WRI LCS 2WRI Türkiye, 22 Kasım tarihinde Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ile Hollanda Başkonsolosluğu stratejik ortaklığı ile 7. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu'nu düzenledi. Bu yılın teması "Düşük karbon yetmez, artık sıfır karbon zamanı!" olarak belirlendi.

 

Akıllı Teknolojilerin Yeni Adı: Sürdürülebilir!


Sempozyumda Danfoss Türkiye, Novo Nordisk, BM SDSN Türkiye, UNDP Türkiye, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Aarhus Belediyesi, Amsterdam Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, AB Türkiye Delegasyonu, WRI Ross Center, Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı gibi küresel şirketler, üniversiteler, belediyeler ve STK'lar yer aldı. Birçok değerli paydaş, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde sağlıklı ve sürdürülebilir şehirler ve iklim eylemi ortaklıkları hakkında önemli görüşmeler gerçekleştirdi.


Konuşmacılar, küresel ısınmayı 1,5 °C sınırında tutmak amacıyla sıfır karbon hareketinin nasıl geliştirileceğine dair en iyi uygulamaları ve son gelişmeleri paylaştı. Etkinlikte yer alan Danimarkalı konuşmacılar, Danimarka'da geliştirilen akıllı ve sürdürülebilir çözümler konusundaki deneyimlerini paylaşarak Türk katılımcılara ilham verdi.

Sürdürülebilir ulaşım, yenilenebilir kaynaklarla bölgesel ısıtma ve Danimarka hükümetinin CO2 salınımının azaltılması konusundaki vizyonunu uygulamak ve net sıfır karbon ile sağlıklı şehirleri geliştirmek için stratejik ortaklıklar gibi şehirlerde yenilikçi enerji verimliliği yöntemlerini sundular.


Buna ek olarak, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına katkıda bulunan akıllı mühendislik teknolojisiyle uzun zamandır geliştirilen Danimarka çözümleri, Danfoss Türkiye, Grundfos Türkiye, Aalborg Energie Technik A/S ve Arcon/Sunmark'ın katılımıyla Danimarka pavyonunda sergilendi.


Türkiye'deki Danimarka temsilcilikleri, işbirlikleri ve yenilenebilir enerji konusunda stratejik ortaklıklar ile bölgesel ısıtma ve kentsel sağlık teknolojilerini Türkiye'ye tanıtmak ve Danimarka'daki deneyimler ve akıllı çözümler sayesinde tüm ülkede Yaşanabilir Şehirlerin uygulanmasına destek vermektedir.


Sempozyumdan fotoğraflara ulaşmak için; https://bit.ly/2YN9iTU 
Sempozyumda yapılan sunumları indirmek için; https://yasanabilirsehirler.org/sunumlar/2019-sunumlari/ 
Sempozyuma ilişkin yayınlanan basın bültenine ulaşmak için; https://bit.ly/35mCJPo