CBCposter logoluİstanbul Yaratıcı girişimciler ve işletmeler için harika bir haberimiz var: İstanbul'un ilk yaratıcı işletme yarışması Creative Business Cup İstanbul başlıyor!

Bu yarışmaya katılarak Dünyanın en büyük yaratıcı işletme ağı Creative Business Network'ün parçası olma şansını yakalayabilirsin. CBC İstanbul'un kazananı olarak önce Türkiye finallerinde, sonrasında Danimarka'daki dünya finallerinde yer alacak yaratıcı girişim-işletme seninki olabilir. Yarışmaya başvuru ve detaylı bilgi için hemen internet sitemizi ziyaret edebilirsin!

 

 

 

 

Yaratıcı girişimciler ve işletmeler için harika bir haberimiz var: İstanbul'un ilk yaratıcı işletme yarışması Creative Business Cup İstanbul başlıyor!

Dünyanın tek ve en köklü yaratıcı işletme ağı, Danimarka merkezli Creative Business Network'ün her yıl düzenlediği yaratıcı işletme yarışması Creative Business Cup, yaratıcı ekonomi ağı FUTURATE ev sahipliğinde şimdi İstanbul'da.

25 Mart-9 Nisan tarihleri arasında açık çağrı ile üretiminin merkezinde yaratıcı faaliyetler, araçlar ve yöntemler olan, İstanbul'da kayıtlı yaratıcı işletmeleri bu yarışmaya katılmaya ve FUTURATE yaratıcı ekonomi ağı'nın bir parçası olmaya davet ediyor.

Yaratıcı Ekonomi bugüne kadar diğer alanların gölgesinde kalmış, değeri, önemi ve etkisi tam olarak ortaya konulmamış bir sektör. Türkiye yaratıcı ekonomisinin başkenti olan İstanbul'un bu küresel platformda yer alabilmesi ve Türkiye'nin yaratıcı girişimcilik ve ekonomisinin ilham ve cesaret verici örneklerinin kendilerini gösterebilmesi için bu yarışmanın önemi çok büyük!

Yaratıcı ekonomi, BM kaynaklarına göre, küresel gayri safi hasılanın %3'ünden fazlasını kapsıyor. 2010 verilerine göre, bu oran Birleşik Krallık'ta %6.2, Fransa'da %4.9 ve Almanya'da ise %4.2'ye denk geliyor. Hatta, Yaratıcı Endüstriler Bakanı Caroline Dinenage'in belirttiğine göre, bu ekonomi sadece Birleşik Krallık ekonomisinde, 112 milyar sterlini aşan hacmiyle, Fen Bilimleri, Havacılık ve Otomotiv sektörünün toplamından daha büyük yer teşkil ediyor.

Türkiye'de ise, 2015 yılında yaratıcı ürün ticaretinde 5 milyar dolar ile dünya genelinde en yüksek dış ticaret fazlası veren dördüncü ülke olmasını yaratıcı ekonomi sağlamıştır. Türkiye'de yaratıcı sektörlerde elde edilen kayıtlı cironun %70,5'i sadece İstanbul'da gerçekleşmiştir. Bu anlamda, yaratıcı üretimin ve ekonomik katkının merkezi olarak gösterebileceğimiz İstanbul, kayıtlı yaratıcı profesyonellerin %56,8'ine, tasarım profesyonellerinin %47'ine ev sahipliği yapıyor.

Creative Business Cup İstanbul (CBCİstanbul), yerel yaratıcı ekonominin gücüne dikkat çekmeyi hedefleyen bir yaratıcı işletme yarışması. Amacı, İstanbul şehir sınırları içinde yer alan, görsel tasarımdan ürün tasarımına, yeni medyadan sosyal faydaya, merkezinde yaratıcılık olan farklı disiplinlerden yaratıcı girişimleri, küçük-orta ölçekli işletmeleri haritalamak ve yaratıcı ekonominin görünürlüğünü artırmaktır.

CBCİstanbul çerçevesinde, açık çağrıya başvuran yaratıcı işletmeler arasından seçilecek 10 işletmenin özel eğitimler ve soru-cevap buluşmaları sonrası işlerini, girişimcilik ekosisteminden iş dünyasına, yaratıcı endüstrilerden akademiye uzanan çok disiplinli bir jüriye anlatarak yarışacakları online bir etkinlik gerçekleşecek.

Türkiye'deki yaratıcı ekonominin kalbi olan İstanbul'da düzenlenecek bu yarışmanın kazananları, İzmir Ekonomi Üniversitesi İEÜ_KREA tarafından düzenlenen Türkiye finallerinde katılan diğer şehirlerin finalistleri ile yarışacak. Ülke şampiyonu, Kopenhag'ta gerçekleşecek dünya finallerine Türkiye'yi temsilen katılma hakkı kazanacak.

FUTURATE ve partnerleri olan Türkiye'nin yaratıcı ekonomisinin önemli destekçilerinden British Council, Bigumigu, imece, MixerArt, ATÖLYE, The Circle, Gate27, Mindhood iletişim partnerliğinde İstanbul'daki yaratıcı girişimcilere, işletmelere sesleniyor.

CREATIVE BUSINESS CUP ISTANBUL
#creativebusinesscupistanbul
#CBCIST
#CBCIstanbul

Ayrıntılı bilgi için: https://www.futurate.space/cbcistanbul