310719 biking denmark 2 ruby travelDanimarka, üst üste ikinci kez dünyanın en önde gelen iklim uzmanlarından olumlu görüş alarak, 2022 Çevresel Performans Endeksi'ne (EPI) göre dünyanın en sürdürülebilir ülkesi unvanına layık görüldü.

Yale Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi'nce geliştirilen Çevresel Performans Endeksi, Danimarka'nın küresel iklim kriziyle mücadele konusunda dünyanın en iyi ülkesi olduğunu ortaya koydu. Endeks; iklim değişikliği, çevresel halk sağlığı ve ekosistem canlılığını da kapsayan 40 farklı performans göstergesinde 180 ülkeyi sıralıyor. EPI, ülke düzeyindeki sürdürülebilirlik eğilimlerine ilişkin dünyanın önde gelen analizlerinden biridir.

EPI, Danimarka'nın küresel sera gazı emisyonlarını azaltmaya, yenilenebilir enerjiyi dünya genelinde yaygınlaştırmaya, bu amaçlarla küresel işbirliklerinin önemine ve ulusal bazda fosil yakıtları aşamalı olarak bırakmaya odaklanarak iklim değişikliğini başarıyla azalttığını belirtiyor.

Haberin devamını okumak için: https://en.kefm.dk/news/news-archive/2022/may/once-again-denmark-is-awarded-the-title-as-the-world%E2%80%99s-most-sustainable-country