Danimarka enerji politikalarından 2020 yılında gündeme gelen en önemli gelişmeleri haberimizden okuyabilirsiniz.

 

gunes enerjisi uzmanligi ve danismanligi egitimi 600x375Danimarka, Kuzey Avrupa'nın en büyük güneş enerji santralini kuracak

European Energy, Güney Jutland'da 300 MW'lık bir güneş enerjisi çiftliği için yerel onay aldı.

Yenilenebilir enerji geliştiricisi European Energy, Danimarka'da kuzey Avrupa'daki türünün "en büyük" tesisi olarak nitelendirdiği 158 milyon dolarlık güneş enerjisi çiftliğinin inşasına onay verdi.

Danimarkalı şirket, güney Jutland'daki Aabenraa belediyesinde 300 MW'lık güneş PV projesini inşa etmek için yerel konsey onayı aldığını belirtti.

Güneş enerjisi çiftliği gelecekteki veri merkezlerinin yanı sıra büyük bir bölgesel trafo istasyonunun yakınına kurulacak ve 75.000 Danimarka hanesine yetecek kadar yeşil enerji sağlayacak.

Büyük kamu hizmeti ölçeğindeki güneş PV santralleri, yoğun nüfuslu Avrupa'da, arazi kısıtlamalarının daha az sorun teşkil ettiği ABD gibi dünyanın diğer bölgelerine göre daha az yaygındır. Utility EnBW şu anda Danimarka'nın güney komşusu Almanya'daki en büyük güneş enerjisi çiftliğini, Berlin'in kuzeyindeki 187 MW'lık Weesow-Willmersdorf dizisini inşa ediyor. Aabenraa projesinin inşaatının önümüzdeki yılın başlarında başlaması ve şebeke bağlantısının 2021'in sonundan önce gerçekleşmesi bekleniyor.

Avrupa Enerji CEO'su Knud Erik Andersen, yerel çiftçiler ve Aabenraa belediyesi ile "güçlü işbirliğinin" altını çizerek "Ortak bir zemin bulmak için birlikte çalışmak, bu büyüklükteki bir projenin başarılı olma olasılığı için kesinlikle çok önemlidir" sözlerini belirtti. Haber ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye
https://www.rechargenews.com/transition/denmark-to-build-northern-europes-biggest-solar-farm/2-1-903219 linkinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

46ef9f68ab8954ed7e51ee81b08035a9Danimarka En Büyük Rüzgar Enerji Santralini Devreye Aldı

Danimarka, Kuzey Jutland'da bulunan 77 MW'lık on-shore rüzgar enerjisi santrali Thorup-Sletten'in devreye girmesiyle fosilsiz bir toplum yaratmaya daha da yakın. Santralin 65.000 haneye enerji üreteceği hedefleniyor.

İddialı projenin arkasında, enerji ve telekom şirketi Norlys ile Eurowind Energy kurucularının sahip olduğu yenilenebilir enerji yatırımcısı Eurowind Energy A / S bulunuyor. Şirket, 2011 yılında Thorup-Sletten için ilk yapı taşını attı. Dokuz yıllık yakın işbirliğinden sonra, santral şimdi hazır ve çalışır konumda.

Rüzgar ve güneş enerjisi, Danimarka'nın toplam elektrik üretiminin yüzde 50'sini oluşturuyor.

Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için https://bit.ly/37ZTr9J sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

602x338 cmsv2 b66518a9 7203 5002 8608 1c6b137de01c 5139646Danimarka Enerji Politikası Dünyanın En İyilerinden Biri Olarak Tescillendi

Danimarka, bir ülkenin genel enerji politikasını ve performansını ölçen World Energy Trilemma Endeksi'nde üçüncü sırada yer almaktadır.

Oliver Wyman ile ortaklaşa üretilen Dünya Enerji Konseyi'nin World Energy Trilemma Index aracı, ülkeleri 3 boyut üzerinden sürdürülebilir enerji sağlama becerilerine göre sıralıyor: Enerji güvenliği, enerji eşitliği (erişilebilirlik ve satın alınabilirlik), çevresel sürdürülebilirlik.

