ellenElektrikli feribot Ellen, Uluslararası Enerji Ajansı'nın 7. Enerji Verimliliği Konferansı'nda tek şarjla 92 kilometre kat etti. Bu mesafe yeni bir dünya rekoruna işaret ederken, Danfoss, dünya rekorunu tescillemek için Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuracak.

Güney Danimarka'daki Aero ve Als adaları, dünyanın en uzun menzilli tam elektrikli feribotu Ellen ile birbirine bağlıdır. Ellen, 9 Haziran'da, katılımcıları arasında önemli devlet, sektör ve sivil toplum liderlerinin bulunduğu Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) 7. Küresel Enerji Verimliliği Konferansı'nın düzenlendiği Sonderborg'da yeni bir dünya rekoruna imza attı. Enerji verimliliği konusundaki uluslararası çalışmaların nasıl daha hızlı ve daha güçlü somutlaştırılacağını değerlendiren konferansın bitiminde Ellen, tek bir pil şarjıyla 50 deniz mili (92 kilometre) kat etti. Ellen, karbon yaymıyor ve yeni nesil dizel bir feribottan yüzde 24 düşük maliyetle çalışıyor. Danfoss ise feribota elektrikli Editron aktarma organları ve tahrik motorları sağlıyor.

Feribotun tasarım aşamasında teknik sistemlerin belirlenmesine yardımcı olan Danimarka Marstal Deniz Harp Okulu Kıdemli Öğretim Üyesi Henrik Hagbarth Mikkelsen: "Tek şarjla 92 kilometrelik yolculuk bugüne kadar dünyanın herhangi bir yerinde hem yolcuları hem de araçları taşıyabilen elektrikli bir feribot için en uzun mesafe. Feribot günlük seferlerinde şarj edilmeden, limandan limana 22 deniz mili (40 kilometre) yol alıyor" dedi.

Danfoss Editron Başkan Yardımcısı Kimmo Rauma: "Ellen, elektrikli ulaşımın geleceği için mükemmel bir örnek. Fosil yakıtlı rakiplerinden daha temiz, çevreci ve verimli. Elektrikli deniz taşımacılığında emisyonları azaltmanın kesin çözümü. Danfoss tüm dünyada karbon emisyonlarını azaltma potansiyeliyle; yeni elektrikli feribotlar üretmek ve mevcut feribotları yeni teknolojilerle donatarak elektrikli feribotlara dönüştürmek için çözümlere sahip" diye konuştu.

Haberin devamına https://bit.ly/3xsa7Eh  websitesinden ulaşabilirsiniz.