Maersk Line e1611131708544 780x470Dünyanın en büyük konteyner nakliye şirketi olan A.P. Møller-Mærsk, ilk karbonsuz konteyner gemisini 2023 yılına kadar denize indirmeyi planlıyor.

2019 yılında denizcilik sektörü enerjiden kaynaklı karbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 2'sinden sorumluydu. Uluslararası deniz taşımacılığının karbondan arındırılması iklim değişikliği üzerinde büyük etki yaratmaktadır. Bu nedenle, Danimarkalı denizcilik devi Maersk, 2050 yılına kadar deniz operasyonlarını karbon-nötr hale getirmeyi amaçlayarak 2023 yılında sürdürülebilir gemileri denize indireceğini duyurdu. Teknolojideki gelişmeler ve sürdürülebilir tedarik zincirlerine yönelik artan müşteri talebi bu iddialı planı hızlandırdı.

 

Nakliye için karbon-nötr bir gelecek, birçok endüstri ortağı ve paydaşlar arasında inovasyon, test ve iş birliği gerektirmektedir. Bu kapsamda Maersk, karbon nötr yakıt alternatiflerini keşfederek gelecekte birden çok yakıt çözümünü hayata geçirmeyi planlamaktadır.

Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping, yeni enerji sistemlerinin geliştirilmesini ve uygulanmasını hızlandırmak için sektörler, kuruluşlar, araştırma alanları ve düzenleyiciler arasında çalışan bağımsız, kâr amacı gütmeyen bir araştırma ve geliştirme merkezi olup, Mearsk'in kilit işbirliği ortağıdır.

Haberle ilgi daha ayrıntılı bilgiye https://zerocarbonshipping.com/  sitesinden ulaşabilirsiniz.