Yeşille İç İçe Bir Çocukluk Akıl Sağlığımızı KoruyorAarhus Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre yeşille iç içe büyüyen çocukların ileride akıl hastalıklara yakalanma riski yüzde 55 daha az. Araştırma sonuçları, yeşil ve sağlıklı şehirleşmenin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

 

Şehirleşme oranı her geçen gün artarken, paralel olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, 450 milyondan fazla kişi akıl hastalıklarından mustarip ve bu rakamın artması bekleniyor.

1985 ve 2013 yılları arasındaki uydu verilerini kullanarak, 1milyon Danimarkalının çocukluklarının geçtiği yeşil alanları haritalandıran ve bu verileri 16 akıl hastalığının bu kişilerde görülüp görülmediğiyle kıyaslayan Aarhus Üniversitesi uzmanları, ilginç sonuçlara ulaştı.

PNAS Journal’da yayımlanan araştırmaya göre, 0-10 yaş arasında yeşille iç içe büyüyen çocukların ileride akıl hastalıklarına yakalanma riski; sosyo-ekonomik statü, şehirleşme, aile geçmişi gibi diğer risk faktörleri de göz önünde bulundurulduktan sonra, yüzde 55 daha az.

Aarhus Üniversitesi Post-doktora öğrencisi Kristine Engemann çalışmalarının dünyada eşi benzeri olmadığını belirterek, yeşille iç içe büyümenin sosyal uyum ve daha fazla fiziksel aktivite imkânıyla birlikte, çocukların bilişsel gelişimine olumlu etki ettiğini belirtiyor.

Yeşil alanlar, şehirleşme ve akıl hastalıkları arasında yakın ilişkiyi vurgulayan Engemann’a göre yaptıkları çalışma, doğal çevrenin ve yeşil alanların düşündüğümüzden çok daha önemli olduğunun bir kanıtı. Araştırma sonuçlarının sürdürülebilir şehir planlamasının üzerinde etkileri olması bekleniyor.

Makaleye ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Photo Credit: Tatiana Bobkova