Yakın zamanda yayımlanan Danimarka Büyükelçisi, Başkonsolosu ve Aarhus Belediye Başkanı'nın Türk basınında yer alan röportajlarını haberimizde okuyabilirsiniz.

 

Photo 28.02.2021 18 16 10Danimarka Büyükelçisi Bom Dergi Plus+ Röportajı

Danimarka Ankara Büyükelçisi H.E. Danny Annan, Bom Dergi ile yaptığı röportajda diplomasi kariyeri ve Türkiye projeleri hakkında bilgi verdi. Türkiye ile Danimarka ticaretini ve kültürel ilişkilerini gündeme alan Annan, yenilenebilir enerji, sürdürülebilir yaşam felsefesi, yeşil dönüşüm ve sağlık alanında yapılacak projelerin iki ülke arasındaki ilişkilere pozitif bir katkı sunacağının altını çizdi.

Türkiye'ye dört buçuk ay önce geldim ve burada geçirdiğim süre tabii ki koronavirüs küresel salgınından çok etkilenmiş durumda. Ama şimdiden Türkiye'de yaşamanın ve çalışmanın harika bir deneyim olduğunu söyleyebilirim. Profesyonel açıdan bakarsak Türkiye siyaset açısından çok ilginç bir ülke. Kişisel açıdan bakarsak Türkiye birçok değişik deneyimler sunan güzel bir ülke. Sonbaharda Pamukkale, Kaş ve Burdur ilinde yer alan Sagalasos Antik Kenti gibi Türkiye'deki etkileyici yerleri görmek için ilk fırsatımızı elde ettik.

Türkiye'de bulunmak pozitif bir deneyim

Batı Avrupa dışına yaptığım ilk seyahat Türkiye'ye idi. Bu seyahati 1990 yılında yaptım ve bir ay boyunca Türkiye'de dolaştım. Ülkenin güzelliği, görülecek ilginç şehirler ve yerler beni büyüledi ama beni en çok etkileyen ve hala hatırladığım şey karşılaştığım Türklerin misafirperverliği ve yediğim leziz yemekler. Türkiye'ye yaptığım bu ilk seyahatten sonra, hem evlenip çocuk sahibi olmadan önce hem de daha sonra bütün ailemle birlikte Türkiye'ye birçok sefer geldik.

Türkiye'de bulunmak benim için her zaman çok pozitif bir deneyim olmuştur. Bu sebeple Türkiye'ye atanmak benim için birkaç senedir bir öncelik haline gelmişti. Buradaki büyükelçilik pozisyonunun açılmasını böyle böylece başvuruda bulunup göreve kabul edilmeyi bekliyordum ve ne mutlu bana ki Danimarka'nın Ankara'daki Büyükelçisi olarak atanma şansını elde ettim.

 

Danimarka sürdürülebilir yaşam felsefesi sunuyor

Son zamanlarda ülkem ve kültürü açısından öne çıkan şeylere değinmem gerekirse yapılan uluslararası bir araştırmada Danimarkalıların son birkaç senedir dünyanın en mutlu insanları olarak sıralanmasından bahsetmeden geçemeyeceğim. Bunun sebebi de Danimarkalıların sahip oldukları ile mutlu olabilmesi. Örnek vermek gerekirse ben dahil çoğu kişinin büyük lüks araba satın almak gibi bir hayali yoktur. Çoğu kişi işe bisikletleri ile gidebiliyorlarsa aynı ölçüde mutlu olurlar. Tabii ki herkes hayatta temel konularda belli bir seviyede güvenliğe ihtiyaç duyar; insanların bir sonraki öğünde karınlarını doyurabilecek yemek bulabileceklerini ve başlarını sokabilecekleri bir evlerinin olduğunu bilmesi gerekir. Tabii ki bunu sağlamak Danimarka'da bir problem değil.

