48292103446 eaf2efc6ef bDanimarka merkezli Resolux Group, Bayramoğlu şirketi ile kurduğu "Resolux Türkiye" ortak girişimi ile Türkiye'de rüzgâr türbini iç aksamı üretecek. İşbirliği sektöre örnek olacak.

 

Danimarka merkezli Resolux Group, Bayramoğlu şirketi ile kurduğu "Resolux Türkiye" ortak girişimi ile rüzgar türbini iç aksamı üretecek. Resolux Türkiye Genel Müdürü Okan Uykan, uzun vadede doğrudan yabancı yatırım anlamına gelen bu ortaklığın sektöre örnek olacağını ve heyecan getireceğini belirterek, "2020 yılı sonuna kadar 200 türbinin iç aksam tedarik hizmeti sağlamayı hedefliyoruz. Ocak ayı sonuna doğru üretime geçmeyi planlıyoruz" dedi.

Türkiye söz sahibi oluyor

Uykan, Türkiye'nin rüzgar piyasasındaki potansiyeli ve coğrafi avantajlarının girişime temel oluşturduğuna işaret ederek, "Türkiye, rüzgar enerjisi piyasasında 20 yılı aşkın tecrübesi ile global pazarda söz sahibi olmaya başladı" dedi. Uykan, yatırımlarının Türkiye genelinde üretimin ve yan sanayinin oluşmasına vesile olacağını, ayrıca mühendis ve ara teknik eleman istihdamına katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.