Bisiklet Otoyollarının Sosyo-Ekonomik Ve Çevresel Faydaları

Danimarka bisiklet otoyol ağını günden güne genişletiyor. Bisiklet yolları sadece başkent Kopenhag'da genişlemekle kalmıyor, bu inisiyatif artık Danimarka’nın ikinci en büyük şehri olan Aarhus'a da yayılıyor.

genişletiyor. İlk bisiklet otoyolu 2012 yılında Danimarka’nın, Albertslund kentinde açılmıştı ve yaklaşık 13 milyon EUR’luk bir bütçesi olan yeni rota da Aarhus belediyesi tarafından başlatıldı. 4 km uzunluğunda ve 4 m genişliğinde olan rota, Aarhus’un yeni konut ve sanayi bölgelerini birbirine bağlıyor.

Bisiklet otoyollarının sağlığa yararları

Danimarka bisiklet otoyolları üzerinde yapılan sosyo-ekonomik araştırma sonucuna göre, bisiklete binmenin toplum için birçok yararlı etkiye sahip olduğu görülmektedir. Bu etkilerden bazıları, çalışanların hasta günlerinin azalması, daha az trafik tıkanıklığı ve CO2 emisyonlarının azaltılmasıdır. Araştırmanın sonucu, bisiklet otoyollarının uygulanmasının yalnızca kullanıcılar için sağlık yararlarıyla sınırlı olmayıp, aynı zamanda sosyo-ekonomik tasarruflarda da görülebileceğini göstermektedir. Gelecek 50 yıl içinde 7,7 milyar Avro tasarruf sağlanacağı düşünülmektedir.

Projenin finanse edilmesine yardımcı olacak hükümet fonları

2013 yılında Danimarka Ulaştırma Bakanlığı, 22.8 milyon Euro'luk bir bisiklet süper otoyolu havuzu oluşturdu. Havuz, Danimarka'nın altı en büyük şehri olan Kopenhag, Aarhus, Odense, Aalborg, Esbjerg, Vejle ve Kolding'deki bisikletçiler için daha iyi koşullar yaratma amacı ile oluşturulmuş, aynı zamanda vatandaşları araba yerine bisikletlerini sürmeye teşvik etmiştir. Bu girişim işe yaramış gibi görünüyor. Süper şeritlerin uygulanmasından bu yana, bisikletçilerin sayısı Kopenhag'da 2013'ten 2016'ya yüzde 61 arttı. Bugün süper otoyollar 19 Danimarka belediyesini birbirine bağlamaktadır. Gelecekte de belediyeleri ve başkenti birbirine bağlayan 45 süper otoyol ağının daha kurulması bekleniyor.

Bu havuz tarafından finanse edilen başka bir girişim ise Kopenhag Belediyesi tarafından bisikletçiler için oluşturulan bir mobil uygulama. CykelPlanen uygulaması bisikletçilerin yolculuklarını planlamasına, hangi rotanın en hızlı olduğunu hesaplamasına ve bisiklet yolculuğunu toplu taşımayla birleştirmesine olanak tanıyor.

Bisiklet otoyolu nedir?

Vatandaşların işlerine veya okullarına başka ulaşım araçlarını kullanmak yerine bisiklet kullanmaya teşvik edecek kadar uzunluk ve zemin açısından kalitesi artırılmış özel bisiklet yollarıdır.

Şeritler trafik ışıkları ve kavşaklar gibi daha az engelle inşa edilmektedir. Bu fikrin üzerinde yer aldığı en önemli bileşenler ise erişilebilirlik, konfor, güvenlik ve güvenlik olmaktadır. Şeritlerin rotaları, yerleşim alanları, eğitim kurumları ve iş için işe gidip gelen birçok insanın kullandığı alanları birbirine bağlayacak şekilde belirlenmiştir.