İlginç Bir Enerji Depolama Yöntemi: Taş Üzerinde Rüzgâr Enerjisini DepolamaDanimarka Eğitim ve Araştırma Bakanı, Thomas Ahlers, DTU’da (Danimarka Teknik Üniversitesi) taşlar üzerinde enerji depolama sistemin açılış törenine katildi. SEAS-NVE adlı enerji şirketi ve DTU bu projenin gerçekleşmesini sağlayan iki ortak.

 

Açılış töreninde, Bakan Ahlers “Temiz enerji yaratma konusunda birçok şey icat ettik. Ve simdi biz de bu enerjiyi depolamak için yeni yöntemler ve metotlar icat etmek istiyoruz’’ dedi.

Özellikle güneş pillerinden ve rüzgâr türbinlerinden artan fazla enerjinin taşlar üzerinde depolanacak. Atıl enerjiyle taşlar 600 dereceye kadar ısınması sağlanacak, enerji tekrar gerektiğinde, taşların üzerinde bulunan ısı enerjisiyle elektrik üretebilen bir jeneratöre iletilecek.

Bu teknolojinin bir başka avantajı ise, bu sistemi kurabilmek için aslında Bauhaus, Silvan ve Harald Nyborg yapı marketlerde gerekli materyaller bulunabiliyor. Bu nedenle ucuz ve çevreye duyarlı bir çözüm.

Herhangi bir yerde uygulanabilir, ancak henüz değil

Su anda proje yalnızca test düzeyinde, ancak SEAS-NVE ve DTU ülke genelinde uygulanabileceğini umuyor. Bu konuda, SEAS-NVE’nin Proje Ve Kalkınma Müdürü, Ole Alm: “Tabii ki henüz bir kaç yıla ihtiyacımız var. Çünkü şu anda çok fazla enerji depolamaya gerek yok. Ancak gelecekte rüzgâr türbinleri ve güneş pillerinin arttığı durumda depolamaya çok daha ihtiyaç olacak.’’ dedi.

Kaynak: https://www.berlingske.dk/videnskab/danske-forskere-har-fundet-ud-af-hvordan-man-lagrer-vindstroem-i-sten

Photo: Claus Bech/Ritzau Scanpix