copenhagen travel guideDanimarka'nın en büyük kamu idarelerinden HOFOR, bölgesel ısıtma şebekesindeki sızıntıları bulmak için geceleri insansız hava araçlarını (İHA) gökyüzüne gönderiyor. İHA'lar, önleyici bakım çalışmalarını destekliyor, maliyetlerini ve CO2 emisyonlarını düşürüyor.

 

Bölgesel ısıtma şebekelerindeki sızıntıları tespit ediyor

3000 kilometrelik bölgesel ısıtma boruları Kopenhag sokaklarının altından geçiyor. Borular, sızıntı riski nedeniyle önemli bir zorluk oluşturuyor. Bu nedenle HOFOR, borulardaki sızıntıları ve ısı kaybını bulmak için biraz alışılmadık bir teknolojiye başvurdu.

İlk kez 2016'da şebekedeki sızıntıları tespit etmek için uçurulan İHA'lar, 44 sızıntı bularak tamir ve analiz edilmelerini sağladı. O zamandan beri HOFOR bu araçları her yıl şehrin üçte birinden fazlasında uçurarak su kayıplarını yüzde 10'dan 5'e düşürmüştür. İHA'lar, yeraltında anormal derecede yüksek sıcaklıkların olduğu yerleri gösteren termal görüntüler yakalayan ısı arayan kameralarla donatılmıştır. Bu nedenle yüksek sıcaklıklar, bölgesel ısıtma borularından ısı ve su kaybını göstermektedir.

Haberle ilgili daha ayrıntılı bilgiye, https://stateofgreen.com/en/partners/state-of-green/news/drones-flying-over-copenhagen-at-night-detect-leakages-in-the-district-heating-grid/  bağlantısından ulaşabilirsiniz.