Wind Delegation 1Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği ve Danimarka Rüzgâr İhracat Birliği (DWEA) ortaklığında organize edilen Danimarka Rüzgâr Heyeti, 5-7 Kasım 2019 tarihlerinde 8. Türkiye Rüzgâr Enerji Kongresi'nde ve İzmir rüzgâr türbini kanat ve kule üretim sahalarında önemli ziyaretler gerçekleştirdi.


Rüzgâr enerji sektöründe öncü Danimarkalı şirketler ve temsilcilerinden oluşan Danimarka Rüzgâr Heyeti, TÜREK 2019'da ikili görüşmeler ve yuvarlak masa toplantıları yaptı. Türkiye Rüzgâr Enerji Birliği'nin (TÜREB) düzenlediği Kongre'de Danimarka ve Türkiye rüzgâr enerji üretim tedarik zinciri ve ihracatı konusunda işbirliğini geliştirmek amacıyla fikir alışverişinde bulunuldu. Kongre'nin ardından Türkiye'nin rüzgâr enerji başkenti olarak nitelenen İzmir'de kanat ve kule üretim saha ziyaretleri gerçekleştiren heyet, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)'nın düzenlediği akşam yemeğinde sektör temsilcileri ile buluştu.


DWEA küresel rüzgâr endüstrisine uluslararası satışlarını güçlendirmek isteyen Danimarkalı şirketlere potansiyel işbirlikleri, pazar araştırması ve ihracat teşvikleri ile destek olmaktadır. DWEA, Danimarka rüzgâr endüstrisi için tüm ortak ihracat faaliyetlerini koordine ederek iş geliştirme konusunda bir yaklaşım sunmaktadır.


Danimarka Rüzgar Heyeti katılımcılarıa Danish Wind Power Academy (DWPA), FairWind, Fritz Schur Energy, Martin Bencher Group, Resolux Group, Svendborg Brakes, ve United Wind Force'dan (UWF) oluşmaktadır. Katılımcılar hakkında ayrıntılı bilgi broşürüne erişmek için; https://bit.ly/32bCFj9