615c3adaeb10bb21d417f2eeCOVID-19 pandemisi nedeniyle seyahatlerin sınırlandırıldığı bir yıldan fazla sürenin ardından, Türk-Danimarka stratejik sektör işbirliği uzman ziyaretleri ve fiziki heyetlerle yeniden ivme kazandı.

Stratejik sektör işbirliğinden sorumlu yeni enerji sektörü danışmanı Michael Poulsen'ın 1 Ağustos 2021'de Ankara'daki Danimarka Büyükelçiliği'nde göreve başlamasının ardından aşağıdaki faaliyetler yürütülmüştür:

• Açık deniz rüzgar projeleri için mali çerçeve ve ihale tasarımı ile ilgili Danimarka Enerji Ajansı'ndan (DEA) uzmanların ziyareti

 

• Isı planlaması ve bölgesel ısıtma üzerine 12 saatlik bir sanal eğitim kursu (6 modül 2 saatlik) gerçekleştirildi. Kurs, ulusal, bölgesel ve belediye düzeyindeki paydaşları hedef aldı.

• Manisa ve Kütahya belediyelerinde bölgesel ısıtma ile ilgili ön fizibilite çalışması başlatıldı. Danimarka Enerji Ajansı ve Rambøll'den uzmanlar, belediyeleri/mekânları tanımak ve yerel uzmanlarla teknik görüşmeler yapmak ve belediyelerde ilgili verileri toplamak için ilgili belediyeleri ziyaret etti.

• Danimarka Büyükelçisi Sn. Danny Annan da bahsedilen heyete katıldı ve ilgili belediyelerdeki valiler/belediye başkanları ile üst düzey toplantılar yapıldı.

• Deniz üstü rüzgarı üzerine bir çalışma Kasım ayında başlatıldı. Çalışmanın amacı, deniz üstü rüzgarının rolünü değerlendirmek ve ilgili Türk paydaşlara enerji sektörü modelleme araçlarını tanıtmaktır.

2017 yılında başlayan Danimarka-Türk stratejik sektör işbirliğinin (SSC) amacı, Türk hükümetine Türk enerji sektöründe düşük karbonlu bir geçiş sağlamak için ilgili politikalar, stratejiler ve çözümler geliştirmede yardımcı olmaktır. İşbirliği, sırasıyla bölgesel ısıtma/soğutma ve deniz üstü rüzgarı ile ilgili konulara odaklanmaktadır. SSC faaliyetleri Danimarka Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir.