csm 16ENG04 railway station with beautiful modern red commuter train at suns picture id613783168 9d279aed37Özel şirketlerin enerjiye ve düşük maliyetli operasyonlara odaklanmasıyla birlikte uluslararası çevre düzenlemeleri, havacılık ve denizcilik sektörlerinde yeşil dönüşümü hızlandırmaktadır ve giderek daha katı hale gelmektedir. Danimarka, nakliye ve ulaştırma endüstrilerinde mümkün olan en kısa sürede ve en geç 2050 yılına kadar sektörü karbon nötr hale getirmeyi hedeflemektedir. Günümüzde teknolojik gelişme ve küresel işbirlikleri ile bu çıta yükselmiş ve Danimarka'nın önde gelen iştirakleri daha hırslı iklim hedefleri belirlemiştir.

2030'a kadar iç hat uçuşları tamamen yeşil olacak

Havacılık endüstrisi, en büyük sera gazı kaynaklarından biridir ve dünya üzerinde çeşitli havayolları, yakıt kullanımını ve emisyonları azaltmak amacıyla yeni ve daha temiz teknolojiler geliştirmektedir.

Küresel hava trafiğinin yüzde 83'ünü kapsayan 290 havayolunu temsil eden Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), geçtiğimiz yıl Ekim ayında 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu taahhüdü vermiştir.

Bu hedefleri bir adım öteye taşıyan Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Danimarka'daki tüm iç hat uçuşlarının 2030'dan itibaren yeşil yakıtla destekleneceğini duyurdu. Bu cesur hedef, İklim Krizi ile mücadele etmek için ihtiyaç duyulan önemli adımlardan biridir.

Danimarka'dan Power-to-X stratejisi de havacılık sektörünün yeşil dönüşümüne destek olacak

Danimarka Hükümeti, Danimarka'daki Power-to-X (PtX ya da yeşil hidrojen) projelerinin gelişimini teşvik etmek ve yatırımcıları yönlendirmek için yeni bir strateji önerisi yayınladı. Danimarka PtX stratejisi, hava taşımacılığında karbon emisyonlarını azaltmayı, enerji ihtiyacını dengelemeyi ve PtX teknolojisine dayalı yeşil yakıtlar için ihracat fırsatları sağlamayı amaçlıyor.

2025'e kadar yeşil jet yakıtına geçilecek

Ülkenin Power-to-X hedefleri kapsamında, Kopenhag'daki PtX amiral gemi projesi 'Danimarka için Yeşil Yakıtlar'ı (Green Fuels for Denmark) destekleyen inisiyatif, planlanandan iki yıl önce, ağır nakliye endüstrisinde kullanmak amacıyla yeşil yakıt üretme hedefi belirledi. İnisiyatif, özellikle 2027'de hazır etmeyi planladığı ikinci faz 250 MW'lık elektrolizin 100 MW'ını 2025'e kadar üretmeyi planlıyor ve 2025'te karbondioksit yakalama teknolojisini kullanmayı hedefliyor.
'Danimarka için Yeşil Yakıtlar', ikinci fazı tam olarak devreye alındığında 2027 yılına kadar Danimarka'nın toplam iç hatlar jet yakıtı tüketimine karşılık gelen miktarı tedarik edecek ve böylece hükümetin 2030 hedefinden üç yıl önce, yani 2027'de yüzde 100 yeşil iç havacılık hedefini yerine getirebilecektir.