News

turek 2020 imagesTürkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği tarafından her yıl düzenlenen, rüzgâr enerjisi sektörünün Türkiye'deki en büyük buluşması TÜREK, 2020 yılında Rüzgârın Başkenti İzmir'de düzenlenecek. 5-7 Kasım 2020 tarihlerinde düzenlenecek etkinlik, Sheraton Hotel Çeşme'de gerçekleştirilecek.

Succesful businessman Emrah İnce, the CEO of Tekfen Agriculture, a venture of Tekfen Holding A.Ş. has become the new chairperson in Turkish side of Denmark Business Council of DEIK.

unnamedMarkalar "İyi Yaşam" için İstanbul'da buluşuyor! Sustainable Brands® Global Platformu'nun Istanbul buluşması olan Sustainable Brands Istanbul'20, 'Delivering The Good Life – İyi Yaşamı Sunmak' temasıyla 9-10 Haziran'da 8. Kez buluşacak. Danimarkalı yazar ve iyi iletişim aktivisti Thomas Kolster'in moderatör ve konuşmacı olarak katılacağı etkinliğe kayıtlar başladı.

SDGs poster 12030 yılına kadar dünya nüfusunun kaliteli yaşama erişmesi için belirlenen 17 Birleşmiş Milletler Kalkınma Amacını gerçekleştirmek için, Danimarkalı Gelişmekte olan Ülkeler Kalkınma Fonu IFU'nun yönetimini üstlendiği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Destek Fonu (SDG Fund) gelişmekte olan ülkelerde ticari yatırımları desteklemeye devam ediyor. IFU ve altı emeklilik fonunun oluşturduğu toplam 11 yıl devam edecek SDG Fonu, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının uygulanmasını kolaylaştırmayı amaçlayan; sürdürülebilir enerji, sağlık, gıda üretimi, su yatırımları, alt yapı yatırımları gibi alanlarda özel sektörü desteklemeyi amaçlıyor. 

4A99BD46 5B2A 474A B7FB B669F0EFBA66 1 201 aWe would like to welcome a new strategic partner, Bogazici University United Nations Sustainable Development Solutions Network Turkey (UN SDSN Turkey) that joined our Danish Green growth Network in February 2020. With this strategic alliance, we believe that there will be increasing cooperation for networking of the companies and orgazations actively pursuing UN Sustainable Development Goals between Turkey and Denmark. Please kindly follow us for future announcements and updates for the upcoming news/events.

686779 crom wsDanimarka ve Türkiye işbirliğine katkı sağlaması amacıyla Aarlborg Üniversitesi Rüzgar Enerjisi Araştırma Merkezi (CROM), Türk mühendislerine doktora olanağı sunuyor. 

photo 1489706920962 640fcad4b4632019’da Avrupa genelinde 3.6 GW'lık yeni denizüstü rüzgar enerjisi santrali kuruldu. Danimarka'da ise denizüstü rüzgar kapasitesi yüzde 28 arttı.
 
Avrupa’da temiz ve erişilebilir enerji dönüşümü 2019 yılında 3,6 GW denizüstü rüzgar enerjisi santrali kurularak daha da güçlendi. Böylece, Avrupa'nın denizüstü rüzgar kapasitesi 2019 sonunda toplamda 22.072 MW'a ulaştı. Kısmi şebeke bağlantılı siteler de dahil olmak üzere, şu anda 12 Avrupa ülkesinde 110 açık deniz rüzgar çiftliği ve 5.047 şebekeye bağlı rüzgar türbini bulunmaktadır.

We are happy to announce that the Arcon - Sunmark has joined our Danish Green Growth Network.

Arcon-Sunmark is a Danish Company specialized in high-temperature solar collector solutions for district heating. It also provides large-scale solar thermal solutions for industrial process heat. As market leader, Arcon-Sunmark has more than 25 years of experience building large solar thermal systems in Denmark and Europe.

Arcon-Sunmark's solar collectors are optimized for large-scale installations and have the biggest yields available. To learn about Arcon-Sunmark, please visit their website, www.arcon-sunmark.com 

 We look forward to be working close with Arcon-Sunmark in the future.

LOGOWe would like to welcome a new strategic partner, The Association for the Development of Biogas Investments that joined our Danish Green Growth Network in October 2019. With this strategic alliance, we believe there will be increasing cooperation for biomass, biogas and other renewable energy sources and investments upon these both for Turkey and Denmark. Please kindly follow us for future announcements and updates for the upcoming news/events.

