SSC agreement 1Danimarka ve Türkiye, açık deniz rüzgâr enerjisi geliştirmek için oluşturdukları işbirliğini pekiştirmek için üç yıllık yeni bir işbirliği anlaşması imzaladı. Danimarka ve Türkiye enerji otoriteleri birlikte açık deniz rüzgarının çerçeve koşullarını inceleyecek ve sektörel kalkınmanın uzun vadede nasıl konsolide edilebileceği konusunda bir yol haritası geliştirecek.


Danimarka'nın Türkiye Büyükelçisi Svend Olling ve Türkiye Enerji İşleri Genel Müdürü Murat Zekeriya Aydın'ın imzasıyla deniz rüzgârında Danimarka-Türkiye işbirliğinin üç yıl uzatılmasını kararlaştırıldı. Denizüstü rüzgâr işbirliği, 2019 yılında bir yıllık anlaşma ile başlatılmış olup, 2017'de bölgesel ısıtmaya odaklanan mevcut ikili enerji işbirliğinin bir parçasıdır. Denizüstü rüzgâr işbirliğinin ilk sonuçları, açık deniz rüzgârının Türkiye'nin yeşil enerji dönüşümünde önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Türkiye'de yeşil enerji çözümlerine gösterilen büyük ilgi nedeniyle, ikili işbirliği 2022 sonuna kadar uzatıldı.


Yakın zamanda Anadolu Ajansı'na röportaj veren Danimarka Büyükelçiliği Enerji Sektör Danışmanı Dennis Holte Skov-Albertsen, Türkiye'nin ilk deniz üstü (offshore) rüzgâr santrali projesi kapsamında Danimarka ile Stratejik Sektör İş Birliği Anlaşması çerçevesinde yakın çalıştığını belirterek, özellikle ihale prosedürleri, finansal çerçeve, liman altyapısı ve deniz üstü rüzgâr enerjisinin gelişimi için bir yol haritası üzerinde çalışılacağını belirtmişti.


Skov-Albertsen, "Türkiye'nin bu alanda daha fazla yabancı yatırım çekmesi için şirketlere 5, 10 hatta 15 yıllık uzun vadeli planlarını aktarması, birkaç ihale yapması gerekli. Bunlar bir tedarik zinciri oluşmasını sağlayacak. Danimarka İklim, Enerji ve Kamu Hizmetleri Bakanlığına bağlı Danimarka Enerji Ajansı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı birlikte çalışıyor. Danimarka'da ihale, altyapı ve ilişkili konularda yaptığımız farklı şeyleri paylaşıyoruz. Hedefimiz, Türkiye'de Danimarka'da yapılan hataların tekrarlanmaması. Böylelikle daha hızlı ilerleyebiliriz" demişti.


"Avrupa'daki belki de en büyük deniz üstü rüzgâr türbini taşıma ve nakliye limanı Danimarka'daki Esbjerg Limanı. İzmir'in, Türkiye ve bölgede buna benzer bir limana dönüşmesi söz konusu olabilir. Esbjerg ve çevresinde en büyük endüstri rüzgâr. Danimarka'nın Esbjerg Limanı'nda uygulanan plan daha yakından incelenebilir."


Danimarka Başkonsolosluğu Enerjiden Sorumlu Ticaret Müşaviri Seda Kayrak Bilgen de Türkiye ile Danimarka firmaları arasında rüzgâr sektöründe çeşitli ortaklıklar kurulmasının amaçlandığını belirterek, "Türkiye'nin Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) başarısı uluslararası boyutta. Yatırımcıların bunu görerek Türkiye'ye geleceğini düşünüyorum. Türkiye, bölgesel bir hub olmak için çok iyi bir konuma sahip ve herkes bunu fark etmeye başlıyor" değerlendirmesinde bulunmuştu.


Dünyada ilk deniz üstü rüzgâr enerjisi santralinin 1991'de Danimarka'da kurulduğunu anımsatan Bilgen, "Dünyanın en büyük proje geliştiricileri ve yatırımcıları Danimarka'dan dünyaya açıldı. Onlar da Türkiye pazarına gelip paydaşlarla görüştüler. Bu projenin Türkiye'de gerçekleşeceğini, burada büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullanmıştı.


İşbirliği anlaşması hakkında daha fazla bilgi için; https://bit.ly/2LF29Qt