1610371247611Danimarka'nın yeni beslenme yönergelerinde iklim dostu yiyecekler göz önünde bulunduruluyor. Danimarka resmi beslenme yönergeleri vatandaşlara yalnızca nasıl daha sağlıklı beslenecekleri konusunda değil, aynı zamanda nasıl daha iklim dostu yiyecekler tercih edebilecekleri konusunda da rehberlik ediyor ve bu konuda dünyada bir ilke imza atıyor.

 

Küçük adımlar büyük bir fark yaratabilir

Ortalama olarak Danimarkalılar içecek ve yiyecek yoluyla günde sekiz kilonun biraz üzerinde CO2 salınımına neden olmakta. Bu rakam toplamda yılda yaklaşık üç tona denk geliyor. Danimarka Teknik Üniversitesi'ne (DTU) göre, et tüketiminin azaltılması ve iklim dostu yiyeceklerin seçilmesi ile bu oran yüzde 35'e kadar azaltılabilir. Danimarkalıların beslenme alışkanlıklarını iklim dostu şekilde düzenlenmek büyük fark yaratabilir.

Kampanya açılışında "Sağlıklı beslenme yolunda iklimi düşünerek yeşil bir hesap yapılması çok kazançlı bir yaklaşım. Çoğu vatandaş bunu yapmaya niyetli ve ilgilenen herkesin yeni beslenme kurallarıyla şimdi bu küresel mücadele için yardım etmesinden gerçekten mutluyum. Beslenmenizi tamamen değiştirmek zorunda değilsiniz" diyen İklim, Enerji ve Kamu Hizmetleri Bakanı Dan Jørgensen, her bireyin atacağı küçük adımlar ile kitlesel bir fark yaratılabilir, diye ekledi.

Haberin devamını https://foodnationdenmark.com/news/denmarks-new-dietary-guidelines-has-climate-friendly-food-in-mind/  web sitesinden okuyabilirsiniz.