84741039 2668897393159505 5708918435908419584 oDanimarka merkezli global taşımacılık şirketi Martin Bencher Group, Türkiye'deki ofis açılışını düzenlediği bir resepsiyonla duyurdu. Danimarka Başkonsolosu Anette Galskjot'un ev sahipliğinde düzenlenen açılış resepsiyonuna Martin Bencher CEO'su Peter Thorsoe Jensen, yönetim kurulu üyeleri ve Martin Bencher Türkiye Ülke Müdürü Enes Yılmaz ile birlikte Türkiye'deki iş ortakları da katıldı.

WRI LCS 2WRI Türkiye, 22 Kasım tarihinde Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ile Hollanda Başkonsolosluğu stratejik ortaklığı ile 7. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu'nu düzenledi. Bu yılın teması "Düşük karbon yetmez, artık sıfır karbon zamanı!" olarak belirlendi.

43951083320 e65b8463c8 bMerkezi Danimarka olan P4G (Yeşil Büyüme Ortaklığı ve Küresel Hedefler 2030) Girişimi, Hollanda P4G Ulusal Platformu'nun kurulduğunu açıkladı. Hükümet, iş dünyası ve sivil toplum liderlerinden oluşan platform, dünya genelindeki toplumlarda ve pazarlarda yeşil ekonomik büyümeyi takip eden Hollanda liderliğindeki kamu-özel sektör ortaklıkları için bilgi paylaşımını hızlandırmayı hedeflemektedir.

48292103446 eaf2efc6ef bDanimarka merkezli Resolux Group, Bayramoğlu şirketi ile kurduğu "Resolux Türkiye" ortak girişimi ile Türkiye'de rüzgâr türbini iç aksamı üretecek. İşbirliği sektöre örnek olacak.

Offshore Rüzgar Enerjisi 2030'da 200 GW'a Yaklaşabilir

ABD merkezli National Renewable Energy Laboratory (NREL) tarafından yeni yayınlanan raporda, dünyada 2030'da 193 GW kurulu deniz rüzgar kapasitesi olabileceği ve bu rakamın 2050'de 500 GW'ye çıkabileceği belirtildi.

We are happy to announce that DESMI has joined our Danish Green Growth Network.

DESMI is a global company and is one of Denmark’s oldest companies founded back in 1834 - specialised in the development and manufacture of pump solutions for marine, industry, oil spill combating, defence & fuel and utility both locally and globally. Further DESMI develops and sells ballast water treatment systems globally for the removal of living organisms from ships' ballast water.

We look forward to be working close with DESMI in the future  

Learn more about DESMI here: http://www.desmi.com/ 

Dg20i8RXUAEpbo2Danimarka'nın resmi ihracat kredi ajansı EKF yaklaşık 100 yıllık deneyimiyle tüm dünyada sürdürülebilirlik ve yenilebilir enerji alanında alt yapı projelerine yönelik farklı finansal çözümler sunuyor. Türkiye'de de enerji verimliliği, bölgesel ısıtma ve yenilenebilir enerjiye yönelik finansal destekler konusunda aktif olan EKF, bu alandaki çalışmalarını arttırmak istiyor.

We are happy to announce that Hempel has joined our Danish Green Growth Network.

Hempel is a world-leading Danish coatings supplier for the decorative, protective, marine, container and yacht markets. From wind turbines and bridges to hospitals, ships, power stations and homes, Hempel coatings protect man-made structures from the corrosive forces of nature.

With a focus on R&D, advanced production techniques and professional coating advice, Hempel works around the globe to help keep its customers’ investments safe and beautiful for longer. Hempel has more than 5,500 employees who live and work in more than 80 countries around the world.

We look forward to be working close with Hempel in the future. 

Learn more about Hempel here: http://www.hempel.com/ 

tureb.pngWe would like to welcome a new strategic partner, Turkish Wind Energy Association that joined our Danish Green Growth Network in May 2014. With this strategic allience we believe that there will increasing cooperation for the wind energy industry for Turkey and Denmark. Please kindly follow us for future announcements and updates for the upcoming news/ events. 

Bisiklet Otoyollarının Sosyo-Ekonomik Ve Çevresel Faydaları

Danimarka bisiklet otoyol ağını günden güne genişletiyor. Bisiklet yolları sadece başkent Kopenhag'da genişlemekle kalmıyor, bu inisiyatif artık Danimarka’nın ikinci en büyük şehri olan Aarhus'a da yayılıyor.

genişletiyor. İlk bisiklet otoyolu 2012 yılında Danimarka’nın, Albertslund kentinde açılmıştı ve yaklaşık 13 milyon EUR’luk bir bütçesi olan yeni rota da Aarhus belediyesi tarafından başlatıldı. 4 km uzunluğunda ve 4 m genişliğinde olan rota, Aarhus’un yeni konut ve sanayi bölgelerini birbirine bağlıyor.