Danimarkalılar hayatları ile ilgili daha az maddiyatçı hayaller ve amaçlara sahip olmakla birlikte ellerindeki ile mutlu olabilmeye yatkın insanlar. Şu yaşadığımız döneme çok uygun olan diğer bir kültürel özellik de sokaktaki vatandaşlardan hükümete kadar toplumun her kesiminin sürdürülebilirliğe verdiği önem. On yıllar önce biz fosil yakıtların çevreye ve iklime zarar veren kısıtlı kaynaklar olduğunu ve bu sebeple yeşil bir dönüşüme ihtiyacımız olduğunu fark ettik. Son yıllarda bu dönüşümü hızlandırdık ve günümüzde Danimarka'nın tükettiği elektriğin yüzde yetmişini yenilebilir kaynaklardan elde ettiğini gururla söylüyorum. Özellikle çok rüzgârlı günlerde, ki Danimarka'da hava çoğu zaman rüzgarlıdır, tüketilen elektriğin tamamı yenilenebilir kaynaklardan elde edilir.

Son zamanlarda medyada oldukça sık bahsedilen bir başka noktaya da değinmek istiyorum. Üst üste birkaç sene dünyanın en iyi restoranı seçilen Kopenhag'daki Noma adlı restoranın başarısı ile ortaya çıkan Yeni Nordic Mutfağı olarak adlandırılan mutfak hareketi. Bu hareketin temelinde gıda zincirinin her adımında sürdürülebilirliği teşvik edecek şekilde taze yerel ve mevsimsel ürünlerin İskandinavya'da yüzyıllardır kullanılan pişirme teknikleri ile harmanlanması prensibi yatıyor. Artık Danimarka'da müşterilerine Yeni Nordic Mutfağı yemekleri sunan çok sayıda restoran var ve bu yemekleri tadabilmek için çok sayıda turist Danimarka'ya geliyor.

Birçok ikili proje gündemde

Pandemi kısıtlamaları dolayısıyla kültürel faaliyetlerimizi ya askıya almak ya da ertelemek zorunda kaldık ama tabii ki bu salgını geride bıraktığımızda Danimarka kültürünü tanıtmak konusunda oldukça iddialıyım. Büyükelçilik olarak iki ülke arasındaki samimi bir kültürel alışverişe izin verecek şekilde yerel ortaklarla iş birliği içinde Danimarka sanat ve kültürünü tanıtan değişik faaliyetleri desteklemeye çalışıyoruz. Danimarka filmleri gösterimi yapan veya Danimarkalı müzisyenlerin Türkiye'ye konser için davet eden yerel festivallerle çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızda Danimarka Kültür Enstitüsü ile iyi bir işbirliğimiz var. Bunların dışında bisiklet kullanımı ve sıfır atık üreten yemek pişirme kültürü gibi Danimarka'dan yeşil ve sürdürülebilir yaşam felsefesini tanıtan etkinlikler planlıyorum.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2 milyar avro civarında. 1 milyar avrosu Türkiye'nin Danimarka ihracatı ve 1 milyar avrosu da Danimarka'nın Türkiye ihracatı olmak üzere iki ülke arasında dengeli şekilde dağılmış durumda. Tabii ki ticareti geliştirmeyi hedefliyoruz. Maalesef Danimarka'nın ihracatına bakarsanız 2013-2019 yılları arasında sadece yüzde 8'lik bir büyüme elde edildi ve bu artış yeterince iyi değil. Dolayısıyla ticareti teşvik etmek benim gündeminin ilk sırasında yer alıyor. Yakın zamanda ticaretten de sorumlu olan Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ve Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan arasında bir toplantı gerçekleşti ve iki taraf ikili ticareti önemli oranda artırma konusunda mutabık kaldı. Şimdi bu yöndeki çabalarımızı ikiye katladık.

 

 

1609664994871Danimarka Başkonsolosu Dünya Executive TR Monitor Dergisi Röportajı

Danimarka İstanbul Başkonsolosu H.E. Anette S. Galskjøt, enerji, ilaç, sağlık teknolojileri, tekstil ve gıda teknolojileri alanında birçok büyük Danimarka yatırımının beklemede olduğunu söyledi. TR Monitor'e konuşan Galskjøt beklemedeki yatırımların Türkiye'yi üretim ve Ar-Ge merkezine dönüştüreceğini ve Danimarkalı şirketlerin Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrasya operasyonlarında kapı görevi göreceğini söyledi. Darüşşafaka ile Danimarkalı şirketlerin ortak proje yürüttüklerini bildiren Galskjøt "Onların kalbimdeki yeri büyük. Okula, topluluğuna ve değerlerine çok derin bir saygım var" dedi. Galskjøt potansiyel işbirliği alanı olarak işaret ettiği sürdürülebilirliğin 2 milyar dolar seviyesindeki ikili ticaret hacmini artıracağına dikkat çekti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yürütülen enerji verimliliği, atık yönetimi ve su teknolojileri alanındaki kentsel projeler de yakında duyurulacak.

