credit danish energy agencyDanimarka Enerji Ajansı (DEA) ile Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Yatırım Fonu, IFU arasındaki anlaşma, Danimarka yeşil dönüşüm deneyiminin ve finansman çözümlerinin Hindistan, Mısır, Etiyopya, Meksika, Türkiye gibi bazı ülkelerde yeşil enerji kapsamında paylaşılmasına katkıda bulunacak.

 

Enerji sektörünün yeşil dönüşümünü yönlendirmede sermaye seferberliği çok önemli. Aynı zamanda, Danimarka'nın yeşil enerji çözümleri ihracatı için finansman da büyük önem taşımakta. Bu nedenle, Danimarka Enerji Ajansı ve Danimarka Gelişmekte Olan Ülkeler için Yatırım Fonu (IFU), bilgi alışverişini artırmak ve Danimarka çözümlerini güçlendirmek için özellikle rüzgâr, bölgesel ısıtma ve enerji verimliliği gibi alanlar da daha yakın bir iş birliğine girdiler.

 

Danimarka Jeotermal teşvikleri

Danimarka'nın yeni ekonomik teşvik anlaşması, 3 milyar DKK'nın üzerinde iklim önlemleri için harcanacak bütçeyi içermektedir. Finansman yasası aynı zamanda ısıtma amaçlı jeotermal enerjinin kullanımının yaygınlaşması adına çalışacak görev gücünün kurulmasını vurgulamaktadır.