3433 LOWDanimarka Exim Bankası EKF Danimarka hükümetinin iklim teknolojisini dünyanın geri kalanına genişletme hedefinde rol oynayacak. Hükümet, 14 milyar DKK'yı, "Danimarka Yeşil Gelecek Fonu" için ayırdı ve bu fon EKF aracılığıyla Danimarka iklim teknolojisi ihracatını finanse etmek için kullanılacak.

 

EKF Yönetim Kurulu Başkanı Christian Frigast memnuniyetini şu sözler ile belirtiyor; "Bu, Danimarka iklim ihracatı ve yeşil ekonomiye geçiş için harika bir haber. EKF'ye yeşil ışık verilmesinden gurur duyuyoruz çünkü bu hem iklim teknolojilerine hem de Danimarkalı şirketlere yardımcı olacak bir projedir. Fon, hem teknolojilerin yaygınlaşmasını, hem de tesisleri, enerji depolama ve yüzer rüzgâr türbinleri gibi önemli alanlarda yeni teknolojileri test etmeyi içeriyor."

 

 

EKF'nin CEO'su Kirstine Damkjær; "Danimarka işletmeleri iklim teknolojisi, sürdürülebilir enerji ve verimlilik iyileştirme konularında liderdir. Hükümetin ve parlamentonun dünya çapındaki yeşil dönüşümde Danimarkalı işletmelerin rolünü açıkça desteklediğini görmek harika. Bu, Danimarka'da işlerin başarılmasına ve üretimin artmasına yardımcı oluyor "diyor.

EKF bu alanda önemli bir küresel rol oynamaktadır. Bloomberg NEF ve ABD ihracat kredi ajansı USEXIM'e göre EKF sürdürülebilir enerji projelerini OECD'deki 2017 ve 2018'de bir araya getirilen diğer tüm ihracat kredi ajanslarından daha fazla finanse etti. EKF'nin finanse ettiği rüzgâr santralleri, enerji ve verimlilik geliştirme teknolojisi ve diğer yeşil projeleri buna örnektir. EKF, dünyanın en büyük rüzgâr santrallerinden bazılarına dâhil olmuş ve yıllar boyunca 22 GW'dan fazla rüzgâr enerjisini finanse etmiştir. Bu, yaklaşık 22 milyon hanenin yıllık güç tüketimine eşdeğerdir.

Haberin detaylarını okumak için bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ekf.dk/om-ekf/ekf-s-forretning/nyheder/2019/ny-milliardfond-skal-styrke-dansk-klimaeksport