News

TOWEA BlueWe would like to welcome a new strategic partner, DURED - Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (TOWEA - Turkish Offshore Wind Energy Association) that joined our Danish Green Growth Network in June 2023. With their presence in the Network, we aim to help the promotion and advancement of the offshore wind energy sector in Turkiye by bringing together industry experts, researchers, policymakers, and stakeholders from various sectors to collaborate and drive the growth of offshore wind energy projects.

Grundfos25Dünyanın lider su çözümleri şirketlerinden Grundfos Türkiye'deki 25. yılı nedeniyle partnerlerini, servislerini ve tedarikçilerini ağırladığı büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptı.

SADE Kare LogoWe would like to welcome a new strategic partner, SADE - Sustainability Steps Association that joined our Danish Green Growth Network in June 2023. With their presence in the Network, we aim to raise awareness and to establish partnerships for green transition and developing impactful projects, workshops, and increase the visibility of inspiring best practices regarding sustainable development.

370315348 698220262343772 6276448012493596269 nDanimarka Büyükelçiliği ile Başkonsolosluk Ticaret Ataşeliği'nden Enerji ve Çevre ekibi, İstanbul Enerji'nin atıkları enerjiye dönüştüren Silivri Seymen Atık Enerji Santrali'ni ziyaret etti.

WhatsApp Image 2023 03 10 at 10.40.42 2Since the earthquake struck Turkiye and its neighbouring countries last 6 February, Vestas has deployed a Crisis Management Team on the ground to support our impacted colleagues and their families.

consultation on the carbon border adjustment mechanismİstanbul'daki Danimarka Ticaret Konseyi, CBAM mekanizması ve bunun Türkiye'deki çeşitli sektörler üzerindeki potansiyel etkisi hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan bir "Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması" dosyası hazırladı. İlgili dosya, Türk paydaşları hedef alıyor ancak aynı zamanda Türkiye'deki karbon yoğun endüstrilerde yeşil dönüşüme katkıda bulunabilecek Danimarka şirketleri hakkında farkındalık yaratmak istiyor.

aerial view of copenhagencc271c 1024x683Sürdürülebilirlik ölçülebilir! Evet, Yale Üniversitesi EPI endeksi dünya genelinde sürdürülebilirliği belirli kriterlere göre ölçüyor ve endekste Danimarka iyi performans gösteriyor.

1.1 EYODER logo EN JPGWe would like to welcome a new strategic partner, EYODER that joined our Danish Green Growth Network in April 2023. Their partnerships with the Network will help to raise awareness on energy efficiency and management in cooperation with EVG, ESCO and EPC companies.

335428828 899720321078908 9107530929857057813 nMeet Rikke Therkildsen, the new Regional Sustainability Advisor placed at the Consulate General of Denmark in Istanbul.

9bc2624f 9d6b 439d 9ca0 e1bfd2b8634cDGGN üyelerimizden Danimarkalı lider denizcilik pompa şirketi DESMI'nin çalışmaları hakkında derleme haberi aşağıda okuyabilirsiniz. Please, follow the link to read latest activities by our DGGN member DESMI.

tesla model 3 chargingDanimarka elektrikli araç kullanım oranlarında ve sayısında rekor artışa sahne oldu.

copenhagen2023 yılında Dünya Mimarlık Başkenti ünvanını devralacak Kopenhag bir kez daha dünyanın en yaşanabilir şehri seçildi.

2023 g100 arDanimarka'dan altı şirket dünyanın en sürdürülebilir 100 şirketi arasında yer aldı.

Görsel 1Kopenhag Kent Konseyi'ndeki tüm partiler, çevreyi kirleten araçların kullanımının 2030 yılına kadar yasaklanmasını istiyor.

danfoss district energy schemeDanimarka Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği, bölgesel ısıtma sektör raporunu güncelledi.

Vestas Australia wind 2 396x300280 metrelik etkileyici yüksekliğiyle dünyanın en uzun rüzgâr türbini yakın zamanda Danimarka'da kuruldu.

