0Kopenhag Moda Haftası (Copenhagen Fashion Week, CHPFW), moda endüstrisinin sürdürülebilir gelişimini desteklemek ve hızlandırmak amacıyla yeni standartlar belirledi. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'ndan 10, 12, 13 ve 17'yi benimseyen etkinlik, çevre bilincine sahip tekstil üretim ve tüketimine sahip en büyük İskandinav moda haftasıdır.

Geçtiğimiz yıl CPHFW, moda endüstrisinin çevresel etkilerini en aza indirmek amacıyla yeni bir sürdürülebilirlik danışma kurulu oluşturdu. Bu yıl, etkinliğin sürdürülebilirlik profilini güçlendirmek ve daha da önemlisi sektörün sürdürülebilirlik çabalarını hızlandırmak için tasarlanan Sürdürülebilirlik Eylem Planı 2020-2022'yi tanıttı.

Ocak 2023'ten itibaren Kopenhag Moda Haftası sırasında bir gösteri veya sunum için başvuran tüm markaların, eylem planının 2023 Sürdürülebilirlik Gereksinimleri'nde sunulduğu şekliyle resmi gösteri programına katılmak için minimum sürdürülebilirlik gereksinimlerini karşılaması gerekmektedir. Katılımcılar, satılmayan giysileri yeniden değerlendirme, tüm koleksiyonlarda en az yüzde 50 organik sertifikalı geri dönüştürülmüş kumaş kullanarak ve sadece sürdürülebilir ambalaj kullanarak sıfır atık standardı ile tasarlanmış moda şovuyla etkinlikte yer almak gibi minimum 17 standarda uymak zorundadır.