Bisiklet otoyollarının sağlığa yararları

Danimarka bisiklet otoyolları üzerinde yapılan sosyo-ekonomik araştırma sonucuna göre, bisiklete binmenin toplum için birçok yararlı etkiye sahip olduğu görülmektedir. Bu etkilerden bazıları, çalışanların hasta günlerinin azalması, daha az trafik tıkanıklığı ve CO2 emisyonlarının azaltılmasıdır. Araştırmanın sonucu, bisiklet otoyollarının uygulanmasının yalnızca kullanıcılar için sağlık yararlarıyla sınırlı olmayıp, aynı zamanda sosyo-ekonomik tasarruflarda da görülebileceğini göstermektedir. Gelecek 50 yıl içinde 7,7 milyar Avro tasarruf sağlanacağı düşünülmektedir.

Projenin finanse edilmesine yardımcı olacak hükümet fonları

2013 yılında Danimarka Ulaştırma Bakanlığı, 22.8 milyon Euro'luk bir bisiklet süper otoyolu havuzu oluşturdu. Havuz, Danimarka'nın altı en büyük şehri olan Kopenhag, Aarhus, Odense, Aalborg, Esbjerg, Vejle ve Kolding'deki bisikletçiler için daha iyi koşullar yaratma amacı ile oluşturulmuş, aynı zamanda vatandaşları araba yerine bisikletlerini sürmeye teşvik etmiştir. Bu girişim işe yaramış gibi görünüyor. Süper şeritlerin uygulanmasından bu yana, bisikletçilerin sayısı Kopenhag'da 2013'ten 2016'ya yüzde 61 arttı. Bugün süper otoyollar 19 Danimarka belediyesini birbirine bağlamaktadır. Gelecekte de belediyeleri ve başkenti birbirine bağlayan 45 süper otoyol ağının daha kurulması bekleniyor.

Bu havuz tarafından finanse edilen başka bir girişim ise Kopenhag Belediyesi tarafından bisikletçiler için oluşturulan bir mobil uygulama. CykelPlanen uygulaması bisikletçilerin yolculuklarını planlamasına, hangi rotanın en hızlı olduğunu hesaplamasına ve bisiklet yolculuğunu toplu taşımayla birleştirmesine olanak tanıyor.

Bisiklet otoyolu nedir?

Vatandaşların işlerine veya okullarına başka ulaşım araçlarını kullanmak yerine bisiklet kullanmaya teşvik edecek kadar uzunluk ve zemin açısından kalitesi artırılmış özel bisiklet yollarıdır.

Şeritler trafik ışıkları ve kavşaklar gibi daha az engelle inşa edilmektedir. Bu fikrin üzerinde yer aldığı en önemli bileşenler ise erişilebilirlik, konfor, güvenlik ve güvenlik olmaktadır. Şeritlerin rotaları, yerleşim alanları, eğitim kurumları ve iş için işe gidip gelen birçok insanın kullandığı alanları birbirine bağlayacak şekilde belirlenmiştir.

İlginç Bir Enerji Depolama Yöntemi: Taş Üzerinde Rüzgâr Enerjisini DepolamaDanimarka Eğitim ve Araştırma Bakanı, Thomas Ahlers, DTU’da (Danimarka Teknik Üniversitesi) taşlar üzerinde enerji depolama sistemin açılış törenine katildi. SEAS-NVE adlı enerji şirketi ve DTU bu projenin gerçekleşmesini sağlayan iki ortak.

We are happy to announce that JL Energy has joined our Danish Green Growth Network. 

JL-Energy ApS is a modern Danish company that delivers energy efficient solutions for individuals and businesses. The objective for JL-Energy ApS is to be a high-quality company performs renewable energy projects; solar systems, wind turbines, efficiency regulation of large lighting installations, optimization of lighting, energy logging and off-grid solutions, etc.  

We are looking forward to be working close with JL-Energy.

For further information: http://www.jl-energy.com

 

Yeşille İç İçe Bir Çocukluk Akıl Sağlığımızı KoruyorAarhus Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre yeşille iç içe büyüyen çocukların ileride akıl hastalıklara yakalanma riski yüzde 55 daha az. Araştırma sonuçları, yeşil ve sağlıklı şehirleşmenin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

We are very pleased to announce that Denmark Energy amd Climate Academy has joined our Danish Green Growth Network.

Energy and Climate Academy offers post graduate courses for private and public companies in the energy and climate industries.

We are looking forward to be working close with Energy and Climate Academy. 

For further information: http://energyandclimateacademy.com/