AETDanimarkalı Aalborg Energie Technik A/S firması, 9 Mart 2022'de "Biyokütle ve Atıklar Yoluyla Yeşil Enerji Dönüşümü" adlı bir web semineri düzenledi.

 

Danfoss headquarters logo on wallNORDBORG, DANİMARKA – Danfoss Eaton'ın hidrolik şirketinin 3,3 milyar dolarlık (yaklaşık 3 milyar €) devrini, gerekli tüm düzenleme onayları ve kapanış koşulları teyit edildikten sonra resmi olarak tamamladı. Bu hamleyle birlikte, Danfoss Grubu üçte bir büyüyecek ve taşınabilir ve endüstriyel hidrolik alanında dünya liderliğine ulaşacak.

icisleri bakanligi ndan yeni trafik genelgeleri h264531 e093fİstanbul sokaklarında öne çıkan en son temiz enerji atılımıyla akan trafikten rüzgâr türbini aracılığıyla enerji üretilmektedir.

denizcilikDanimarka'da 90'dan fazla armatör ve açık deniz şirketinin üye olduğu bir ticaret ve işveren kuruluşu olan Danish Shipping (Danimarka Denizciliği), sektörün küresel yeşil dönüşümünü hızlandırmak amacıyla önümüzdeki üç yıl için yeni bir strateji açıkladı.

 

capex centerDanimarka vakıfları, yeşil dönüşüm için Power-to-X teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik 300 milyon DKK hibe ile öncü bir merkez kurdu. . Merkez, önde gelen ulusal ve uluslararası araştırmacıları bir araya getirmektedir.

12345Grundfos Türkiye ve Sürdürülebilirlik Adımları Derneği, 'Sürdürülebilirliğin Sorumlu Mühendisleri' projesini duyurdu. Başlatılan proje ile sürdürülebilirlik ve mühendislik arasındaki ilişkiye dikkat çekmek, genç mühendislerin çevresel, sosyal problemler karşısında çözümler üretmelerini sağlamak amaçlanıyor.

 

foto is 92008611Kopenhag Üniversitesi'nden ekonomistler, Danimarka ekonomisi üzerindeki çevresel ve iklim etkilerini hesaplamak için bir yeşil model geliştirdiler. Bu modelleme, dünya çapında ekonomik büyümeyi ve yeşil dönüşümü nasıl gördüğümüz ve ölçtüğümüz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

COP26 UK PresidencyYüksek karbon emisyonları, yeşil bir geleceğin önündeki en büyük engellerden biri. Bu nedenle Danimarka, yeşil bir geleceğe geçişte çok önemli bir adım olarak, 2022 yılının başından itibaren yurtdışında enerji sektöründe fosil yakıtların kamu finansmanını ve ihracat teşvikini durdurma kararı aldı.

Group LogoWe would like to welcome a new member, Bayramoğlu Group Company that joined our Danish Green Growth Network in July 2021. With their presence in the Network, we aim to raise awareness on offshore opportunities and equipment supplying the potential of Turkey. Bayramoğlu Group, in collaboration with DGGN, would like to share knowledge and best practices and make connections to enlarge the green network with Danish green growth stakeholders.

310719 biking denmark 2 ruby travelDanimarka, üst üste ikinci kez dünyanın en önde gelen iklim uzmanlarından olumlu görüş alarak, 2022 Çevresel Performans Endeksi'ne (EPI) göre dünyanın en sürdürülebilir ülkesi unvanına layık görüldü.

busesDanimarka'nın Aalborg şehri yeşil dönüşüm konusunda önemli adımlar atıyor. Sürücüsüz elektrikli feribotlar, yüzde yüz elektrikli otobüsler bunlardan sadece birkaçı...

vandeksport strategi 16x9 foto ulrik hasemann miljoministeriet size DibTopImage version 20211105111742Yeni strateji, Danimarka su endüstrisine yol göstererek dünyadaki su sektöründe iklim değişikliğine uyum ile ilgili sorunları çözmeyi hedefliyor. Strateji, Danimarka'nın su teknolojisi ihracatını ikiye katlamak amacıyla talepler doğrultusunda oluşturulmuştur.

ellenElektrikli feribot Ellen, Uluslararası Enerji Ajansı'nın 7. Enerji Verimliliği Konferansı'nda tek şarjla 92 kilometre kat etti. Bu mesafe yeni bir dünya rekoruna işaret ederken, Danfoss, dünya rekorunu tescillemek için Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuracak.

