racezero aspect ratio 2000 1200Glasgow COP26, dünyanın dört bir yanından 72 şehir ve belediyeyi bir araya getirerek; şehirleri, işletmeleri, bölgeleri ve yatırımcıları çevreci bir ortamda harekete geçirmeyi amaçlayan küresel bir taahhüt olan "Race to Zero"yu düzenliyor. 44 Danimarka belediyesi katılımı ile rekor sayıyı elde tutarken, 66 Danimarka belediyesi sıfır karbon yarışında yer alıyor.

 

Taahhütler, 12 Aralık 2020'de Şili ve İtalya ile ortaklaşa Birleşik Krallık, Fransa ve BM'nin ev sahipliği yaptığı Climate Ambition Summit'inde açıklandı. Zirve, 1-12 Kasım 2021'de Glasgow'da yapılacak, 26. İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'na (COP26) öncülük etti.

Danimarka yüzölçümü ve nüfusu ile küçük bir ülke olmasına rağmen başarılı iklim çalışmaları ile karbon nötr hayata geçişte öncü bir ülkedir. Bugün, 46 Danimarka belediyesi 2050'den önce net sıfır sera gazı emisyonu taahhüdünde bulundu ve bu bağlamda yerel iklim çabalarını artırdı.

Race to Zero hakkında daha ayrıntılı bilgi için https://unfccc.int/climate-action/race-to-zero-campaign  sayfasını ziyaret edebilirsiniz.