bisikletİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Danimarka Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğinde hayata geçen Sağlıklı bir Kent için Kamusal Alanlar ve Düşük Karbonlu Hareketlilik Merkezleri projesinin ilk çalıştayı WRI Türkiye moderasyonuyla gerçekleşti.

Ortak çalışma projesi kamusal alanların yaşam kalitesini artırmayı, düşük karbonlu hareketlilik ile hem farklı ulaşım türleri arasındaki bütünleşmeyi daha verimli hale getirmeyi hem de kamusal alanların erişilebilirliğine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Proje kapsamında, İBB'nin danışmanlığıyla, yaya bölgeleri, toplu taşıma kullanımı, trafik ve erişilebilirlik gibi çeşitli işlevler göz önünde bulundurularak analiz edilmek ve yeniden tasarlanmak üzere bir pilot alan seçildi. IBB'nin farklı departmanlarından katılımcılar, bölgeyi ve çevresini anlamak ve seçilen alandaki deneyimlerini paylaşmak için bir araya geldi. Çalıştayın ikinci bölümünde katılımcılar, seçilen alandaki zorlukları ve fırsatları haritalandırdı.

Bu proje, akıllı ve yeşil hareketlilik hakkında farkındalık yaratmak için sonuç odaklı çözümlerin tanıtımı ve bir bisiklet turu düzenlemek gibi aksiyon planları çerçevesinde Hollandalı ve Danimarkalı uzmanlar tarafından desteklenen bir ortak tasarım atölyesiyle devam edecektir.