water smart cities"Akıllı Su Şehirleri / Water Smart Cities" projesinin, son dört yıldır kentsel su yönetimi ile ilgili araştırması, yeşil dönüşüm ve çevrenin artan dijitalleşme ile gelişmiş su yönetiminden faydalanacağını gösteriyor.

Water Smart Cities projesi, kentsel atık su yönetimini iyileştirmek ve çözümler geliştirmek amacıyla kurulmuştur. Proje için yapılan araştırmalar, artan dijitalleşmenin ve daha kesin tahminlerin kentsel su yönetimini iyileştireceğini göstermiştir.

Araştırma sırasında proje, bilimsel ve hidrolik su hesaplama modellerini kanalizasyon ve arıtma tesislerindeki sensörlerden gelen verilerle birleştiren gerçek-dünya drenaj sisteminin dijital bir kopyası olan "dijital ikizler" modeli geliştirdi. Giderek daha fazla ölçüm noktası ve sensörle, veri miktarı son derece büyümektedir. Bu nedenle, iklim değişikliği ve yeşil dönüşüm gibi konuların nasıl ele alınması gerektiğini hesaplamak ve tahmin etmek için dijital ikizlerin verileri dikkatlice seçilip önceliklendirilmektedir.

Uzun vadede stratejik planlama

Water Smart Cities projesi ayrıca önümüzdeki 20 yıl içinde kentsel alanlarda drenaj sistemlerinin uzun vadeli stratejik gelişimi için bir model geliştirdi.

Danimarka Teknik Üniversitesi'nden Karsten Arnbjerg Nielsen "Geleceği uzun vadede planlayabilmek için bir model geliştirebilmek sağlam verilere öncelik verilmesine bağlıdır. Yükselen deniz suyu ve artan yağmur miktarlarının da dahil olduğu veri setinde büyük Danimarka şehirlerinin kentsel gelişimiyle ilgili verilere odaklanıyoruz. Burada, kanalizasyon ve arıtma tesislerinin yerleşim alanları, ulaşım ve endüstri ile bağlantılı olarak geliştirilmesi ve planlanması önemli parametrelerdir, ancak şehirdeki yeşil ve mavi alanların varlığı gibi değerler de büyük ölçüde dahil edilmiştir" dedi.

Başlangıçta, uzun vadeli model yalnızca araştırma amaçlıdır, ancak zamanla, Akıllı Su Şehirler projesindeki diğer araçlar gibi, şehir planlamasında da kullanım için uygun hale getirilecektir.

Proje Hakkında

Water Smart Cities projesinin ortakları arasında Danimarka Hidrolik Enstitüsü DHI, Danimarka Teknik Üniversitesi DTU, Krüger, Ramboll, Danimarka Meteroloji Enstitüsü DMI ve Danimarka'nın su sektöründe dört büyük şirketi olan HOFOR, Aarhus Vand, VCS Denmark ve BIOFOS bulunmaktadır. Danimarka Inovasyon Fonu'nun 12.1 milyon DKK ile destek verdiği proje hakkında DHI Su Kaynakları ArGe Müdürü Henrik Madsen (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  ile iletişime geçebilirsiniz.

Danimarka'nın atıksu potansiyelini keşfetmek için State of Green'in yayınladığı yeni rapora https://stateofgreen.com/en/publications/unlocking-the-potential-of-wastewater-treatment/  adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Danimarka Teknik Üniversitesi https://www.env.dtu.dk/om-os/nyheder/2021/02/water-smart-cities??id=d661952c-ca3a-431f-becb-48ad599670f4