1.jpgGün ışığı ve temiz hava, pandemi döneminde ihtiyacını en çok hissettiğimiz yaşam unsurlarının başında geliyor. Doğal ışığın onarıcı ve dönüştürücü gücünü evlerimizde en verimli şekilde kullanmayı mümkün kılan Danimarkalı çatı pencereleri şirketi VELUX, yeni hazırladığı broşür ile gün ışığını verimli kullanmanın farklı boyutlarını gözler önüne seriyor.

 

Bugün zamanımızın yüzde 90'ını iç mekanlarda ve hayatımızın yarsını evlerde geçiriyoruz. İç mekanlarda geçirdiğimiz bu zaman süresince uzak kaldığımız gün ışığı ve temiz hava, sağlığımızdaki bozuklukların nedeni olabilir. Araştırmalar; çatı penceresinden alınan gün ışığı miktarı ve ışığın homojenliğinin uygun yaşam ortamı sağladığını gösteriyor.

 

 

D Vitamini Depolayın

Kemiklerimizin güçlü kalması ve kanser, kalp hastalıkları, depresyon ve istenmeyen kilo alımını önlemek için D Vitamini almamız gerekir. Gün ışığıyla dışarıda vakit geçirdiğimiz zamanlar kısıtlı olsa da ihtiyacınız olan gün ışığını içeri taşıyabilirsiniz.

Üretkenliğinizi Artırın

Sabah yataktan sürükleniyor gibi hissediyor musunuz? Yoksa kalan o ufak son işi bitirmek istemiyor musunuz? Bu hisler, vücudunuzun daha fazla doğal ışığa ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Araştırmalara göre; doğal ışıkta yapay ışıktan çok daha yüksek enerji seviyelerine ulaşıyoruz.

Deliksiz Uykular = Sağlıklı Gözler

Gözlerimiz bilgisayarlardan, telefonlardan ve hatta sert yapay aydınlatmalardan sürekli olarak zorlanıyor. Gün ışığı, çocuklar ve gençlerde sağlıklı göz gelişimine yardımcı olmanın yanı sıra, kolay ve net görme yeteneğimize yardımcı olur.

Gün ışığı; bizi gün boyunca besleyen, sirkadiyen ritmimizi (uyku döngüsü) yeniden dengeleyen, sağlıklı tutan ve bize daha olumlu bir duygu hali veren her şeyin kaynağıdır. Öyleyse, doğal ışığın tüm faydalarıyla hayatınızı gerçekten nasıl aydınlatabileceğine daha yakından bakmak için VELUX broşürünü inceleyebilir; bağlantıdan https://bit.ly/3fwy823  erişebilirsiniz.