Endeks, ulusal enerji politikalarının sürdürülebilirliğini değerlendirmek için etkileşimli bir rapor sunmaktadır. Raporun tamamına erişmek için https://trilemma.worldenergy.org/ 

 

 

 

5317865 49e22f82Danimarka'nın Küresel İklim Stratejisi Artık İngilizce

Danimarka, Küresel İklim Eylem Stratejisi; 'Yeşil ve Sürdürülebilir Bir Dünya'yı başlattı. Danimarka Hükümetinin küresel iklim eylemine ilişkin yeni uzun vadeli bu stratejisi, Danimarka'nın uluslararası iklim çabalarına yön vermektedir.

Stratejiye göre, Paris Anlaşmasının 1,5 ° C hedefine ulaşmak için artan küresel hedefler ve eylemler gereklidir. Danimarka, dünyanın geri kalanına ilham veren ve onları cesaretlendiren küresel iklim eyleminde yeşil bir öncü olacaktır. Hedef 2030'a kadar yüzde 70 emisyon azaltımı ve 2050'ye kadar iklim nötrlüğü.

İngilizce strateji dokümanını indirmek için: https://um.dk/~/media/um/klimastrategi/a_green_and_sustainable_world.pdf?la=en 

 

 

 

world energy trilemma 1600x602.jpg.imgix.bigTileÇevre ve Sürdürülebilirlik Endeksi

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan Çevresel Performans Endeksi (EPI), ülkeleri çevre sağlığı, sürdürülebilirlik ve ekosistemlerinin canlılığı açısından ülkeleri sıralıyor.

180 ülkenin sıralandığı endekste Lüksemburg, İsviçre, Avusturya gibi Avrupa ülkeleri ilk onda yer alırken, Danimarka ilk üçte yerini alıyor. Tüm liste için: https://epi.yale.edu/epi-results/2020/component/epiAvrupa 

COVID-19 salgınının ardından, Dünya Ekonomik Forumu'nun Büyük Sıfırlama girişimi, dünyayı ekonomik ve sosyal sistemimizin temellerini yeniden inşa etmeye çağırıyor.

Daha adil, daha sürdürülebilir ve daha dirençli bir geleceğe bakmak için forumda, "Bu krizden öğrenilecek kritik bir ders varsa, o da işleyiş şeklimizin merkezine doğayı koymamız gerektiğidir," sözleri vurgulandı.

https://www.weforum.org/agenda/2020/06/chart-of-the-day-this-is-the-state-of-sustainability-around-the-world 

 

 

 

acsm 20160413 windenergie eiland zee e41cfc2e19Dünyanın İlk Enerji Adaları

Dünyanın ilk enerji adaları için bir sonraki adım imzalanan yeni anlaşma ile atılıyor.

Yeni iklim anlaşmasının tarafları, açık deniz rüzgar enerji adasının yerini Kuzey Denizindeki Bornholm olarak belirledi. Enerji adası, Danimarka'nın açık deniz rüzgar türbinlerinden elektrik üretimini üç katına çıkarabilecek ve komşu ülkeler de dahil olmak üzere Danimarka'da yaklaşık beş milyon haneye yeşil elektrik tedarik edebilecek.

Bornholm'deki enerji adasına rüzgar türbinleri, kayalık adalarının yaklaşık 20 km güney ve güneybatısına yerleştirilecek. Taraflar ayrıca, Kuzey Denizi'ndeki Enerji Adası ve açık deniz rüzgar türbinleriyle ilgili çalışmaların hazırlıklarına başlama konusunda anlaştılar. Ada ve açık deniz rüzgar türbinleri, Thorsminde'nin en az 60 km batısında yer alacak.

Danimarka Enerji Ajansı ve Energinet, adaların ve açık deniz rüzgar türbinlerinin çevre üzerindeki etkileri de dahil olmak üzere deniz tabanının ayrıntılı çalışmaları için hazırlıklara başlayacak. Çalışmalar 2024 yılında tamamlanacak.

Daha ayrıntılı bilgiye https://presse.ens.dk/news/ny-aftale-tager-naeste-skridt-mod-verdens-foerste-energioeer-415623  adresinden ulaşabilirsiniz.