ana haber 1Danimarka Dış İşleri Bakanlığı Sürdürülebilirlik ve İklim Politikalarında Cesur Hedefler Belirledi

Danimarka, Ulusal Parlamento'da 10 partiden 8'inin Ulusal İklim Yasası üzerinde anlaşmaya varmasıyla, sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 70 azaltma kararı aldı. Emisyonları azaltmak için Hükümet, Danimarka'nın önde gelen özel sektör kuruluşları ile 13 iklim ortaklığı başlattı. Ayrıca her önemli siyasi kararda iklim değerlendirmelerinin dikkate alınmasını sağlamak için Yeşil Dönüşüm Komitesi'ni kurdu.


Eylül ayında düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi paralelinde Danimarka'nın açıkladığı 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını yüzde 70 azaltma hedefi ve Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 7 (Erişilebilir ve Temiz Enerji) doğrultusunda başlattığı inisiyatifler, Danimarka Dış İşleri Bakanlığı'nın organizasyonel yapısında iklim ve sürdürülebilirlik temaları çerçevesinde yeniden şekillenme getirdi. Danimarka Dış İşleri Bakanı ve Danimarka Kalkınma Bakanı tarafından açıklanan önemli inisiyatifler aşağıdaki gibidir:

 

 


1. Danimarka'nın Yeni İklim Büyükelçisi
Danimarka Dış İşleri Bakanlığı'nda ve Danimarka İklim, Enerji ve Binalar Bakanlığı'nda yarı zamanlı görev yapacak yeni İklim Büyükelçisi Tomas Anker Christensen, Paris Anlaşması'nın uygulanması konusunda faaliyetleri yürütmek üzere 1 Şubat 2020 tarihinde görevine başlayacak.


2. İklim Büyükelçilikleri
Abu Dabi, Pekin, Berlin, Hanoi, Jakarta, Meksika, Nairobi, Yeni Delhi, Paris, Pretorya, Seul, Tokyo, Washington, BM New York Misyonu ve Brüksel'deki AB Temsilciliği iklim konusunda değişiklikler ve Kalkınma Amacı 7 konusunda hedefleri olan seçilmiş temsilcilikler olacak. Seçilmiş temsilciliklerin ana görevi pilot projeler ile kamusal farkındalığı artırmak ve yeni iş modelleri geliştirmek olacaktır.


3. Dış İşleri Bakanlığı Sürdürülebilirlik Stratejisi
Danimarka Dış İşleri Bakanlığı 5 sene içinde dünyanın en sürdürülebilir Dış İşleri Bakanlıklarından biri olmayı hedefliyor. Bu hedefin gerçekleşebilmesi için karbon ayak izinin azaltılmasına yönelik bir strateji belirlenecek ve sürdürülebilirlik teması günlük hayatta ve genel politikalar belirlenirken ilk sırada olacak.


4. Yeşil Ticaret
Danimarka'nın ticaret politikaları sürdürülebilirlik, temiz teknolojiler ve adalet temaları doğrultusunda yeniden şekillenecek.


5. Yeşil Temalı Dış İlişkiler
Danimarka'nın dış ilişkiler politikası Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 7 çerçevesinde şekillenecek ve yabancı ülke misyonlarında Danimarka Dışişleri Bakanlığı'nın bu girişimi yaygınlaştırılarak kurumsal bir dönüşüm sağlanmış olacak.


Konu hakkında İngilizce ayrıntılı bilgi için; https://um.dk/en/news/newsdisplaypage/?newsID=CEFE2525-154D-4D1F-9C27-34FA74F23C1A