indirBM'nin 75 yıllık tarihinde ilklerin yaşandığı genel kurul çalışmalarına liderler, Koronavirüs salgını nedeniyle fiziki olarak katılamadı. Üye ülkelerin devlet başkanları, hükümet başkanları ve dışişleri bakanları, geleneksel genel kurul konuşmalarını önceden kaydedilmiş video kayıtlarından yaptı.

 "İstediğimiz Gelecek ve İhtiyacımız Olan Birleşmiş Milletler" temasıyla üst düzey toplanan BM Genel Kurulu'nda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, korona salgını sonucunda insanlığın karşılaştığı zorlukların yanı sıra kuruluşundan 75 yıl sonra Birleşmiş Milletler'in karşı karşıya olduğu güvenlik, siyasi, sosyal ve ekonomik zorluklara ışık tuttu.

Danimarka Hükümeti adına Başbakan Mette Frederiksen ve Danimarka İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Rasmus Prehn'nin konuşma yaptığı Genel Kurul'da Danimarka'nın tüm insanlığı küresel eşitsizliğe maruz bırakan virüse karşı aldığı önlemlerin yanı sıra iklim krizine karşı karbon salınımını yüzde 70 azaltmayı hedeflediğinin altı çizildi. Tüm paydaşları doğada yaşanan çözülmenin önüne geçme konusunda etkili ve çok taraflı eyleme davet eden Frederiksen, Danimarka'nın yeni bir küresel iklim eylem stratejisi üzerinde çalıştığını belirtti.

BM, kuruluşunun 75'inci ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nın (SKA) kabulünün beşinci yılında Nations United filminin ilk gösterimini 19 Eylül'de yaptı. Kaçıranlar için bu özel film BM YouTube kanalında:  https://www.youtube.com/watch?v=xVWHuJOmaEk