1655290193217Esbjerg'deki Kuzey Denizi Zirvesi'nde Almanya, Belçika, Hollanda ve Danimarka'dan Hükümet Başkanları, AB'nin iklim hedefine ulaşmak için büyük bir adım attı. Dört ülke, Kuzey Denizi'ni yeşil bir Avrupa santrali yapacak ortak bir bildirgeyi birlikte imzalayarak, 2050 yılına kadar 150 GW'lık açık deniz rüzgarı enerjisi elde etmeyi hedefliyor.

 

Sürdürülebilir çözümlere ve daha fazla yenilenebilir enerjiye duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Esbjerg'deki Kuzey Denizi Zirvesi'nde Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, dört ülkeyi kapsayan ortak bir bildirgeye imza attılar. Hedef açık deniz rüzgar kapasitesinde; 2030'da 65 GW ve 2050'de ise 10 kat artışı hedefleyerek en az 150 GW'a ulaşmaktır.

Ayrıca, her ülkenin enerji bakanları, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Enerji Komisyoneri Kadri Simson' da Kuzey Denizi Zirvesi'ne katıldı. Enerji Bakanları, yeşil hidrojene ve Kuzey Denizi'nde daha fazla enerji adasının kurulmasına yönelik hedefleri kapsayan ikili bildirgelere imza attılar. Ayrıca, Danimarka ve Belçika, 2033 yılında enerji adasının Belçika ile bağlantısını doğrulayan bir anlaşma imzaladı.

Haberle ilgili daha ayrıntılı bilgiye https://stateofgreen.com/en/news/historic-declaration-can-provide-230-million-european-households-with-green-electricity/ sitesinden ulaşabilirsiniz