19195Danimarkalı ithalatçılar, Türk konfeksiyon ürünlerini ithal etmek için İstanbul ve İzmir'de B2B toplantıları gerçekleştirdi. Danimarka'dan gelen 9 ithalatçı firma, İstanbul'da 35, İzmir'de 33 Türk konfeksiyon ihracatçısıyla 'Alım Heyeti'nde buluştu. Buna ek olarak Danimarka Başkonsolosluğu sektörde sürdürülebilirlik alanında fiziksel çalışmalara başladı.

Burak Gürkan Mert Fırat Thierry Hoppe 2 1024x731Yakın gelecekte dünyamızı büyük bir su krizi bekliyor… Dünya çapında daha fazla insanın güvenli ve temiz suya erişimini sağlamak, değerli su kaynaklarımızı korumak ve küresel iklim krizi konularında farkındalık yaratmak amacıyla kurulan GRUNDFOS VAKFI, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen belgesel film INTO DUST projesini hayata geçirdi. Küresel bir su krizinin arka planında Perween Rahman’ın çarpıcı hikayesini anlatan INTO DUST, suyumuz bitmeye başladığında neler yaşayabileceğimizi anlatıyor.

velux picMüze yapılarındaki sergi alanları için aydınlatma tasarımı oldukça zorlayıcı bir işe dönüşebilir; çünkü ışığın iç mekanı iyileştirmesi, sanat eserlerinin fiziksel bütünlüğünü koruması ve aynı zamanda ziyaretçilerin keyif alması için en iyi koşulları sağlayacak şekilde eserlere dikkatleri toplaması gerekir.

fina enerji baglama res geTürkiye 10 GW'lık kurulu güce en yüksek rakımlı rüzgâr enerjisi projesinde ulaştı. Türkiye'nin rüzgâr enerjisi gücünün 10 GW'ı aştığı bildirildi.

thumbs m c 5d8cc69bdd2f64efa2b23009a5779aceSağlıklı beslenmenin yanı sıra aynı zamanda minimum gıda israfı ile gıda bilincini artırmayı amaçlayan Danimarka Başkonsolosluğu, sürdürülebilir bir çevre vizyonuyla faaliyet gösteren CarrefourSA ile Maltepe Park Hiper’deki Lezzet Arası restoranında bir araya geldi.

Robotics Nordic TalksDanimarka İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği, Nordic Talks webinar serisinin beşincisini "İş Dünyasında Robotik ve Yapay Zekâ Uygulamaları" başlığıyla düzenledi.

maxresdefaultGlobal karbon emisyonlarının yüzde 10’una, su kirliliğinin yüzde 20'sine sebep olan tekstil endüstrisi temalı ‘Nordic Talks - Gelecek için Döngüsel, Yaratıcı ve Sürdürülebilir Tekstil’ webinarı gerçekleşti. Etkinlikte, dijitalleşme, yenilenebilir enerji, geri dönüşüm teknolojileri ve inovasyon tartışıldı.

climateDanimarka'nın İklim Büyükelçisi Tomas Anker Christensen, 16-17 Mayıs 2022'de İstanbul'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında enerji dönüşümü ve ekonominin dekarbonizasyonu hakkında Türk yetkililerle görüş alışverişinde bulundu ve ortak bir seminerde konuşma yaptı. Bunun yanında, İklim Büyükelçisi Christensen, akademisyenler, şirket temsilcileri ve gazeteciler ile de bir araya geldi.

Marmara Belediyeler Birliği, Danimarka Başkonsolosluğu ve Türkiye Belediyeler Birliği ortaklığında Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında Su ve Atıksu Yönetiminin Sürdürülebilirliği isimli çevrimiçi eğitim serisi üç önemli oturumda gerçekleşti.

