Cover page 2State of Green ve Danimarka Uluslararası Su Birliği (IWA Danimarka) işbirliği içinde oluşturulan yepyeni yayını, kentsel su yönetimini yeniden düşünmenin geleceğin şehirlerini nasıl dönüştürebileceğine daha yakından bakıyor. Beyaz bülten (White paper), daha akıllı ve daha yaşanabilir şehirlere katkıda bulunan yenilikçi su çözümleri oluşturmak için bir ilham aracı olarak hizmet etmeyi amaçlamaktadır.

Uygun sanitasyon, kanalizasyon ve temiz su temini olmadan yaşanabilir bir şehir olamaz. Aslında, iyi su yönetimi şehirleri daha sağlıklı yaşanabilir yerler, iklim değişikliğine karşı dirençli ve genel olarak daha sürdürülebilir hale getirebilir. Şehrin kentsel planlamasının ve yatırımlarının merkezine suyu yerleştirmek, sürdürülebilir büyüme için güçlü bir temel oluşturur. Bu, State of Green ve IWA Danimarka tarafından Ekim ayında yayınlanan "Akıllı Yaşanabilir Şehirler için Su" yayınının temel çıkarımlarından biridir. Diğer bir çıkarım, şehir planlamacıları ve su yöneticileri güçlerini birleştirdiklerinde, suyun rolünü hem yerel vatandaşların hem de doğanın ihtiyaçlarıyla başarılı bir şekilde bütünleştiren uzun vadeli çözümler geliştirme şansını artırmasıdır.

Kentsel su yönetiminin dijitalleşmesi şeffaflığı, yeniliği ve yaşanabilirliği artırır. Yeni teknolojiler ve yenilikçi çözümler, düzenleme ve organizasyonel gelişim ile el ele gider. Başarılı su yönetimi, güçlü yönetişim yapıları gerektirir. Çevre standartlarına ek olarak, su sektörünün düzenlenmesi, finansman mekanizmasına, su fiyatlarına ve şeffaflığa odaklanmalıdır.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye https://stateofgreen.com/en/partners/state-of-green/news/new-white-paper-water-for-smart-liveable-cities/ sitesinden ulaşabilirsiniz.