İngilizce yayımlanan haftalık ekonomi dergisi DÜNYA Executive-TR Monitor'e konuşan başkonsolos, "Her ne kadar Türkiye pazarı için Danimarkalı iş insanları öncelik teşkil etmese de hükümetler arası iyi iş birliği ve Danimarkalı şirketleri, buradaki iş fırsatlarına teşvik etmemize destek oluyor" dedi.

Türkiye ve Danimarka arasındaki ticaret 2019'da yaklaşık 2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye'deki ekonomik zorluklara rağmen Danimarka'nın stratejik sektörlerdeki yatırımlarının devam ettiğini belirten başkonsolos, "Danimarka'nın ihracat kredi kuruluşu EKF'nin güçlü desteğiyle Türkiye'de uzun yıllardır özellikle enerji, ulaşım ve altyapıda stratejik projeler gerçekleştirildi. EKF'nin Türk Eximbank ile başarılı bir iş birliği var" diye konuştu.

 

 

Türkiye tedarikte önemli ortak

Merkez Bankası istatistiklerine göre, Danimarka'nın Türkiye'deki toplam yatırımı 2002 ile 2018 yılları arasında 630 milyon dolar olarak gerçekleşti. Danimarkalı uluslararası lojistik şirketi DFDS 2018'de 950 milyon Euro ödeyerek UN RoRo'yu satın almıştı. TÜİK'e göre, 2019'da 1.027 milyar dolar olarak gerçekleşen Danimarka'nın Türkiye'ye ihracatında denizcilik, makine ve ilaç başı çekiyor. Diğer yandan 2019'da otomotiv, tekstil ve tasarım başta olmak üzere 990 milyon doların üzerinde Türk ürünü Danimarka'ya ihraç edildi. Galskjøt, 2020'de pandemi etkisiyle Çin ve Uzak Doğu'dan satın almanın zorlaşmasıyla Türkiye'yi tedarikte en önemli ortak olarak gördüklerini söyledi.

2020 itibariyle Türkiye'de 702 Danimarkalı şirket faaliyet gösteriyor. Danimarka'daki Türk yatırımlarının nispeten küçük olduğuna dikkat çeken Galskjøt, yakın kültürel ilişkilerin ve ülkedeki iyi eğitimli Türk nüfusun (70.000 ile ülkenin en büyük etnik azınlık grubu) Danimarka'daki Türk yatırımları için önemli bir potansiyel olduğunu söyledi. Galskjøt, "Son birkaç yılda Türk enerji ve akıllı teknoloji şirketlerinin kendilerini Danimarka'da konumlandırdıklarına ve ülkemizi Avrupa'ya açılan bir kapı olarak gördüklerine şahit oluyoruz" diye konuştu.

 

 

 

1609999663592Aarhus Belediye Başkanı, Marmara Belediyeler Birliği Kent Dergisi Röportajı

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından yayımlanan Kent isimli dergide Aarhus Belediye Başkanı Jacob Bundsgaard ile Kente Dair Söyleşi gerçekleşti.

Marmara Belediyeler Birliği (MBB), "Kent" dergisinin dördüncü sayısını "Kent ve Bellek" özel dosya konusuyla yayınladı. Bu sayıda 2030 yılına kadar karbon nötr olma hedefiyle yola çıkan Aarhus'un iki dönemdir seçilen Belediye Başkanı Jacob Bundsgaard söyleşisiyle Aarhus'un Avrupa Kültür Başkenti olmasıyla ilgili deneyimlerine, şehrin atık su yönetimine, vatandaş katılımı ve sosyal kapsayıcılık politikalarına yer verildi.

Röportajın tamamını https://marmara.gov.tr/wp-content/uploads/2020/12/Kent-Dergisi-Sayi-4.pdf  websitesinden okuyabilirsiniz.