2013 yılında hayata geçen Danimarka Yeşil Büyüme Ağı (DGGN), bu yıl da sürdürülebilir geleceğe yönelik çalışmalar yapan yerel ve ulusal paydaşlar ile yeni ortaklıklar kurarak 14 üye ve 15 stratejik ortak ile başarıyla aktivitelerini sürdürmektedir. Bu haberimizde DGGN üye şirket ve kuruluşların güncel haberlerini okuyabilirsiniz.

Battery storage Stiesdal projectBWSC, Stiesdal ile yeni nesil enerji depolama teknolojisi üzerinde çalışıyor

İskandinav şirket BWSC, Danimarkalı rüzgâr türbini mucidi ve saygın işadamı Henrik Stiesdal'ın kurucusu olduğu Stiesdal şirketinin kayalarda enerji depolama teknolojisini geliştirmesine yardımcı oluyor.

BWSC özel mühendislik ekipleri yeni enerji dönüşüm çözümlerinin inovasyonuna küresel anlamda yardımcı olmaktadır. BWSC, Stiesdal ile elektrik üretiminin yüzde 100 yeşil hale gelmesine yönelik temel bir engeli ortadan kaldırmak için çalışmaktadır. Yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriği tüketim anına kadar depolamak bu engellerin başında gelmektedir. Şimdiye kadar bu soruna ticari olarak uygun bir çözüm bulunamamıştır ancak Stiesdal "Gridscale" enerji depolama sistemi önemli bir çözüm sunmaktadır. Yeni nesil depolama çözümü, yalıtımlı çelik tanklar içine yerleştirilen kırılmış taşlar ile enerji depolama sistemine dayanmaktadır. Depolanan ısı, günlerce taşlarda korunabilir ve talep arttığında artık enerjiyi şebekeye geri iletebilmektedir.

BWSC mühendisleri, yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerjiyi verimli ve ucuz şekilde depolamak üzerinde çalışmaktadır. Bu yenilikçi enerji depolama çözümünün önemli bir geliştirme ortağı olan BWSC, enerji sistemleri konusundaki bilgi birikimi ve mühendislik uzmanlığıyla katkıda bulunuyor ve ölçeklendirmeye hazır olduğunda "Gridscale" çözümünü uluslararası pazara sunmayı hedefliyor.

BWSC Hakkında

Burmeister & Wain İskandinav Yüklenici AS (BWSC), enerji santrali sahiplerinin daha temiz ve uygun fiyatlı enerji sağlamasına olanak tanıyan mühendislik uzmanlığına sahip küresel bir enerji santrali işletme, bakım ve teknik servis sağlayıcısıdır. Dizel, doğal gaz ve yenilenebilir enerji santralleri için enerji sistemlerinin servisi, yükseltilmesi, işletilmesi ve bakımı konusunda uzman olan şirket Türkiye'de bakım ve teknik servis alanında faaliyet göstermektedir.

Şirket hakkında daha ayrıntılı bilgi ve iş birlikleri için;
Mr. Volkan Cebe, Head of Sales, Middle East
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

 

Atlantic LonglinerDanfoss NXP'den Atlantic Longliner için Enerji Tasarruflu Çözümler

Norveç'te balıkçılık endüstrisi büyüdükçe, yeni zorluklar ve kaynak gereksinimleri de artmaktadır. Verimliliği optimize etmek, ekipman miktarını ve kapladıkları yüzeyi en aza indirmek ve longliner tipi gemilerin tüm itici güç üretim ihtiyacını karşılamak için anahtar teslim çözümlere ihtiyaç vardır.

Atlantic Longline'ın fabrika balıkçı gemisi 2020 Workboat World Best Longliner ödülüne layık görüldü.

NXP modüllerinin ve jeneratör uygulamasının kullanılmasıyla Atlantic, tek pervanesini birçok farklı güç modunda (PTO / PTI-PTH) kullanabilmektedir. Danfoss Türkiye Denizcilik Sistem Entegratörü Can Makine tarafından yapılan açıklamada NXP DC-DC ve şebeke dönüştürücülerinin avantajları sayesinde, Atlantic'in sıfır emisyon modunda sadece aküler kullanarak çalıştığı aktarıldı.

 

Atlantic'in bu Danfoss uygulaması sayesinde yılda 40-50 bin litre yakıt tasarrufu ve daha az emisyon tasarrufu yapması bekleniyor.

 

 

ictunelDanfoss VACON Sürücüleri, Türk Rüzgâr Tüneli Projesinde Kilit Rol Oynuyor

Çoğunlukla yerel tasarım ve ürünler kullanılarak inşa edilen ODTÜ Rüzgâr Enerjisi Merkezi'nde (ODTÜ RÜZGEM) yer alan Türkiye'nin en yeni büyük ölçekli rüzgâr tüneli, yerel fikirlere ve girişimlere katkı sağlayan alanında öncü bir projedir. Tünel ayrıca ülkenin yurt dışından gelen rüzgâr tüneli taleplerine de cevap vermektedir.

Yerel olarak üretilen VACON panellerinin projeye uyarlanması

Danfoss VACON panelleri, aktif ön uç modülleri (AFE), inverter üniteleri (INU) ve filtreler (LCL ve du / dt) dahil olmak üzere 6 adet VACON 400 kW rejeneratif frekans dönüştürücü kullanılan projede müşterinin özel gereksinimlerine göre esnek ve düşük harmonik bir çözüm oluşturmuştur.

Danfoss Drives, proje partneri DES Teknoloji ile kullanılan sürücüler için rekabetçi fiyatlar ve yerel panel üretme avantajı sunmaktadır.

Proje videosunu izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=bDcK5ghlu4U 

Proje hakkında daha detaylı bilgi için: https://assets.danfoss.com/documents/161843/AE369832469630en-TR0101.pdf