IWAIWA Dünya Su Kongresi ve Sergisi, geçtiğimiz hafta Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da gerçekleşti. Altı gün süren IWA, Uluslararası Su Birliği tarafından davet edilen 10.000'den fazla önde gelen su uzmanına ve şirkete ev sahipliği yaptı. Su sektörü hakkında yazan düşünce liderleri, karar vericiler, önde gelen araştırmacılar ve iş dünyası temsilcileri, su geleceğimizi şekillendirmek için sürdürülebilir su çözümlerine odaklandılar.

Dünya Su Kongresi ve Sergisi, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) konusunda su sektöründe kaydedilen ilerlemeyi gözler önüne sererek su ve atık suyun sürdürülebilirliğini ve 17 SKA'nın tümü ile iç içe geçmiş ilişkisini vurgulamıştır. Katılımcılar, hedeflerin yerine getirilmesine yönelik saha çalışmalarını ve işbirliğini öne çıkaran örneklerde vurgulanan sürdürülebilir çözümleri analiz ederek dünya genelinde bilgi paylaşımı sağlamıştır.

Danimarka Başkonsolosluğu, su ve enerji sektörlerinde hem Türkiye'de hem de Danimarka Dışişleri Bakanlığı MENA Bölgesi'nin bir parçası olarak çevre bölgelerde su ve enerji konularında çeşitli çalışmalar yürütmektedir ve ikili ilişkileri geliştirmek üzere heyetler düzenlemektedir.

IWA kapsamında ve Danimarkalı su şirketi AVK'nin değerli desteği ile Başkonsolosluk Ticari Ekibi, 14-17 Eylül tarihlerinde Türkiye'deki su idarelerine Danimarka'da 3 günlük teknik bir gezi düzenlemiştir. Programın ilk gününde Kopenhag'daki IWA Dünya Su Kongresi ve Sergisi'ne ziyaret gerçekleştirilmiştir. Ertesi gün ise teknik geziler düzenlenmiş ve sektördeki sorunları ve fırsatları tartışmak ve görüşmek üzere Danimarka'nın ikinci büyük su idaresi Aarhus Vand temsilcilerinin katılımıyla "atık su ve atığın dönüştürülmesi" ve "su arzında verimlilik ve kayıp kaçağın azaltılması' konularında çalıştaylar düzenlenmiştir. Üçüncü gün ise Danimarka'nın en büyük ikinci şehri olan Aarhus'ta teknik geziler ile program sonlanmıştır.

Daha fazla bilgi için lütfen https://iwa-network.org/events/iwa-world-water-congress-exhibition-2022-copenhagen/  adresini ziyaret edebilirsiniz.