wind turbine surrounded by grass2019 yılında Danimarka, elektrik tüketiminin neredeyse yarısını rüzgâr enerjisinden karşılayarak tarihi bir rekor kırdı. Danimarka İklim Yasası'nın yürürlüğü girdiği 2019'un son çeyreğinde ülke genelinde üretilen rüzgar ve güneş kaynaklı yenilenebilir enerji miktarı yüzde 49'a ulaştı. Rüzgâr enerjisinin enerji arzındaki payı 2018'de yüzde 41 ve 2017'de yüzde 43 iken 2019'da deniz üstü rüzgâr çiftliklerinin katkısıyla bu oran yüzde 47'ye yükseldi. 

Denizdeki rüzgâr türbinlerinin ürettiği enerjinin 2018'de yüzde 14 olan oranı, geçen yıl yüzde 18'e yükseldi. Karadaki rüzgâr türbinlerindense yüzde 29 oranında elektrik üretildi.

Danimarka ve İskandinavya'nın en büyük rüzgâr santrali Horns Rev 3, Ağustos'ta açıldı ve Danimarka'da 425 bin haneye elektrik sağlıyor. Kuzey Denizi'ndeki açık deniz rüzgâr santrali, Danimarka'nın yüksek rüzgâr enerjisi üretimine katkı sunuyor.

Danimarka 1970'lerde rüzgâr teknolojisine yatırım yapmaya başladı. Ülke, enerjiye elverişli rüzgâr koşullarına sahip ve dünyaca ünlü türbin üreticisi Vestas ve dünyanın en büyük deniz üstü rüzgâr çiftliği geliştiricisi Orsted'e ev sahipliği yapıyor.

Danimarka, 2030 yılına kadar ulusal iklim stratejisi kapsamında sera gazı emisyonlarını yüzde 70 oranında azaltmayı ve elektriğinin yüzde 100'ünü yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı hedeflemektedir.

Haberin İngilizce devamını okumak için burayı tıklayınız.