gunes enerjisi uzmanligi ve danismanligi egitimi 600x375Danimarka'daki güneş enerjisi sektörüne yönelik destek mekanizmaları, sektöre yönelik ilgiyi artıyor. Danimarka enerji sektörü paydaşları Dansk Industry, Energinet.dk ve DONG Energy, güneş enerjisi sektöründeki bu gelişmenin 2020 itibariyle 1000 MW ve 2030 itibariyle 3400 MW ile sonuçlanacağını tahmin ediyor.

 

Akıllı şebekeler konusunda son derece gelişmiş bir ülke olan Danimarka'da bu bilgi birikimi sayesinde son zamanlarda Danimarka Yatırım Ajansı'nın da yardımıyla Solarpark Rodenäs, Sunrider Solar ve MHH Solartechnik gibi birçok yabancı şirket kuruldu.

Danimarka Yatırım Ajansı Proje Müdürü Kim Schultz, Danimarka pazarına olan talebin artışını 2010'dan beri uygulanan net ölçüm stratejisine bağlıyor. Net ölçüm ev sahiplerine ve kamu kurumlarına fazla üretimi 'depolama' imkânı veriyor, bu da güneş panellerini oldukça cazip hale getiriyor.

"Danimarka'nın yenilenebilir enerji payı çok yüksek olan benzersiz bir enerji sistemi var. Bu, güneş panelleri ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından tam olarak yararlanmak için önemli bir unsur olan akıllı şebeke teknolojilerini kullanılabilir hale getiriyor"

Güneş enerjisi, Danimarka hükümetinin teşvik ettiği yeşil stratejideki unsurlardan biridir. Danimarka, yenilenebilir enerjiye yönelik güçlü ve geniş bir siyasi desteğe sahiptir. Bu kapsamda, 2020 başlarında Danimarka Parlamentosu, enerji arzının yüzde 70'inin 2030 yılına kadar yenilenebilir enerjilere dayalı olmasını sağlayarak, 2050 yılına kadar yüzde 100 olmasını sağlayacak iddialı bir iklim anlaşması imzaladı.

Haberin devamını bağlantıdan okuyabilirsiniz: https://um.dk/en/news/newsdisplaypage/?newsid=25147b44-3dce-4647-8788-ad9243c22df2