climateDanimarka'nın İklim Büyükelçisi Tomas Anker Christensen, 16-17 Mayıs 2022'de İstanbul'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında enerji dönüşümü ve ekonominin dekarbonizasyonu hakkında Türk yetkililerle görüş alışverişinde bulundu ve ortak bir seminerde konuşma yaptı. Bunun yanında, İklim Büyükelçisi Christensen, akademisyenler, şirket temsilcileri ve gazeteciler ile de bir araya geldi.

Program, İklim Büyükelçisi Tomas Anker Christensen, Türkiye Enerji Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar ve İklim Bakan Yardımcısı (aynı zamanda iklim baş müzakerecisi olan) Mehmet Emin Birpınar'ın da aralarında bulunduğu 16-17 Mayıs'taki toplantılarda Türkiye iklim ve enerji politikası, Danimarka-Türkiye enerji işbirliği ve enerji geçişinin finansmanı konularını ele aldı.

İklim elçisi ayrıca, Dünya Enerji Konseyi tarafından büyükelçilikle işbirliği içinde düzenlenen enerji geçişi ve karbonsuzlaştırma çabaları hakkında olan DEK Konuşmaları seminerinde açılış konuşmasını yaptı.

Görüşmelerde Ekim 2021'de Paris Anlaşması'nın onaylanmasından sonra, Türkiye'nin iklim politikası hedeflerini belirleme çabalarında ve hedeflere ulaşmak için somut girişimlerde ivme olduğuna dikkat çekildi. İklim Bakan Yardımcısı, Danimarka ile Türkiye arasında bir üst düzey iklim diyaloğu arzusunu dile getirdi. Türkiye'nin zaten İngiltere, Almanya, Fransa ile böyle bir diyaloğu olduğunu, burada odağın, kapasite geliştirme ve teknoloji transferi üzerine olacağını belirtti.

İstanbul Belediyesi, İstanbul da dahil olmak üzere birçok büyük belediyede iklim müdürlükleri kurularak kentsel düzeyde iklim eylemi girişimlerinin başlatıldığını belirtti. Şehir düzeyinde, iklim eylemi genellikle hükümetin sıfır atık yaklaşımıyla bağlantı olduğunu ve şehirlerin de bu yönde çalışması gerektiğini belirtti.