GIT Wind Europe 1Kopenhag'da, WindEurope adıyla gerçekleştirilen dünyanın en büyük açık deniz rüzgâr enerjisi konferansında, dünyanın her yerinden hükümet yetkilileri, Paris Anlaşması'nın iddialı hedeflerine ulaşmada açık deniz rüzgârının rolünü tartışmak için bir araya geldi.


Danimarka Enerji Ajansı, 26 Kasım 2019'da Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da düzenlenen dünyanın en büyük açık deniz rüzgâr enerjisi konferansında Hükümetlerarası Forum'a ev sahipliği yaptı. Tüm dünyadan hükümet yetkilileri, offshore rüzgâr iş geliştirme ortamını tartışmak uluslararası finansmanı seferber etmek ve yatırım ortamını daha da iyileştirmek için Hükümetlerarası Forum'a katıldı.


Forumda hükümet yetkilileri, en iyi uygulamalar ve açık deniz rüzgârının gelişimi için risklerin nasıl azaltılacağı konusunda politika ve deneyim alışverişinde bulundu.


Danimarka Enerji Ajansı Genel Müdürü Kristoffer Böttzauw açılış konuşmasında, "Risk koşullarını azaltmak ve açık deniz rüzgâr teknolojisinden gelen maliyeti düşürmek için çerçeve koşullarının inovasyonu son derece önemlidir. Çerçeve koşulları, offshore rüzgâr projelerinin çekiciliğinin ve güvenilirliğinin anahtarıdır" dedi.


Uluslararası Enerji Ajansı'nın son rakamlarına göre, küresel olarak deniz rüzgârı pazarı 2010'dan bu yana iklim değişikliği gündemine parallel olarak yılda yaklaşık yüzde 30 büyüdü.


Böttzauw'a göre, offshore rüzgâr endüstrisinin gelişmesi için ülkelerin projeleri onaylama yaklaşımlarında uyum sağlamaları büyük önem arzetmektedir. Hükümetler benzer çerçeve koşullarını geliştirdiğinde, proje geliştiricileri için süreci optimize etmekte ve dolayısıyla rekabetçiliği arttırmaktadır.


Danimarka, küresel offshore rüzgâr enerjisi sektörünün liderleri arasındadır. İlk açık deniz rüzgâr parkı 1991 yılında Danimarka'da inşa edildi ve bugün açık deniz rüzgâr çiftlikleri en az maliyetli ve güvenilir enerji kaynaklarından biridir. Paris Anlaşmasını ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini gerçekleştirme yolunda RES projeleri küresel yeşil enerji geçişinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Danimarka'nın enerji sistemini yeşilleştirme yolunda edindiği deneyim bugün dünyadaki birçok ülkeye ilham kaynağı olmaktadır. Danimarka'nın 15 ülke ile enerji işbirliği ortaklığı vardır. Danimarka, açık deniz rüzgâr enerjisi çerçeve koşullarını güçlendirmek amacıyla Güney Kore, Çin, Hindistan, Türkiye ve ABD ile birlikte çalışmaktadır.