Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği 'Nordic Talks' webinar serisinin ikincisine ev sahipliği yaptı. 'Great Taste Zero Waste: Nordic Inspiration for a Mindful Cuisine' başlıklı webinarda Danimarka'nın gıda sektöründe bir marka haline gelirken karbon ayak izini nasıl azalttığı ele alındı. COVID-19 süreciyle birlikte tekrar alevlenen gıda israfı tartışmaları kapsamında, kaynakların sürdürülebilir ve daha verimli kullanılması masaya yatırıldı.

Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Danny Annan, Food Nation Denmark CEO'su Lise Walbom, Chr. Hansen Türkiye Genel Müdürü Ayça Akat ve Novozymes Türkiye Genel Müdürü Umut Köroğlu'nun konuşmacı olarak katıldıkları etkinliğin moderatörlüğünü Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Yenal üstlendi.

Sürdürülebilir gıda üretimi ve ithalatında dünyaya öncülük eden ülkeler arasında yer alan Danimarka özellikle COVID-19 sürecinde gıda güvenliği sağlama açısından diğer ülkeler için örnek teşkil ediyor. Webinarda Danimarka'nın tarımdan gastronomiye Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında israfın önüne geçmek için uyguladığı politikalar ve yöntemler tüm yönleriyle tartışıldı.

BEŞ YILDA GIDA ATIKLARI YÜZDE 25 AZALACAK

Pandeminin küresel gıda sistemlerinin ne kadar kırılgan olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyleyen Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Annan şöyle konuştu:

"Danimarka'nın başarısının anahtarı, farklı paydaşları, halkı, akademiyi, araştırmacıları, hükümeti ve endüstriyi bir araya getirme becerisi. Gıda israfını azaltmak için yaklaşık 10 yıl önce bir taban hareketi olarak başlayan kampanya kısa zamanda hükümetin ve endüstrinin desteğini kazandı. Beş yıl zarfında gıda atıklarında yüzde 25'lik bir azalma hedefi belirlendi ve Danimarka küresel bir rol modele dönüştü. Danimarka'nın gıda sürdürülebilirliği deneyiminden faydalanarak Türkiye ile bu alanda da iş birliğimizi ilerletebilmeyi umuyorum."

Food Nation Denmark CEO'su Walbom ise BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'na ulaşılabilmesi için tarım ve gıda endüstrisine önemli bir görev düştüğünü hatırlatarak, 21. yüzyılda insanoğlunun mücadele ettiği en büyük zorluklardan birinin artan dünya nüfusunu yetecek miktarda gıda üretebilmek olduğunu vurguladı.

Nordic Talks, Nordik Bakanlar Kurulu'nun 2019 yılında dünyanın en sürdürülebilir bölgesi olma hedefiyle hayata geçirildi, bu kapsamda dünyanın dört bir yanında etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor. Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği'nin ev sahipliği yapacağı Nordic Talks serisinin bir sonraki webinarının başlığı ise 'Digital Denmark: Life Science and Technology in the Era of Post-COVID-19' olarak belirlendi. Ayrıntılı bilgi için https://www.nordictalks.com/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.