Photo2 NewMulti terminal PortEsbjergDanimarka denizcilik endüstrisi bir ilk olarak yenilenebilir denizüstü rüzgâr enerjisi ve akıllı enerji yönetim sistemi kullanarak karbon emisyonlarında yüzde 70'lik azalma hedefliyor.

Danimarka'nın güneybatı kıyısında yer alan Esbjerg Limanı, Danimarka'nın 2050'de karbon nötr olma hedefiyle bağlantılı, kapsamlı bir karbon ve enerji yönetimi programını gerçekleştirmek için Honeywell ile çalışmaya başlamıştır.

Limanın uyguladığı karbon ve enerji yönetimi sistemi bulut tabanlıdır ve limanın her bir elektrik prizinin ve her geminin emisyonlarını ve kaynak tüketimini takip etmektedir. Sistem, limandaki enerji tüketen veya üreten bölümlerden veri toplayarak, işletmenin sürdürülebilirlik stratejisini yapay zekâ ve makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak yönlendirmektedir.

Tüketim önemli ölçüde değiştiğinde, sistem liman idaresine otomatik bir mesaj göndererek, herhangi bir anormalliğin hemen tespit edilmesini ve harekete geçilmesini sağlamaktadır. Gemilerin karbon emisyonları, yenilenebilir enerji kullanımı ve temiz yakıt teknolojisi dahil olmak üzere sürdürülebilir altyapı için yapılan operasyonel yatırımlarla birlikte yakından takip edilmektedir. Esbjerg Limanı verilere dayanarak enerji ve karbon ayak izini gerçek zamanlı olarak optimize etmeyi amaçlamaktadır.

Projenin bir sonraki aşamasında, Esbjerg Limanı ve Honeywell, su tüketimi ve ısıtmanın yanı sıra liman çevresindeki işletmelerin emisyon performansını izleyecek ve yönetecektir. Plan ayrıca elektrikli araç teknolojisi ve hidrojenle çalışan vinçlere önemli yatırımları da içermektedir. Hedef, 2025 yılına kadar tüm liman araçlarının elektrikle çalıştırılmasıdır.

Haberin devamını okumak için: https://www.maritime-executive.com/article/danish-port-targets-70-percent-carbon-reduction-using-wind-energy