Biogas RambollUkrayna-Rusya savaşı sonrasında Avrupa ülkeleri enerji krizinden kurtulmak için yollar ararken, Kopenhag'da yemek atıklarından üretilen biyogaz; elektrik, ısı üretimi ve yakıt kullanımı için bir alternatif olarak kullanılmaya başlandı.

Üretilen biyogaz Ekim ayından itibaren doğrudan şehrin doğal gaz dağıtım ağına gönderilerek evlerde ocaklarda, şehir otobüslerinde ve çöp kamyonlarında kullanılmaya başlandı. Yemek artıklarının kullanılmayan kısmı ise organik tarım için gübre olarak kullanılarak döngüselliğe katkıda bulunuyor.

2021 yılında, Kopenhag'da yaklaşık 15 bin ton yemek atığı toplandı. Toplanan bu atıklardan kazanılan enerji, 5 milyon insanın 5 dakikalık sıcak duş alırken harcadığı enerji tüketimine eşit. Kopenhag'da şu an toplanan rakamın iki katı kadar yemek atığı toplama potansiyeli bulunuyor. Kopenhag Belediyesi, 2024 yılına kadar şehir halkının yemek atığının yüzde 70'ini geri dönüştürmeyi amaçlıyor.

Haberin devamını okumak için: https://www.themayor.eu/en/a/view/biogas-from-food-waste-could-replace-imported-gas-in-copenhagen-11078