Biogas RambollUkrayna-Rusya savaşı sonrasında Avrupa ülkeleri enerji krizinden kurtulmak için yollar ararken, Kopenhag'da yemek atıklarından üretilen biyogaz; elektrik, ısı üretimi ve yakıt kullanımı için bir alternatif olarak kullanılmaya başlandı.

196839484 3986337008082197 5240251892312673737 nSu en temel insan hakkıdır ve doğadaki en kıt kaynaktır. İstanbul şehri, günde 3 milyon metreküp tüketen 16 milyondan fazla insana her gün temiz su sağlıyor. Yenilikçi su teknolojileri, uluslararası iş birliği ile İstanbul'un karşı karşıya olduğu kaynak yetersizliği riskini durdurabilir.

615c3adaeb10bb21d417f2eeCOVID-19 pandemisi nedeniyle seyahatlerin sınırlandırıldığı bir yıldan fazla sürenin ardından, Türk-Danimarka stratejik sektör işbirliği uzman ziyaretleri ve fiziki heyetlerle yeniden ivme kazandı.

IWAIWA Dünya Su Kongresi ve Sergisi, geçtiğimiz hafta Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da gerçekleşti. Altı gün süren IWA, Uluslararası Su Birliği tarafından davet edilen 10.000'den fazla önde gelen su uzmanına ve şirkete ev sahipliği yaptı. Su sektörü hakkında yazan düşünce liderleri, karar vericiler, önde gelen araştırmacılar ve iş dünyası temsilcileri, su geleceğimizi şekillendirmek için sürdürülebilir su çözümlerine odaklandılar.

1655290193217Esbjerg'deki Kuzey Denizi Zirvesi'nde Almanya, Belçika, Hollanda ve Danimarka'dan Hükümet Başkanları, AB'nin iklim hedefine ulaşmak için büyük bir adım attı. Dört ülke, Kuzey Denizi'ni yeşil bir Avrupa santrali yapacak ortak bir bildirgeyi birlikte imzalayarak, 2050 yılına kadar 150 GW'lık açık deniz rüzgarı enerjisi elde etmeyi hedefliyor.

 

best 4 energyTürk özel işletmeleri, STK'lar ve kamu belediyelerinden 24 kişilik bir heyet, rüzgâr enerjisi ve temiz enerji teknolojileri hakkında bilgi edinmek ve işbirliği fırsatlarını araştırmak için Ekim ayında Danimarka'yı ziyaret etti. Herkes için sürdürülebilir bir gelecek yaratmak amacıyla bu ziyarete katılan ve Danimarka-Türkiye işbirliğini güçlendirmeye yardımcı olan herkese çok teşekkür ederiz.

ruzgar enerjisiÜlke genelinde 2,3 TWH'lik bir üretimle Danimarka rüzgâr türbinleri, Ocak 2022'de şimdiye kadar ki en yüksek aylık üretimi sağladı.

csm 16ENG04 railway station with beautiful modern red commuter train at suns picture id613783168 9d279aed37Özel şirketlerin enerjiye ve düşük maliyetli operasyonlara odaklanmasıyla birlikte uluslararası çevre düzenlemeleri, havacılık ve denizcilik sektörlerinde yeşil dönüşümü hızlandırmaktadır ve giderek daha katı hale gelmektedir. Danimarka, nakliye ve ulaştırma endüstrilerinde mümkün olan en kısa sürede ve en geç 2050 yılına kadar sektörü karbon nötr hale getirmeyi hedeflemektedir. Günümüzde teknolojik gelişme ve küresel işbirlikleri ile bu çıta yükselmiş ve Danimarka'nın önde gelen iştirakleri daha hırslı iklim hedefleri belirlemiştir.

Photo2 NewMulti terminal PortEsbjergDanimarka denizcilik endüstrisi bir ilk olarak yenilenebilir denizüstü rüzgâr enerjisi ve akıllı enerji yönetim sistemi kullanarak karbon emisyonlarında yüzde 70'lik azalma hedefliyor.

