paydaşlardan öğrenilen dersleri sunarak, ilham verici çözüm önerileri sunmuştur. Rapora göre küresel ölçekte atık suların yarısından azı toplanmakta ve bunun %20'sinden azı arıtılmaktadır. Bu, dünyadaki birçok yeryüzü suyunda ciddi çevresel bozulmaya yol açmıştır.

DSC 5882Düşük Karbonlu ve Verimli Isıtma ve Soğutma konusuna odaklanan Danimarka-Türkiye Stratejik Sektör İşbirliği projesinin ikinci fazı 18 Mart 2020 tarihinde imzalandı. Başarılı bir şekilde tamamlanan birinci fazın devamı niteliğinde olan Faz 2, üç yıl boyunca devam edecek olup, yeni ısı piyasası birincil ve ikincil mevzuatının geliştirilmesine, Danimarka'dan ısı planlaması ile ilgili örneklerin paylaşılmasına ve çeşitli konularda Türk paydaşların kapasite geliştirmesine odaklanacak.

1909 ARC Aerial by Amager BakkeŞehirlerde, denizcilik, tarım ve sanayi üretiminde temiz hava küresel bir sağlık meselesidir. State of Green'in yeni teknik raporu, ortam hava kirliliğini azaltmak için farklı sektörlerde uygulanabilen Danimarka temiz hava çözümlerinin en iyi uygulama örneklerinden bazılarını vurgulamaktadır.

Sürdürülebilir ve uygun fiyatlı enerji eksikliği, temiz su kıtlığı, hızla büyüyen mega şehirler ve sürdürülebilir olmayan kaynak kullanımı... Bunlar, bugün dünyanın uğraştığı en büyük küresel sorunlardan dördü. Küçük bir ülke olmasına rağmen, Danimarka bu sorunların çözümüne aktif olarak destek vermektedir.

SDGs poster 12030 yılına kadar dünya nüfusunun kaliteli yaşama erişmesi için belirlenen 17 Birleşmiş Milletler Kalkınma Amacını gerçekleştirmek için, Danimarkalı Gelişmekte olan Ülkeler Kalkınma Fonu IFU'nun yönetimini üstlendiği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Destek Fonu (SDG Fund) gelişmekte olan ülkelerde ticari yatırımları desteklemeye devam ediyor. IFU ve altı emeklilik fonunun oluşturduğu toplam 11 yıl devam edecek SDG Fonu, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının uygulanmasını kolaylaştırmayı amaçlayan; sürdürülebilir enerji, sağlık, gıda üretimi, su yatırımları, alt yapı yatırımları gibi alanlarda özel sektörü desteklemeyi amaçlıyor. 

4A99BD46 5B2A 474A B7FB B669F0EFBA66 1 201 aWe would like to welcome a new strategic partner, Bogazici University United Nations Sustainable Development Solutions Network Turkey (UN SDSN Turkey) that joined our Danish Green growth Network in February 2020. With this strategic alliance, we believe that there will be increasing cooperation for networking of the companies and orgazations actively pursuing UN Sustainable Development Goals between Turkey and Denmark. Please kindly follow us for future announcements and updates for the upcoming news/events.

denmarkDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEIK) Türkiye-Danimarka İş Konseyi ve Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği ortaklığında gıda güvenliği ve sürdürülebilir gıda & tarım konularında ilham veren Danimarka-Türkiye örneklerinin paylaşıldığı "Food Security & Sustainability in the Post-Corona Era: Turkey & Denmark" webineri 15 Haziran tarihinde düzenlendi.

LOGOWe would like to welcome a new strategic partner, The Association for the Development of Biogas Investments that joined our Danish Green Growth Network in October 2019. With this strategic alliance, we believe there will be increasing cooperation for biomass, biogas and other renewable energy sources and investments upon these both for Turkey and Denmark. Please kindly follow us for future announcements and updates for the upcoming news/events.

Christiansborg Folketingssalen 20120420 0222F 8188480571Danimarka hükümetinin 2020-2030 yıllarını kapsayan İklim Eylem Planı, ülke parlamentosunda 17 Haziran 2020 tarihinde, büyük çoğunlukla kabul edildi.

Hybrid system 2400W windturbines 4000W solar modules island Zirje CroatiaDanimarka'da rüzgâr ve güneş gibi temiz enerji kaynakları birbirini desteklemek, istikrarlı ve uygun fiyatlı bir enerji teminini sağlamak için bir arada kullanılmaktadır. 

Dg20i8RXUAEpbo2Danimarka'nın resmi ihracat kredi ajansı EKF yaklaşık 100 yıllık deneyimiyle tüm dünyada sürdürülebilirlik ve yenilebilir enerji alanında alt yapı projelerine yönelik farklı finansal çözümler sunuyor. Türkiye'de de enerji verimliliği, bölgesel ısıtma ve yenilenebilir enerjiye yönelik finansal destekler konusunda aktif olan EKF, bu alandaki çalışmalarını arttırmak istiyor.