capex centerDanimarka vakıfları, yeşil dönüşüm için Power-to-X teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik 300 milyon DKK hibe ile öncü bir merkez kurdu. . Merkez, önde gelen ulusal ve uluslararası araştırmacıları bir araya getirmektedir.

Günümüzde elektroliz kullanarak hidrojen üretmek için en verimli malzemeler, nadir bulunan mineraller ve toprak elementlerine dayanmaktadır. Bu nedenle, yeşil yakıtlar için sağlıklı bir endüstri kurmak büyük öneme sahiptir.

Power-to-X teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik kurulan bu yeni merkez, ekipman ve teknolojilerin geliştirilmesinde önemli katkı sunarak yeşil dönüşümü hızlandıracaktır. CAPeX olarak da adlandırılan Pioneer Center for Accelerating P2X Materials Discovery, diğer faaliyetlerin yanı sıra, rüzgâr türbinleri ve güneş pillerinden elde edilen yeşil enerjiyi kullanarak suyu ve CO2'yi sürdürülebilir yakıtlara ve kimyasallara dönüştürmek için daha verimli ve sağlam malzemeler geliştirecek.

Merkezin kurulmasında yatırım yapan vakıflar arasında Danimarka Yüksek Öğrenim ve Bilim Bakanlığı, Danimarka Ulusal Araştırma Vakfı, Carlsberg Vakfı, Lundbeck Vakfı, Novo Nordisk Vakfı ve Villum Velux Vakfı bulunmaktadır.

Haberin devamını okumak için: https://www.dtu.dk/english/news/all-news/power-to-x-center-vil-revolutionere-materialer-til-den-groenne-omstilling?id=51d79932-1d6a-4d79-a7d3-71c31294f8d2