Grundfos Presents iSolutions Range To Meet Taiwans Smart And Sustainable Manufacturing Needs 1 e1561516593391Grundfos, suyun güvenli ve etkin şekilde yeniden kullanımına imkan tanıyan yeni atık su arıtma tesisi ile Danimarka'daki üretim yerinde su tasarrufu sağlıyor.

 

Danimarka'nın Bjerringbro şehrindeki Grundfos üretim tesisi metal parçalarının yüksek kalitede ve ekonomik olarak boyanmasını sağlayan elektrokaplama yöntemi ile pompaları boyuyor. Katodik elektro kaplama (CED) boyama tesisi yaklaşık 2 metreküp su tüketiyor ve kirletiyordu. Ortalama bir ailenin günlük yaklaşık 0,3 metreküp su tükettiğini düşündüğünüzde bu önemli bir miktar.

Grundfos global su sorunlarını çözme çabalarının bir parçası olarak 2008 yılına kıyasla 2025 yılına kadar toplam su tüketimini yüzde 50 azaltmayı amaçlıyor. Bu hedef doğrultusunda, CED boya tesisinde su tasarrufu ve çevresel avantajlar sunarken, proses güvenliğini ve güvenilirliğini en üst düzeye çıkaracak, yeni bir, suyun yeniden kullanımı çözümüne ihtiyaç duyuldu.

Sonuç

• Durulama işleminden gelen atık suyun yaklaşık yüzde 80'i yeniden kullanılıyor
• Yeni atık su tesisi yıllık yaklaşık 5000 metreküp su tasarrufu sağlıyor
• Daha iyi gözetim ve veriler sayesinde su kalitesi artıyor

"Suyu yeniden kullanabilirsek proseslerimiz için içme suyu kullanmamız gerekmez. Yeni su arıtma sistemimiz bize önemli su tasarrufu sağlıyor ve su kullanımını yüzde 50 azaltma hedefimize ulaşmamıza yardımcı oluyor. Şu anda bir yılda 100 evde kullanılan miktara eşit su tasarrufu sağlıyoruz" diyor Proje Yöneticisi Klaus E. Christensen.

Grundfos, 2018 yılında üretimde kullanılan suyu yeniden kullanmak üzere tasarlanan yeni bir atık su arıtma tesisi açtı. Bu yeni tesis, CED boya tesisinin atık suyunun temizlenmesini sağlayan bir kapalı devre sistem. Durulama tanklarında kullanılan su mikrofiltrasyon, ters ozmos ve ultraviyole dezenfeksiyon gibi gelişmiş bir membran filtrasyon sisteminden geçiyor. Arıtılan su aynı tanklarda temiz durulama suyu olarak yeniden kullanılıyor. Yeni sistemin bir parçası olarak bir dizi pompa sensör ve kontrol sistemi kuruldu. Yeni sistemde Grundfos pompalar dijital dozaj pompaları, basınç sensörleri, debi sensörleri, su kalitesi ölçümleyen sensörler ve tamamen otomatik bir bakteri takip çözümü olan Grundfos BACMON bulunuyor.