5317865 49e22f82Son zamanlarda dünyadaki en sürdürülebilir şirket sıralamasında yer alan Ørsted, 2025 yılına kadar karbon nötr hale geleceğini söyledi. Küresel ısınmayı 1.5 ° C ile sınırlamayı hedefleyen şirket, ek olarak, 2040 yılına kadar sıfır-karbon ayak izi elde etmeyi hedefliyor.

Son on yıl boyunca Ørsted, işinin merkezinde fosil yakıt bulunan bir şirketten saf yenilenebilir bir şirkete dönüştü. Ørsted, geleneksel fosil yakıt bazlı çözümlerini kaldırdı ve bugün dünyanın en büyük yeşil enerji şirketleri arasında yer alan yenilenebilir enerji alanında yeni bir iş kurdu.

Denizüstü rüzgarının lider geliştiricisi olan Ørsted, tüm açık deniz rüzgar türbinlerinin üçte birini dünya genelinde kurmuştur. Şirket, enerji üretimi ve faaliyetlerinden kaynaklanan karbon emisyonlarını 2006 yılına kıyasla yüzde 86 oranında azalttı.

Bugün Sürdürülebilirlik Raporu 2019'da açıklandığı üzere Ørsted, 2025 yılına kadar karbon nötr bir şirket olmaya karar vererek karbondan arındırma yolculuğuna yeni bir adım daha attı.

2025 yılına kadar karbon nötr hale gelen Ørsted, faaliyetlerinde ve enerji üretiminde net sıfır emisyona ulaşan ilk büyük enerji şirketi olacak.

Karbon nötr hedefine ulaşmada en önemli kaldıraç, 2023 yılına kadar kömürün tamamen aşamalı olarak bitirilmesi ve 2025 yılına kadar 20GW açık deniz ve kara rüzgarının kurulması, 2019 döneminde 200 milyar DKK yeşil enerjiye yatırım taahhüdü ile destekleniyor.

Ørsted, fosil yakıtların aşamalı olarak durdurulmasına ve yeşil enerjinin birikmesine devam etme kararlılığıyla 2025 yılına kadar emisyonlarının en az yüzde 98 oranında azaltmayı hedefliyor.

Yüzde 98'in üzerindeki geri kalan emisyonlar, emisyonların azaltılmasının zor olduğu çeşitli kaynaklardan gelmektedir. Ørsted, azaltımı yüzde 98'in üzerine itmeye çalışacak ve kalan emisyonları azaltmak için çözümler arayacaktır. Böyle bir çözüm, Ørsted'in 2021'den itibaren fosil yakıtlı araba satın almayı veya kiralamayı durdurma ve 2025 yılına kadar tüm araç filosunu elektrik yapma kararı ile doğrudan bağlantılıdır.