Bisikletli ulaşımı İstanbulluların hayatlarının bir parçası haline getirmek için Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi birlikte 'Sağlıklı bir Kent için Kamusal Alanlar ve Düşük Karbonlu Hareketlilik Merkezleri' projesine imza attı. İyi planlanmış ulaşım bağlantılarına sahip, yaya ve bisikletli gibi aktif ulaşım türlerinin talep ve ihtiyaçlarına cevap verebilen kamusal alanların ekonomik, çevresel ve toplumsal sürdürülebilirliğe önemli katkı sağladığı vurgulanan proje, sürdürülebilir bir hareketlilik modelinin hayata geçirilebilmesi için kentsel hareketlilik ile kamusal alan ilişkisinin doğru şekilde tasarlanması gerektiği anlayışıyla geliştirildi. Projenin hedefi, bisiklet ve yürüyüş alanlarının geliştirilmesi ve şehir içi ulaşıma entegre edilmesi.

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ev sahipliğinde 1 Mart 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ve Danimarkalı paydaşların katılımıyla "Kamu Binalarında Enerji Verimliliği ve Danimarka'dan Başarılı Örnekler" isimli bir sanal yuvarlak masa toplantısı gerçekleşmiştir.

SEPEVWe would like to welcome a new strategic partner, SEPEV - Zero Energy and Passive Houses Association that joined our Danish Green Growth Network in February 2021. With their presence in the Network, we aim to raise awareness and to establish the convenient environment for designers, contractors and end users for enabling their green projects. SEPEV, in collaboration with DGGN, would like to share knowledge and best practices and make connections to enlarge the green and cleantech society.

Pandemi süresince sanal etkinliklerle çeşitli aktiviteler gerçekleştiren Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu, 16 Nisan'da Danimarkalı şirketlere Türkiye Su ve Atıksu Sektörü fırsatlarını tanıttı. Ayrıca, Danimarka Başkonsolosu Anette Galskjot, Sürdürülebilirlik Akademisi'nin düzenlediği Yeşil İş Zirvesi'ne konuşmacı olarak katıldı.

Maersk Line e1611131708544 780x470Dünyanın en büyük konteyner nakliye şirketi olan A.P. Møller-Mærsk, ilk karbonsuz konteyner gemisini 2023 yılına kadar denize indirmeyi planlıyor.

Danimarka enerji politikalarından 2020 yılında gündeme gelen en önemli gelişmeleri haberimizden okuyabilirsiniz.

MFT LOGO A RGBWe would like to welcome a new member, MFT Energy SEE Enerji Ticaret A.Ş. that joined our Danish Green Growth Network in December 2020. With their presence in the Network, we aim to share the global expertise in dynamic power markets with the industry players. We look forward to create synergy by learning new technologies and having possible cooperation opportunities between Denmark and Turkey.

water smart cities"Akıllı Su Şehirleri / Water Smart Cities" projesinin, son dört yıldır kentsel su yönetimi ile ilgili araştırması, yeşil dönüşüm ve çevrenin artan dijitalleşme ile gelişmiş su yönetiminden faydalanacağını gösteriyor.

power plant carbon emissionsKüresel karbon salınımı 2020'de yüzde 7 oranında rekor düzeyde azaldı. Araştırmacılar, korona virüs kaynaklı hareketliliğin azalması ve serbest piyasaların kapanması nedeniyle küresel karbon emisyonlarının bu yıl tahmini 2,4 milyar metrik ton düştüğünü söylüyor.

1612158623367Türkiye-Danimarka Enerji Bakanlıklarının başarıyla yürüttüğü Stratejik Sektör İşbirliği - Düşük Karbonlu ve Verimli Isıtma, Soğutma Projesi kapsamında 2017-2020 yılları arasında farklı konularda hazırlanan bilgi notları derlendi ve sektöre katkı sağlamak amacıyla Türkiye Enerji Bakanlığı EVÇED tarafından raporlandı.

Danimarka Başkonsolosluğu Ticaret Ekibi "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri" doğrultusunda etkinlik serilerine devam ediyor. Gerçekleştirilen etkinlikler hakkında bilgi almak ve yeniden izlemek için haberimizi okuyabilirsiniz.

