icisleri bakanligi ndan yeni trafik genelgeleri h264531 e093fİstanbul sokaklarında öne çıkan en son temiz enerji atılımıyla akan trafikten rüzgâr türbini aracılığıyla enerji üretilmektedir.

Hareket halindeki araçların yarattığı hava akımlarını enerji üretmek için kullanabilen ve aynı zamanda güneş enerjisini emebilen bu türbinler İstanbul Teknik Üniversitesi ve Devecitech ortaklığında hayata geçirilmektedir. İTÜ araştırmacıları ve özel sektörden oluşan ekip ENLIL adını verdikleri yol kenarı mekanizmasını şehir geneline yaymayı planlamaktadır.

Geçen arabalardan gelen esinti çok fazla görünmeyebilir, ancak ENLIL'in uzun, göze batmayan, dik kanatları, saatte bir kilovat enerji üretecek kadar güçlüdür.

Üzerine ek bir güneş paneli takılmış tek bir türbin, iki evi bir gün boyunca besleyecek kadar sorunsuz bir şekilde elektrik üretebilir.

Haberin devamını okumak için: https://www.euronews.com/green/2021/08/25/turning-traffic-into-clean-energy-how-this-startup-plans-to-power-the-streets-of-istanbul