48163949 303AB Komisyonu, Birlik'in 2019'da sera gazı emisyonlarını azaltmadaki ilerlemesini kapsayan yıllık AB İklim Eylemi İlerleme Raporunu kabul etti. AB-27'de sera gazı emisyonları yıllık yüzde 3,7 azalırken GSYİH yüzde 1,5 arttı. Rapora göre emisyonlar 1990 seviyelerine kıyasla yüzde 24 oranında azaldı.

Avrupa Yeşil Anlaşması Başkan Yardımcısı Frans Timmermans şunları söyledi: "Avrupa Birliği, emisyonları azaltmanın ve ekonominizi büyütmenin mümkün olduğunu kanıtlıyor. Bununla birlikte, bugünkü rapor, 2050 yılına kadar ortak iklim-nötr hedefimize ulaşmak için ekonominin tüm sektörlerinde çabalarımızı artırmamız gerektiğini bir kez daha doğruluyor. Taahhüdümüze bağlı kalırsak ve korona virüs sonrası çevresel fırsatları yakalarsak, yeşil dönüşüm mümkün olabilir. Daha yeşil, daha dayanıklı bir ekonomi ve herkes için sağlıklı, sürdürülebilir bir gelecek yaratın."

 

Emisyon Ticaret Sistemi (EU ETS) tarafından raporlanan emisyonlar, 2018'e kıyasla yaklaşık 152 milyon ton karbondioksit eşdeğerinde yüzde 9,1 düşüşle 2019'da en büyük gerilemeyi gördü. Bu düşüşün başlıca nedeni elektrik sektörünün fosil kaynaklı elektrik üretiminin yerini yenilenebilir kaynaklardan ve gazdan elektrik üretimine bırakması olarak açıklandı. Endüstriden kaynaklanan emisyonlar yüzde 2'ye yakın azaldı. Şu anda sadece Avrupa Ekonomik Alanı içindeki uçuşlardan kaynaklanan karbon emisyonları 2018'e kıyasla yüzde 1 artarak mütevazı bir şekilde büyümeye devam etti. ETS dışı sektörlerde (ulaşım, binalar, tarım ve atık) ise 2018 seviyelerine kıyasla önemli bir değişiklik görülmedi.

Haberin devamını okumak için https://moderndiplomacy.eu/2020/12/02/eu-greenhouse-gas-emissions-fell-in-2019-to-the-lowest-level-in-three-decades/