Danimarka, Kuzey Denizi'nde bir enerji merkezinin inşası konusunda önemli bir anlaşmaya vardı. Enerji merkezi, Jutland yarımadası kıyısından 80 kilometre uzaklıkta yapay olarak inşa edilecek ve kamu-özel sektör ortaklığına ait olan bir ada olacak. Merkez, Avrupa'nın elektrik şebekelerinin entegrasyonunu güçlendirecek ve iklim açısından nötr bir Avrupa için gerekli olan yenilenebilir elektrik üretimini artıracak.

 

Danimarka, Kuzey Denizi'ndeki petrol ve gaz çıkarımı için 2050'de bir sonlandırma tarihi koyarak ve gelecekteki tüm lisanslamaları iptal etmiştir. Bugün Danimarka, Kuzey Denizi'ndeki dünyanın ilk enerji merkezinin inşası ve sahipliği üzerinde anlaşarak yeşil geçişte önemli adımı atmaktadır. Enerji merkezi henüz görülmemiş miktarlarda yeşil elektrik üretecek ve Avrupa'daki yeşil geçiş için öncü projelerinden biri olacaktır. Tam olarak uygulandığında, 10 milyon Avrupalı hanenin tüketimini karşılayabilecektir.

Enerji Adası Türk Basınında Yoğun İlgi Görgü

Tüm dünyada yankı uyandıran proje hakkında geçtiğimiz hafta TRT World Roundtable programı özel bir yayın gerçekleştirdi. TRT World uzun ömürlü bu projeyle ilgili Danimarka Enerji Ajansı (DEA), Danimarka Teknik Üniversitesi (DTU) ve CarbonBubble ile konuştu. Programı aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Haber ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye State of Green'in sayfasından ulaşabilirsiniz.