120660903 3301446766571228 1733554614037235917 oGeleceğe bir yolculuğa var mısınız? Danimarkalı ünlü fütürist ve yazar Thomas Geuken (Kopenhag Gelecek Çalışmaları Enstitüsü Direktörü) ve Başkonsolos Anette Galskjot, "Future Talks: The Vision of Tomorrow from Denmark" isimli çevrim-içi yayında bir araya geldi.

decombladesOn proje partnerinden oluşan bir konsorsiyum, rüzgâr türbini kanatlarının geri dönüşümü için sürdürülebilir tekniklerin ticarileştirilmesi için temel oluşturmayı amaçlayan üç yıllık 'DecomBlades' projesi için fon aldı.

1536429Danimarka'nın Taastrup şehrinde kurulan ülkenin en büyük topraksız dikey tarım girişiminin basın tanıtımı yapıldı. 7 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulu 14 katlı 'dikey tarlalar'da ürünler pestisit ve haşere ilacı kullanılmadan ve normal tarıma göre yaklaşık yüzde 95 su tasarrufuyla yetiştiriyor.

Danimarka, Kuzey Denizi'nde bir enerji merkezinin inşası konusunda önemli bir anlaşmaya vardı. Enerji merkezi, Jutland yarımadası kıyısından 80 kilometre uzaklıkta yapay olarak inşa edilecek ve kamu-özel sektör ortaklığına ait olan bir ada olacak. Merkez, Avrupa'nın elektrik şebekelerinin entegrasyonunu güçlendirecek ve iklim açısından nötr bir Avrupa için gerekli olan yenilenebilir elektrik üretimini artıracak.

worldwatercongress water for smart liveable citiesDanimarka ve tüm kuzey bölge ülkelerinin ev sahipliği yaptığı 9-14 Mayıs 2021'de düzenlenecek olan IWA Dünya Su Kongresi ve Sergisi, su döngüsünü kapsayan tüm paydaşlar ve uzmanları bir araya getirmek için küresel bir etkinliktir. Kongre şehirler ve ülkeleri hedef alırken, aynı zamanda her etkinlikte bölgeyi özel olarak ilgilendiren konulara ekstra vurgu yapılacaktır.

copenhagen travel guideDanimarka'nın en büyük kamu idarelerinden HOFOR, bölgesel ısıtma şebekesindeki sızıntıları bulmak için geceleri insansız hava araçlarını (İHA) gökyüzüne gönderiyor. İHA'lar, önleyici bakım çalışmalarını destekliyor, maliyetlerini ve CO2 emisyonlarını düşürüyor.

indir 1Apple, Viborg'da faaliyete geçen devasa veri merkezinin sürdürülebilir enerji ihtiyacı için Danimarka'da dünyanın en büyük rüzgâr türbinlerinden ikisine yatırım yapacak.

Danimarka Istanbul Başkonsolosluğu, Israil İnovasyon Merkezi ve Health Tech Hub Copenhagen iş birliğinde hayata geçirilen üç oturumluk webiner serisinde, Danimarkalı, Türk ve İsrailli başarılı dijital sağlık uygulamaları tanıtıldı. Bölgesel iş birliği fırsatları ve yatırım olanaklarının tanıldığı webiner serisinde Danimarkalı sağlık startuplarının bölgemize yoğun ilgisi gözlendi.

gettyimages 1125840430Danimarka Enerji Ajansı ve EKF yeni bir işbirliği anlaşması imzaladı. Amaç, enerji sektörünün yeşil geçişi içindeki Danimarka deneyimlerini dünyaya duyurmak.

maritimeapplications 1024x681Danimarka Limanları, Birleşmiş Milletlerin 17 Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerine bağlı, yeşil bir vizyona sahiptir. Danimarka Limanları Şube Örgütü, limanların en geç 2030 yılına kadar CO2-nötr olmaya odaklandığını, yeşil geçişin sadece iş gelişimi için değil aynı zamanda çevre için önem taşıdığını vurguluyor.